Slovenci do četrtfinalnega obračuna z ZDA

Slovenska reprezentanca je v osmini finala SP premagala Dominikansko republiko z 71:61.

06. september 2014 18.01
BASKET-WC-2014-DOM-SLO

Barcelona - Slovenski košarkarji so v osmini finala svetovnega prvenstva premagali Dominikansko republiko (71:61) in bodo v torkovem četrtfinalu igrali proti ZDA.

Slovenci so dvoboj začeli v krču in bili ob neprepričljivi igri kapetana Gorana Dragića, ki je zgrešil prva meta za tri točke in izgubil tri žoge, po prvi četrtini izenačeni z nasprotno reprezentanco (15:15). Uvodne minute drugega polčasa so bile na strani Dominikanske republike, ki si je priborila sedem točk prednosti (19:26), Slovenci pa so z izjemnim zaključkom povedli za deset (38:28).

Varovanci Jureta Zdovca so v tretji četrtini prikazali učinkovito igro in v 27. minuti že vodili s petnajstimi točkami razlike (36:51), nato pa si je kapetan Goran Dragić prislužil tretjo osebno napako, kar so nasprotniki izkoristili z dobrim nizom in pred zadnjo četrtino zaostajali le še za šest točk (48:54). Slovenci so v zadnji četrtini ohranili mirne živce in po zaslugi prvega strelca Zorana Dragića (18) potrdili napredovanje.

Poleg Zorana Dragića je bil pri Sloveniji razpoložen še njegov brat Goran (12 točk), pri Dominikanski republiki pa je bil najučinkovitejši James Feldeine (18).

Prva četrtina

Slovenski selektor Jure Zdovc je v začetno enajsterico uvrstil Gorana Dragića, Zorana Dragića, Domna Lorbka, Miho Zupana in Alena Omića.

Slovenci dvoboja niso začeli dobro, saj so po treh minutah zaostajali z 2:6. Selektor Zdovc je hitro ukrepal in Zupana zamenjal z Juretom Balažičem, kar se je obrestovalo, saj sta Domen Lorbek in Balažič poskrbela za prvo vodstvo (7:6).

Veselje slovenske reprezentance je bilo kratko, saj je Dominikanska republika v šesti minuti znova vodila (10:7). Sledila je nova težava za Slovenijo, saj je nerazpoloženi Goran Dragić (za tri 0/2 in tri izgubljene žoge) prejel drugo osebno napako, Jure Zdovc pa ga je zamenjal z Jako Klobučarjem. Ta je v zadnjih štirih minutah prve četrtine dosegel štiri točke in imel velike zasluge, da sta bili moštvi izenačeni na 15:15.

Druga četrtina

V prvi akciji druge četrtine je Klemen Prepelič žogo položil v koš, Dominikanska republika pa je odgovorila s košema Coronada in Martineza (19:17). Slovenci so imeli še naprej številne težave in so igrali pod svojim nivojem, zato je selektor Zdovc preizkusil peterko Balažič, Prepelič, Slokar, Murić in Balažič. Njegova zamisel ni obrodila sadov, saj je James Feldeine v peti minuti dosegel že svojo enajsto točko in poskrbel za vodstvo s 26:19.

V drugi polovici četrtine se je Slovencem končno »odprlo«. Uroš Slokar je zadel dva meta za dve točki, Zoran Dragić pa je dodal trojko (26:28), ki je bila šele druga slovenske reprezentance (met za tri 2/12). Dominikanska republika je bila iz minute v minuto v večjem krču in je s tehnično napako Victorja Luiza Slovencem ponudila novo priložnost, ki so jo ti znali izkoristiti, saj je Domen Lorbek zadel oba prosta meta, v nadaljevanju pa so sledili koši Zupana, Zorana Dragića in Uroša Slokarja za prednost osmih točk (36:28).

Za konec prvega polčasa je kapetan Goran Dragić zadel za dve točki in Slovenija je na odmor odšla z dvomestno prednostjo (38:28).

Tretja četrtina

Slovenski košarkarji so v tretji četrtini nadzorovali potek tekme, predvsem po zaslugi kapetana Gorana Dragića, ki je dosegel šest izmed prvih osmih točk za vodstvo s 46:31.

Ravno ko je kazalo, da bodo Slovenci brez težav ohranjali svojo prednost, pa si je Goran Dragić v 26. minuti prislužil tretjo osebno napako in Jure Zdovc ga je poklical na klop. To je imelo velik vpliv na igro Slovenije, ki je v zadnjih treh minutah dosegli le šest točk, Dominikanska republika pa kar 12, tako da se je pred zadnjo četrtino približala le na šest točk (48:54).

Četrta četrtina

Slovenska reprezentanca je v zadnji četrtini, tako kot na tekmi z Litvo, znova igrala v krču, kar je Dominikanska republika izkoristila z delnim izidom 4:0 ter se povsem približala (52:54), nato pa sta sušne minute prekinila Klemen Prepelić in Goran Dragić (59:55). Slovenci so se po njunih koših sprostili, kar se je poznalo tudi v napadu, saj sta Domen Lorbek in Zoran Dragić v 36. minuti povišala na 63:55.

Ob koncu tekme je sledil šov Zorana Dragića. Ta je v 38. minuti zadel iz protinapada, na drugi strani blokiral met Jacka Martineza in minuto kasneje vknjižil svojo šestnajsto točko (67:57), Slovenija pa visokega vodstva ni izpustila iz rok.

SP, osmina finala

Barcelona

Slovenija - Dominikanska republika 71:61 (15:15, 23:13, 16:20, 17:13)

Slovenija: Balažić 7 (4:4), Slokar 9, Prepelič 5, Blažič 2, Zupan 3, G. Dragić 12, Z. Dragić 18 (0:2), Lorbek 8 (4:4), Klobučar 5 (1:2), Omić 2.

Dominikanska republika: Sosa 6 (2:4), Coronado 3 (1:2), Garcia 7, Feldeine 18 (2:3), Vargas 3 (1:2), Baez 9 (5:6), Ramon 3, Martinez 12 (4:4).

Prosti meti: Slovenija 9:12, Dominikanska republika 15:21.

Met za dve točki: Slovenija 22:38, Dominikanska republika 20:42.

Met za tri točke: Slovenija 6:26 (Z. Dragić 2, Balažić, Slokar, Prepelič, Zupan), Dominikanska republika 2:12 (Ramon, Garcia).

Skoki: Slovenija 38 (27 + 11), Dominikanska republika 33 (27 + 6).

Osebne napake: Slovenija 24, Dominikanska republika 21.