Nesmiselno nastopiti na prvenstvu, če si daleč od ravni finala

Dolgoletna reprezentantka Anja Klinar potrebovala precej časa, preden se je privadila na novo trenerko

Objavljeno
19. julij 2018 11.50
Posodobljeno
19. julij 2018 14.22
Anje Klinar avgusta ne bo na EP v Glasgowu.
FOTO Tomi Lombar
Radovljica – Na tradicionalnem plavalnem mitingu radovljiškega kluba, pri katerem praznujejo že 85. rojstni dan, je bilo škoda le, da pod Oblo gorico ni bilo večine slovenskih reprezentantov, ki bodo avgusta nastopili na EP. A tam tokrat ne bo Anje Klinar. Ena naših najuspešnejših plavalk je v bazenu domačega kluba opozorila nase in napovedala vrnitev k izbrani vrsti za naslednjo sezono.

Prav o tem, zakaj je letos ne bo na najodmevnejšem plavalnem tekmovanju poletja v Evropi, od 3. do 9. avgusta v Glasgowu, se je sukala rdeča nit pogovora ob bazenu v Linhartovem mestu. »Pravzaprav že od začetka sezone nisem razmišljala resneje o tem, da bi se udeležila prvenstva na Škotskem. Odločilna je bila tista lanska zamenjava trenerja. Z Urško Potočnik, pri kateri zdaj plavam, sva obe potrebovali precej časa, da sva se navadili druga na drugo. Predvsem meni je bilo posebej psihično težko po tako dolgem sodelovanju z Miho Potočnikom, da sem začela delati drugače. Nekateri še vedno ne razumejo, da menjava trenerja po tako dolgi dobi ni preprosta,« je poudarila dolgoletna reprezentantka in ob tem še dodala: »Prav Urška je do mene ohranjala veliko spoštovanje, res, vse skupaj je terjalo precejšen davek. Tudi izidi niso tako dobri kot v preteklosti, toda lahko si privoščim slabšo sezono ter se zagnano lotim naslednje.«

  • Na radovljiškem mitingu je bila Klinarjeva spet v vrhu.
  • Na sredozemskih igrah se je dokončno odpovedala odhodu na EP.
  • Zdaj je pred njo le še DP, a ne v tako številnih disciplinah kot nekoč.


O tem, da ne bo odpotovala na EP, se je dokončno odločila pred kratkim na sredozemskih igrah. »Sodeč po formi bi bila najbrž na 200 m delfin blizu nastopa v polfinalu, a glede na to, da sem na prvenstvih stare celine ponavadi tekmovala v finalu, se mi je zdelo prav nesmiselno potovati v Glasgow ob spoznanju, da tam ne bi bila konkurenčna,« je povedala in ob opazki, kakšna je bila vloga trenerke ob tej odločitvi, odgovorila: »Drži, drugače je bilo kot v preteklosti. Nekoč mi je Miha sestavljal tako program treninga kot koledar tekem, zdaj moram Urško še seznanjati z mojimi občutki in pričakovanji.«


O čem so razmišljali na PZS?


Sicer pa je po omenjenih sredozemskih igrah v Španiji le nekaj dni pozneje nastopila na zelo močnem tekmovanju Settecoli v Rimu. »Že dolga leta gre za izjemno tekmo, morda močnejšo od evropskega prvenstva. Organizacija je brezhibna, nagradni sklad mikaven za udeležence. Veselila sem se rimskega preizkusa, manj pa zapletene poti, ko smo se s sredozemskih iger odpravili v Slovenijo, doma bili en dan, nato spet potovali. Pričakovala sem od plavalne zveze, da bi mogoče le kdo pomislil, da bi šli neposredno z iger v Rim. Tako so storili pri drugih reprezentancah in se zato v miru pripravili za močno tekmo,« je bila kot ponavadi odkrita 30-letna Jeseničanka, zdaj tudi študentka Ekonomske fakultete v Ljubljani: »Dobro se zavedam, da od plavanja ni mogoče živeti niti pri nas niti na tujem, z izjemo redkih zvezdnikov v vodi. Plavam zelo rada in, kolikor bo le mogoče, bom še naprej zapisana bazenu, a obenem si želim uspešno študirati,« je dejala pred počitnicami, pred katerimi jo naslednji teden čaka državno prvenstvo v Kopru. »To bo pravo slovo od sezone, ne bom pretiravala in tekmovala v milijon disciplinah kot nekoč,« se je še nasmehnila in ohranila optimizem pred novimi izzivi. Največji v športu bo svetovno prvenstvo v predolimpijskem letu 2019.