Nevarna, a še ne dovolj stabilna ekipa

Slovenski namiznoteniški igralci morajo senzacijo proti Poljski danes v Novi Gorici potrditi proti Belgiji.

Objavljeno
22. november 2016 01.29
Janez Porenta
Janez Porenta
Ljubljana – Po senzacionalni uvodni zmagi v kvalifikacijah za nastop na ekipnem EP 2017 na gostovanju na Poljskem mora slovenska moška namiznoteniška reprezentanca doseženo potrditi tudi proti na papirju ugodnejšemu in manj favoriziranemu tekmecu, Belgiji. Glede na dosedanji razplet skupine H je resnejši kandidat za zmago Slovenija.

Izbranci selektorja Jožeta Urha imajo za nameček še prednost domače dvorane, obračun se bo namreč v OŠ Milojke Štrukelj v Novi Gorici začel ob 18. uri, naša četverica pa se nadeja, da bo tudi na krilih navijačev snela še drugi skalp, s katerim bi si še dodatno popravila rejting. A nihče se ne slepí: čeravno so Belgijci uvodoma brez dobljenega dvoboja pokleknili pred Poljaki (0:3), so po uvrstitvah na svetovni lestvici še vedno malce višje kot Slovenci, ki bodo nastopili v pričakovani postavi Bojan Tokič, Darko Jorgič, Deni Kožul, Ludvik Peršolja in Jan Žibrat, ki bo po lažji poškodbi noge zraven bolj zaradi treninga.

»Vsekakor nismo favoriti. V prvi tekmi smo zrežirali presenečenje, naša dejanska vrednost pa se bo pokazala v prihodnjih obračunih. Smo zelo nevarna zasedba, a še nismo dosegli stabilnosti. Tu mislim predvsem na Jorgiča in Kožula, ki lahko nastopita zelo dobro ali izgubita proti slabšim tekmecem, razlog je seveda v njuni mladosti in neizkušenosti z zahtevnih članskih tekmovanj. Nismo torej brez razloga zapisani kot številka 3 v naši skupini, vendar pa bomo šli v dvoboj pogumno in brezkompromisno,« obljublja Urh.

Proti Poljakom sta z nenadejanima zmagama močno opozorila nase 19-letni Kožul in leto mlajši Jorgič, ki sta ostala v pogonu tudi po koncu oktobrskega evropskega prvenstva v Budimpešti. »Vrnila sta se s turnirjev v Avstriji in na Švedskem, na katerih sta bila neprestano v pogonu. Po eni strani sta oba odigrala nekaj vrhunskih obračunov, sploh Darko proti Švedu Antonu Kallbergu, po drugi pa sta oba izgubila nekaj tekem z igralci, ki so slabši, kot bodo v Novi Gorici Belgijci. Nihanja torej so, so pa vsi trije, tudi Tokič, v polnem tekmovalnem zamahu,« je razložil selektor Urh in se dotaknil še pripravljenosti prvega slovenskega aduta: »Bojan se je po EP pobral in nadaljuje odlične nastope v bundesligi in ligi prvakov. Zanj me ne skrbi, vem, da bo odigral odlično, sploh pred domačo, goriško publiko.«

Belgija je, opozarja, zelo močan in nevaren tekmec. »Bojan je objektivno boljši od vseh nasprotnikov, Deni in Darko pa nimata z nobenim od njih pozitivnega medsebojnega izplena. Tudi lestvica kaže tako. Toda če nastopita dobro in pokažeta presežek v igri, lahko zmagata, še enkrat pa opozarjam, da bo treba igrati bolje kot običajno,« poudarja selektor Urh, ki pa si ne dela utvar: »Poljaki so proti Belgiji postavili stvari na svoje mesto in so še vedno daleč najboljša ekipa v skupini. Mi smo jih resda ugnali, kar je bila ena največjih zmag naše reprezentance v zadnjih letih, ne pomnim namreč, kdaj smo nazadnje spravili na kolena tekmeca iz elitne evropske osmerice. To nam daje samozaupanje, da smo lahko zelo dobri, če ves čas igramo na meji najboljšega, kar znamo. Enako bo veljalo tudi proti Belgiji.«