Nove svetovne prvakinje v odbojki so Američanke

Ameriška ženska odbojkarska reprezentanca je z zmago nad Kitajkami s 3:1 osvojila naslov svetovnih prvakinj.

13. oktober 2014 01.29
VOLLEY-WORLD-WOMEN-USA-CHN
G. L., Delo.si

Milano - Odbojkarice ZDA so v finalu svetovnega prvenstva z rezultatom 3:1 (25,20,-16,24) premagale Kitajke in se razveselile svojega prvega naslova svetovnih prvakinj. Bron je pripadel Braziliji, ki je v tekmi za tretje mesto ugnala domačo reprezentanco Italije s 3:2 (15, 13, -22, -22, 7).

Američanke so na svoji poti do nasleditve Rusije na svetovnem vrhu najprej izločile olimpijske prvakinje Brazilke in jim zadale prvi poraz na tekmovanju, danes pa so bile boljše še od dvakratnih svetovnih prvakinj Kitajk (1982, 1986). Slednje so se pokazale za zelo trdožive nasprotnice, saj so po zaostanku z 0:2 v nizih v milanski dvorani Forum Azijke dobile tretji niz, do popolnega preobrata pa niso uspele priti. Američanke so v četrtem nizu izkoristile drugo zaključno žogo za zmago s 26:24 in današnje nasprotnice v medsebojnih tekmah premagale prvič po letu 1982, skupno pa sedmič.

Najboljši igralki finala sta bili Kimberly Hill in Chunlei Zeng, ki sta za svoji ekipi dosegli po 20 točk.

Brazilke na koncu bronaste

Bronasto kolajno tega svetovnega prvenstva so si po napeti tekmi priborile Brazilke, ki so po petih nizih premagale domačinke. Sprva je sicer kazalo na gladko zmago Brazilk, saj so prva dva niza dobile s 25:15 in 25:13, nato pa nenadzorovano padle in Italijankam dopustile zmagi v naslednjih dveh nizih. O zmagovalkah je tako odločal peti niz, v katerem pa so bile Brazilke spet bolj zbrane in po več kot dveh urah slavile s 15:7. Italiji ni pomagala niti izjemno razpoložena Valentina Diouf z 31 točkami, pri zmagovalkah je Sheilla Blassioli končala pri 21 točkah.

Brazilija je v svojo zbirko tako dodala še četrto kolajno s svetovnih prvenstev - trem srebrnim iz let 1994, 2006 in 2010 je sedaj dodala še bron -, medtem ko Italija ostaja pri eni zlati kolajni z leta 2002.