Ljubljana – »Pred vsako večjo tekmo, ko je stres na višji ravni, si rečem: Joj, Kevin, kakšen šport si si to izbral, ali nisi mogel nekaj lažjega? Navzven ni videti težko, dvigneš in sprožiš, pa vendar ni tako preprosto,« je razmišljal Kevin Venta. Poleg Žive Dvoršak s puško je ormoški strelec s pištolo udarni domači adut evropskega prvenstva z zračnim orožjem v Mariboru.
Jutri bosta na strelišče v Centru Draš pod Pohorjem, na katerem se bo do sobote merilo 582 strelcev iz 46 držav, stopila oba slovenska aduta v 12-članski ekipi. Za Vento bo to četrto EP z zračnim orožjem. Ormožan se je prejšnji teden vrnil z uvodne preizkušnje za svetovni pokal v Indiji. Na testni tekmi za OI 2020 je bil v kategoriji mešanih parov tretji, prvič v karieri se je na tej tekmovalni ravni povzpel na stopničke. Prav tako je dosegel najboljša rezultata z malokalibrsko pištolo (11. mesto) in zračno (12.).
»Te sezone sem se lotil drugače. Več streljam 'na suho', treniram tehniko. Kadar ne tekmujem, povečam kondicijsko vadbo in zmanjšam strelski trening, naredim do 100 strelov na dan,« je način dela predstavil sogovornik, ki si treninge skrbno beleži v dnevnik. Dve leti sodeluje s psihologom in kakšen napotek mu bo prišel prav tudi pred tekmo na Štajerskem. Breme bodo zmanjšale izkušnje, pred domačimi navijači se je namreč že dokazoval na svetovnem pokalu in EP z malokalibrskim orožjem. »Doma se na tekmovališču srečuješ z ljudmi, ki te poznajo. Vsak te spodbudi, češ saj zdaj pa bo. Vselej skomignem z rameni in povem, da bo treba počakati na razplet, saj nihče ne ve, kakšen bo. In tudi s takšnimi – sicer dobronamernimi – komentarji se je treba znati soočiti,« je razkril pritiske, ki jih prinaša domača preizkušnja.
Prepričan je, da je dobro pripravljen, opozarja pa, da je konkurenca močna; vsaj dvajset strelcev ima možnosti za uvrstitev v finale, kjer se vse začne z ničle. A strelstvo je nepredvidljivo, kljub vrhunski pripravi lahko obstaneš v kvalifikacijah. »Vsi bodo grizli. Tekmeci so močni, večinoma profesionalci z najboljšimi razmerami za delo. Jaz moram za večino stvari poskrbeti sam, iskal sem si tudi sponzorje,« je pripovedoval Venta, ki se je s tem športom začel ukvarjati šele pred sedmimi leti. »Ko sem bil mlajši, sem pogosto slišal, da mi nikoli ne bo uspelo, niso mi čestitali za dober rezultat, raje so govorili o naključju,« je razpredal o kritikah. A sam je verjel v svojo pot, na kateri je bliskovito napredoval.
Po današnjem uradnem treningu ga jutri pod Pohorjem ob 9. uri čakajo kvalifikacije. »Kot vselej bo pomembno nadziranje čustev, ki jih sproža velika želja po dobrem nastopu. Moraš jo znati odmisliti in se osredotočiti na tehnično izvedbo. Vsi imamo s tem težave,« je priznal in dodal, da je v uri in petnajstih minutah pri 60 strelih težko ostati 100-odstotno zbran ves čas. »Imam čepke za ušesa in naglušnike, vendar še vedno slišim glasbo ali koga v ozadju. Tudi če se ti na tekmi začne podirati, je pomembno, da greš prek tega, ne smeš dovoliti, da te načne jeza ali žalost. Na vse je treba biti pripravljen,« je še opozoril Venta.













