Organizatorji OI zagotavljajo, da bo vse nared, ko bo treba

Do začetka olimpijskih iger je še mesec dni, največja skrb Londončanov pa je promet.

Objavljeno
27. junij 2012 13.22
Saša Verčič, šport
Saša Verčič, šport
London – Četudi je do začetka iger le še mesec dni, v Londonu ni čutiti nikakršne evforije, za postoriti je veliko stvari, olimpijski duh (še) ni prevzel Londončanov. Če jim navržete, da se prav veliko v primerjavi s prejšnjimi leti ni spremenilo, se malce vznejevolijo, saj bodo to vendarle najdražje igre v zgodovini, najbolj pa vse po vrsti skrbi – promet.

V Angliji se te dni po športni plati še vedno zelo veliko ukvarjajo s svojo nogometno reprezentanco, potem je seveda tu Wimbledon, tako da igre še niso prišle v ospredje. Poleg tega pa je London tudi osemmilijonsko mesto in ker bo večino olimpijskega dogajanja v vzhodnem delu, je v zahodnem toliko bolj mirno (čeprav so tudi tu izkoristili priložnost za velik dvig hotelskih cen …).

V središču nad znamenito ulico Regent že visijo zastave z vsega sveta, na podzemni železnici so izstopne postaje ob olimpijskih prizoriščih polepljene z rožnatim znakom iger 2012, izlet v olimpijsko mesto pa tudi razkrije, da čaka prireditelje še kar precej dela. Od postaje podzemne železnice Stratford – mimogrede, med igrami bodo postaje dobile imena po največjih šampionih in tu bodo obiskovalci izstopili ali vstopili na Michaelu Phelpsu – naprej mrgoli delavcev. Olimpijsko mesto diši po novem, nekateri lokali v velikem nakupovalnem središču še čakajo na odprtje, tu so trgovine za manj in bolj globoke žepe, hrana in kava za različne okuse … In seveda, tu je še ogromno strojev, nepoloženih cevi, na desetine delavcev se vsako jutro zgrinja na prizorišče, kjer bo čez natančno mesec dni slovesno odprtje iger.

A časa, da bo vse nared, je več kot dovolj. »Ah, če bi bili v Wimbledonu prejšnji teden, bi si mislili, da tokrat turnirja ne bo … V Angliji radi rečemo: vse bo nared – natančno tisti dan, ko bo treba. Mesec dni je za nas res veliko časa,« med potjo v Wimbledon – mimogrede, tudi tu so imeli sicer zelo natančni prireditelji že prvi dan turnirja neljube težave z vodo, saj so se lahko igralci prhali zgolj z vrelo, številna stranišča pa so bila celo brez – razlaga voznik novinarskega avtomobila Nigel, eden številnih, ki niso najbolj navdušeni nad tem, da bo njegovo mesto gostilo igre. Mediji so včeraj objavili rezultate raziskave z Oxforda, da naj bi bile to najdražje igre v zgodovini in da naj bi le »športni« stroški – brez infrastrukture – znašali dobrih 10 milijard evrov, kar je 101 odstotek nad proračunom, ki so ga predvideli leta 2004. Z OI seveda pride velika gneča, največji pa je strah pred prometno zmedo. Nekateri Londončani bi se zavoljo tega med igrami najraje izselili, spet drugi bi se zaprli v stanovanja za dobra dva tedna …

Med igrami bo sicer urejen poseben olimpijski pas, a to problema ne bo v celoti rešilo, izjemno gnečo pa pričakujejo seveda tudi v podzemni železnici, posebej na »rdeči« liniji, ki vodi v olimpijsko mesto. Sindikat voznikov si zato želi povišanje plač, četudi bo nadurno delo prineslo nekaj dodatnega denarja, mestne oblasti pa prebivalce pozivajo, naj se med igrami, kolikor se le da, izogibajo javnim prevoznim sredstvom. S hojo boste hitrejši, pravijo. Tisti, ki so londonski promet izkusili v vsakdanjih okoliščinah, temu le prikimavajo …