Peterica slovenskih gimnastičarjev na uvodu sezone v Cottbusu

V nemškem Cottbusu se bo v četrtek pričela nova sezona svetovnega pokala v športni gimnastiki.

Objavljeno
16. november 2016 12.00
Posodobljeno
16. november 2016 12.07
bsa/bertoncelj
M. Ž., STA
M. Ž., STA

Ljubljana - S tradicionalnim turnirjem prvakov v Cottbusu se bo v četrtek začela nova sezona svetovnega pokala v športni gimnastiki.

V kvalifikacijah bo nastopilo tudi pet Slovencev, v Nemčijo so sinoči odpotovali Sašo Bertoncelj, Rok Klavora, Alen Dimic, Žiga Šilc in Ivana Kamnikar, medtem ko bo morala Teja Belak zaradi vojaškega usposabljanja uvod izpustiti.

Mednarodna gimnastična zveza (FIG) se je odločila, da bo v novem olimpijskem ciklu (2017 - 2020) uvedla nov sistem tekmovanja z le dvema sezonama svetovnega pokala, od katerih bo vsaka potekala v treh koledarskih letih. V vsaki sezoni bo osem svetovnih pokalov A, za katere so datumi že določeni. Prva sezona bo tako trajala od novembra 2016 do marca 2018, druga, odločilna, ki bo štela tudi kot kvalifikacije za olimpijske igre 2020 v Tokiu, pa od novembra 2018 do marca 2020.

Tudi prizorišča A-pokalov so že določena; to bodo Cottbus, Melbourne, Baku in Doha, kjer se bodo v eni sezoni telovadci predstavili po dvakrat. Za zmago v svetovnem pokalu pa bodo štele po tri najboljše predstave od osmih tekem. Vsako koledarsko leto bodo na sporedu še štirje svetovni pokali B oziroma challenge-turnirji; prihodnje leto bo med gostitelji izziva od 12. do 14. maja prvič tudi Koper.

A mednarodna zveza o vseh teh spremembah očitno ni najbolje razmislila, saj bo zdaj uvodna tekma nove sezone 2016 - 2018 konec tedna v Nemčiji potekala kar še po starem tekmovalnem pravilniku, ki je veljal v minulem olimpijskem ciklu, najverjetneje pa tudi tekma v Melbournu februarja 2017, saj je zveza FIG šele za marec razpisala prve sodniške seminarje za pridobitev licenc za sojenje po novem pravilniku, ki bo v veljavi v novem olimpijskem ciklu od 2017 do 2020.

Bertoncelj še ni optimalno pripravljen, Klavora bo nastopil s staro vajo

V slovenskem taboru ob vseh teh novostih le zmajujejo z glavo in se skušajo muham mednarodne zveze čim bolj prilagoditi. Kako ni zveza FIG z novim tekmovalnim sistemom naredila ničesar, da bi športni gimnastiki vrnila ugled, kaže že pogled na startni seznam nastopajočih v Cottbusu. V ženski konkurenci bo nastopilo vsega 14 telovadk, nekaj več konkurence je pri telovadcih, a tudi pri moških na vsakem od orodij ne bo nastopilo niti po osem tekmovalcev, kolikor je finalistov na tekmah svetovnega pokala.

»S tem se ne obremenjujem. Četudi bo nastopilo malo fantov, bom imel vseeno na konju dobro konkurenco in se bo treba potruditi za dober rezultat. Treniral sem kar v redu. Takoj po Sombotelu se mi je ritem zaradi obveznega vojaškega usposabljanja nekoliko porušil, tako da kondicijsko nisem najbolje pripravljen,« je pred odhodom v Nemčijo povedal Bertoncelj, ki bo v četrtkovih kvalifikacijah nastopil z najlažjo različico sestave s težavnostjo 15,800 točke in računal na čim boljšo izvedbo. »Če lepo naredim, lahko tudi z lažjo vajo posežem do 15 točk, kar bi pomenilo uvrstitev v finale. Bomo videli, če ne bi bil prepričan, da lahko naredim dve dobri vaji, na tekmo sploh ne bi odpotoval,« je še dejal Škofjeločan, ki je pred slabima dvema mesecema prvič postal očka.

Tudi Klavora je šel v Cottbus po dober rezultat na parterju. »Ker bo svetovni pokal konec tedna potekal še po starem tekmovalnem pravilniku, bom tekmoval še s staro vajo, čeprav sem zadnje tedne bolj vadil skoke za novo vajo. Šele zadnja dva tedna sem se spet nekoliko bolj posvetil stari sestavi, ki ni lahka in ni težka, izvajam jo precej zanesljivo, a to bo treba pokazati tudi na tekmi. Seveda pričakujem dober rezultat,« je dejal Ljubljančan, ki je za sezono 2016 prvič postal skupni zmagovalec svetovnega pokala.

Kvalifikacije bodo na sporedu v četrtek in petek popoldan, v soboto in nedeljo pa sledijo finali po orodjih.