Polet: Uspešne sinergije, Gorenjska in Primorska

Prijazno vreme skoraj vse leto Primorcem omogoča ukvarjanje s številnimi športi na prostem.

Objavljeno
05. september 2012 21.18
Aleš Kovačič, Jaka Lucu, Gregor Šket, Polet
Aleš Kovačič, Jaka Lucu, Gregor Šket, Polet
Primorska/Jadranje

Prijazno vreme skoraj vse leto Primorcem omogoča ukvarjanje s številnimi športi na prostem, ki, jasno, niso neposredno povezani s snegom. A če bi morali izbrati le enega, ki je najbolj tipičen, se seveda kar samo ponuja jadranje. Čeprav se Slovenci lahko pohvalimo z zelo kratko obalo, so Primorci odlični jadralci. Iz njihovih vrst prihaja kar nekaj udeležencev olimpijskih iger in članov zmagovalnih posadk, ki so se udeleževale in tudi zmagovale na mednarodnih regatah. Prvo ime primorskega jadranja je vsekakor Vasilij Žbogar, ki se je svojih prvih jadralskih korakov kot vsak primorski mulec naučil v domačem klubu. Glede na to, da je Vasko Izolan, je seveda dolgoletni član Jadralnega kluba Izola.

»Precej otrok že v osnovni šoli poskusi večino vodnih športov: jadranje, veslanje, srfanje, seveda tudi plavanje. V našem klubu gre večina otrok, ki že zna plavati, vsaj skozi začetniške tečaje jadranja, ki potekajo večinoma med poletnimi počitnicami. In kar precej se jih tako navduši, da ostanejo in se začnejo resneje ukvarjati s skrivnostmi jadranja. Prepričan sem, da vsak osnovnošolec iz Izole vsaj enkrat stopi na jadrnico,« pravi nosilec dveh olimpijskih kolajn in šestouvrščeni z letošnje olimpijske regate v razredu finn.

Otroci nekako pri sedmih letih začnejo na optimistu. Tisti iz Pirana in Portoroža so se prvih jadralskih skrivnosti učili pri legendarnem trenerju Milanu Morganu, ki slovi tudi kot izdelovalec vrhunskih optimistov. Piranski jadralni klub se je zaradi prostorske stiske preselil v Portorož, kjer deluje v sklopu tamkajšnjega Jadralnega kluba Pirat, Koprčani pa so odlično organizirani v Jadralnem klubu Jadro. Omeniti velja tudi Tomaža Čopija, vrhunskega jadralca in večkratnega olimpijca, ki deluje tudi kot trener. Med njegovimi varovankami sta tudi letošnji olimpijki Tina Mrak in Tea Černe.

Smučarski skoki, alpsko smučanje/Gorenjska

Planica ni le eden simbolov slovenstva, je tudi legendarno prizorišče najdaljših in najbolj navdušujočih poletov v zgodovini zimskega športa. Kranjska Gora ni le eno najzahtevnejših slalomišč na svetu, je tudi kraj, kjer je Slovenija v letih pred osamosvojitvijo najbolj oblikovala svojo najprej radostno, od zdravja na vseh področjih prekipevajočo identiteto. Bolj kot smučarski skoki, za katere se zdi, da so stopili v obdobje nove renesanse, so družbene spremembe načele bazo mladih alpskih smučarjev.

Nad čim se Gorenjci še navdušujejo preberite na www.polet.si ali kliknite TUKAJ.