Rusi in Italijani finalisti EP

Ruski odbojkarji so v polfinalu evropskega prvenstva premagali branilce naslova Srbe (3:1), Italijani pa Bolgare (3:1).

28. september 2013 19.09
VOLLEYBALL-EUR-DEN-ITALY-BULGARIA

København - Rusija in Italija sta finalistki letošnjega evropskega prvenstva na Danskem in Poljskem. Rusi so si nastop v finalu zagotovili z zmago nad Srbijo (3:1), Italijani pa so bili boljši od Bolgarije (3:1).

Jutrišnji spored na evropskem prvenstvu se bo začel ob 15. uri, ko se bosta za tretjo mesto pomerila Srbija in Bolgarija, finale med Rusijo in Italijo pa se bo pričelo ob 18. uri.

Rusi porazili branilce naslova

Reprezentanca Rusije si je kot prva zagotovila mesto v finalu evropskega prvenstva, potem ko je s 3:1 v nizih premagala Srbijo (19, -24, 23, 15).

Ruski odbojkarji so v prvem nizu hitro prevzeli pobudo na igrišču in vodstvo s 3:1 pretvorili v prednost petih točk (9:4). Branilci naslova so sredi niza zaostajali za štiri (12:16), vendar niso mogli ogrozili položaja Rusov, ki so prvi del igre dobili s 25:19.

Tudi drugi niz se je začel po željah Rusov, ki so po osmi točki vodili s 5:3, nato pa so Srbi vrnili udarec in tri točke kasneje prevzeli vodstvo (6:5). Naslednje minute niza so bile povsem na strani olimpijskih prvakov iz Rusije, ki so si priborili prednost štirih točk (16:12) in se približali zmagi v drugem nizu (23:20), vendar se branilci naslova niso predali, najprej izenačili na 23, nato pa tudi dobili niz s 26:24.

Ruski odbojkarji so tretji niz začeli tako kot prejšnjega in si na začetku izborili vodstvo 7:5, sredi niza pa je bilo že 16:10. Tudi tokrat so Srbi pokazali svojo borbenost in najprej znižali na 17:19, kasneje pa tudi izenačili na 21. Tokrat ruski odbojkarski niso ponovili svoje napake in so nasprotnikom do konca niza prepustili le dve točki (25:23).

Zadnji niz je bil povsem na strani Rusov, ki so iz minute v minuto povečevali svojo prednost. Ta je naprej znašala dve točki (3:1), nato tri (8:5) in sredi niza osem (16:8). Srbi se do konca niza niso več pobrali in so morali priznati premoč ruski reprezentanci (15:25).

Pri Rusiji je bil najučinkovitejši Dmitrij Muserskij s 17 točkami, pri Rusih pa Aleksandar Atanasijević in Miloš Nikić s 13 točkami.

Italjani zmagali po preobratu

Italijani so v napetem polfinalnem dvoboju drugič zapored prišli do boja za zlato. V tekmi naslednjih gostiteljev evropskega prvenstva leta 2015 je Italija sicer slabše začela, saj je bila v prvem nizu vseskozi v zaostanku - 2:8, 4:15, 10:19 - Bolgarija pa je niz dobila s 25:19.

Italijani so v drugem poskrbeli za preobrat, vendar so se morali za izenačenje zelo potruditi. »Azzurri« so po prvih devetih točkah vodili za tri (6:3), vendar so njihovi nasprotniki dobili naslednje tri točke, sredi niza pa so Bolgari celo povedli (14:11). V izenačenem zaključku je italijanska reprezentanca sprva zaostajala za točko (21:22), kar pa je spremenila v prednost 23:22 in zmago v drugem nizu.

Tretji niz je bil povsem na strani Italije, ki si je zavoljo dobrih blokov hitro priigrala tri točke prednosti (8:5), sredi niza je vodila za šest (16:10), končni izid pa je bil 25:15. Začetek četrtega niza je pripadel »azzurrom«, ki pa so po prednosti s 4:1 dobili le dve izmed nadaljnih osmih točk (6:7). Njihov padec v igri je bil le kratkotrajen, saj so po izenačenju na 14 prevzeli pobudo in po 42 točkah vodili za dve (22:20), preživeli zadnje poskuse Bolgarov in zmagali s 25:22.

Nerešljiva uganka je bil za Bolgare predvsem Luca Vettori, tekmo je končal pri 21 točkah, pa čeprav je bil tudi Cvetan Sokolov na drugi strani zelo razpoložen in je prispeval 20 točk. Za Italijo je prvič po poškodbi kolena na uvodnih tekmah EP spet zaigral kapetan Cristian Savani.

»Začeli smo katastrofalno, toda lahko le pohvalim svoje igralce. Po prvem nizu smo igrali najboljše tri nize na EP in lahko mirno čakamo na finale,« je dejal trener Mauro Berruto.