Še en mikaven izziv za Iztoka Čopa

Olimpijski in svetovni prvak v veslanju Iztok Čop je tudi uradno postal selektor slovenskih veslaških reprezentanc. 

Objavljeno
15. februar 2017 00.27
Siniša Uroševič
Siniša Uroševič
Bled – Resda se slovenski športni utrip v teh dneh pričakovano večinoma suče okrog smučarskih dosežkov, a zanimivo je tudi ob vodi. Iztok Čop, eden najuspešnejših športnikov naše zgodovine, je uradno postal selektor slovenskih veslaških reprezentanc. Sam je v čolnu premikal izjemne mejnike, zdaj je pred njim zahtevna naloga približati veslanje na Slovenskem nekdanji vrhunski ravni.

Ni nikakršna skrivnost, da v veslaških krogih zdaj že lep čas hrepenijo po nekdanjih časih. Že takoj po prvi sezoni samostojnosti je prav veslanje prineslo prvi – in takrat edini – kolajni za mlado državo na poletnih olimpijskih igrah v Barceloni: zdajšnji novi selektor je bil v bronastem dvojcu z Denisom Žvegljem, bronast je bil četverec (Milan Janša, Jani Klemenčič, Sašo Mirjanič, Sadik Mujkič). Odtlej so se podvigi slovenskih reprezentantov kar vrstili, ni ga bilo velikega tekmovanja, bodisi olimpijskih iger bodisi svetovnih prvenstev, da se izbranci selektorja Miloša Janše domov ne bi vračali z vrhunskimi uvrstitvami. A večno ni šlo, junaki slovenskih čolnov so se poslavljali drug za drugim, po bronasti kolajni dvojca Iztok Čop-Luka Špik v Londonu 2012 je bilo na dlani, da žlahtne bere za naše reprezentante preprosto ne bo več. Pri vodstvu veslaške zveze so poskušali na različne načine, Bled ni imel več vodilnih vlog niti med stroko niti v čolnih. Tako uspešnega roda preprosto ni bilo več, ker je ob kopici uspešnih drugih panog veslanje že domala izginilo s slovenskega športnega zemljevida, so v čolnih prižgali signal za preplah.

Najnovejša poteza pa je pričakovana in razumljiva: novi prvi mož stroke bo Iztok Čop. Svoje vloge ne bo opravljal profesionalno, ostal bo še naprej podpredsednik OKS, tako kot doslej tudi vodil lastno podjetje in sodeloval z italijanskim proizvajalcem čolnov Filippi. V svojem programu pa je najprej poudaril: »Ta vloga bo v praksi drugačna kot doslej, saj je bil v preteklosti selektor tudi trener, predsednik trenerske komisije in glavni trener v enem od klubov. Vloga selektorja tako ne bo toliko trenerska, najbrž bo šlo tudi za nekoliko drugačen način odločanja, še vedno pa so klubi in njihovi trenerji tisti, ki proizvajajo bazo, tudi kakovost, opravljajo nabor veslačev. Končne odločitve bodo moje, vendar upam, da v dobrem sodelovanju s stroko.«

Čop si tudi želi, da bi ob zdajšnji ločitvi vlog selektorja in trenerja prav stroka imela več časa za ukvarjanje z veslači v klubu, prav preteklost razkriva, da so se namreč v matičnem klubu selektorju podirale zadeve zavoljo reprezentančnih obveznosti. Naš najuspešnejši veslač načrtuje pomembno poslanstvo, morda že letos jeseni, nacionalnega mladinskega centra na Bledu, želi si uveljavitev novih trenerskih imen ter dobro sodelovanje s sosedi iz Avstrije in Hrvaške, saj oboji zdaj v veslanju delajo uspešno.

Kmalu se bo sicer začel nabor reprezentančnih kandidatov, najodmevnejše tekmovanje veslaške sezone bo avgustovsko svetovno prvenstvo v Litvi, v sporedu so tri tekme svetovnega pokala, tradicionalni uvod v domače leto pa bo ankaranska regata, 2. aprila.