Slovenske rane sta celila Šestakova in Rudolf

Prvi tekmovalni dan na evropskem prvenstvu v Helsinkih je Sloveniji prinesel več razočaranja kot veselja.

Objavljeno
28. junij 2012 00.29
D. L., šport
D. L., šport

Helsinki – Na slovenski atletski zvezi so v »belo« knjigo za evropsko prvenstvo na Finskem zapisali eno do dve finalni uvrstitvi. Z Marijo Šestak v troskoku so odkljukali želeni finale, za navdušenje pa je z napredovanjem v polfinale teka na 800 m poskrbel mladinec Žan Rudolf. Šesterica drugih je nastope končala.

Šestakova v troskoku ni blestela, a je s 14,17 m izpolnila nalogo in se po dolgem okrevanju otresla treme pred veliko tekmo. »Počutila sem se, kot bi prvič stopila na mednarodno sceno. V trdih nogah nisem čutila eksplozivnosti, a verjamem, da je to le ogrevanje za finale. Moj najdaljši skok ni bil tehnično najboljši, zato vem, da zmorem več. V finalu bom gotovo bolj sproščena,« se je Mariji odvalil težak kamen od srca. Snežani Rodić ni uspelo odvreči bremena. S 13,95 m je pristala na 15. mestu in nastop na EP končala.

Največje razočaranje je pripravila slovenska rekorderka v metu kopja Martina Ratej. Atletinja, ki se je že ustalila pri izidih okrog 63 m in se pred dvema letoma z osebnim rekordom iz Dohe 67,16 m prerinila v skupino najboljših na svetu, bi najbrž morala potrebnih 60 m za finale izpolniti z zavezanimi očmi. Namesto, da bi prvenstvo ob tretjem izidu med prijavljenimi in ob odsotnosti najboljših dveh z vrha lestvice letošnjih izidov, Čehinje Barbore Špotakove in Rusinje Marije Abakumove, izkoristila za prvo kolajno z velike tekme, se je osramotila z metoma 51,69 in 50,77 m. Nihče ni pričakoval, da bo njena pot do visoke uvrstitve lahka, kajti po februarskem uvodu v sezono s 65,24 m, dolgo najboljšim izidom na svetu, maja dosežka ni nadgradila. Nižji rezultati naj bi bili posledica intenzivnega obdobja vadbe in utrujenosti. Ko se je spočila, sta s trenerjem Andrejem Hajnškom spet verjela, da gresta v pravo smer, kar naj bi potrdil nastop v Helsinkih. »Krivdo za polom bom v celoti prevzela nase,« je bila Ratejeva kritična do sebe, slabega nastopa pa vseeno ni znala razložiti: »Dan prej sem se na ogrevanju počutila zelo dobro, na tekmi pa sem bila povsem prazna. Še sama sebe nisem prepoznala. Katastrofa! Pred vrati so olimpijske igre, s trenerjem se bova morala pogovoriti in poiskati razloge za tolikšen padec.« Drži, Ratejeva in Hajnšek bosta morala natančno pretresti opravljeno delo in najti špranjo, ki pušča. Za tekmovalko takšnega kova je namreč nesprejemljivo, da meče kot začetnica in zaostane za letošnjim izidom skoraj 15 metrov.

Razočaran je bil tudi »priženjeni« Slovenec Brent LaRue. V predtekmovalni skupini na 400 m z ovirami je prepričljivo zmagal, pet minut pozneje pa izvedel, da so ga diskvalificirali. Ni se držal svoje proge in sodniki so ga izločili. Po črti pač ni dovoljeno teči. Izpad je skušal nadomestiti s tekom na 400 m brez ovir, a je ritem zdržal le pol kroga. Za nameček je bil še drugič izločen. Neverjetno, zaradi iste napake! Natančnost finskih sodnikov je občutilo še sedem tekačev.

Tretjo črno piko v slovenskem taboru je primaknil Rožle Prezelj. Ob drugem izidu med skakalci v višino, svežim slovenskim rekordom 232 cm sicer nihče ni računal, da bo dosežek tako kmalu ponovil, toda ustavil se je že na 215 cm.

Matic Osovnikar (100 m) in Matija Kranjc (kopje) sta bila na ravni letošnjih dosežkov, kar ni zadoščalo za nadaljevanje, zdravilo na slovenske rane pa je nasul 19-letni Žan Rudolf. Izkazal se je z izvrstno taktiko in četudi je na koncu potegnil ročno zavoro ter pametno privarčeval nekaj moči, se je zanesljivo uvrstil med polfinaliste.