Tiger Woods spet seje strah in trepet

Britanci si po 42 sušnih letih želijo domačo zmago, a stavijo na Američana.

Objavljeno
21. julij 2012 10.46
Tiger Woods of the United States reacts after a birdie on the 18th hole at Royal Lytham & St Annes golf club during the second round of the British Open Golf Championship, Lytham St Annes, England, Friday, July 20, 2012. (AP Photo/Jon Super)
D. L., šport
D. L., šport
Lytham St. Annes – Odprto prvenstvo Velike Britanije v golfu, tretji turnir v nizu letošnjih majorjev, je vznemiril otoško javnost. Ne zgolj zaradi želje po domači zmagi, ki so jo zadnjič okusili s Tonyjem Jacklinom pred 42 leti, ampak zavoljo ugibanj, ali bi lahko Tiger Woods spet zasedel vrh svetovne lestvice.

Ameriški zvezdnik velja za enega najbolj uspešnih igralcev vseh časov. Med profesionalce se je pomešal leta 1996 ter v pičlih nekaj mesecih prvič zmagal na prestižnem majorju in se povzpel do številke ena na svetu. Sapo je jemal z nizom zmag in statističnih rekordov, zato ni čudno, da je v prvem desetletju novega tisočletja suvereno vladal v svetu golfa. Na vrhu svetovne lestvice se je zasidral najprej za 264 tednov (od avgusta 1999 do septembra 2004), nato še za 281 (od junija 2005 do oktobra 2010).

Izjemno kariero je v drugo smer obrnila kalvarija v zasebnem življenju. Pred javnost razgrnjene zakonske težave zaradi nezvestobe so mu v puristično usmerjeni domovini sklatile priljubljenost in moral se je soočiti s posledicami javnega linča. Konec leta 2009 se je začasno umaknil s tekmovanj in skušal rešiti razpadajoči zakon, a brez uspeha. Njegov položaj so hkrati otežile še poškodbe in začel je drseti navzdol. Novembra lani, ko se je ustavil pri 58. mestu na svetu, je začel pobirati črepinje in jih lepiti v novo zgodbo. Spet so prišli do izraza njegova izjemna moč, prefinjeni občutek in natančno usmerjene žogice. Letos je nanizal že tri velike zmage in je od 1. julija na četrtem mestu.

Odprto prvenstvo blizu Blackpoola je zato sprožilo ugibanja, poznavalci pa namigujejo, da bi lahko po »vstajenju od mrtvih« spet zagrabil izgubljeno žezlo. Po vrvežu na stavnicah je zaznati, da mu pripisujejo največ možnosti, da bi jutri nad glavo dvignil zmagovalni pokal in oblekel zmagovalni suknjič. Izvrstnost mu priznavajo tudi britanski navdušenci nad golfom, čeprav potihem upajo na domače zmagoslavje ter stiskajo pesti za Leeja Westwooda in Luka Donalda, potem ko ga je prvi britanski zvezdnik, severni Irec Rory McIlroy, na začetku hudo lomil in padel v ozadje.

Donald: Nihče ni izkoristil Tigrove krize

Od zadnjega domačega uspeha iz leta 1969 se je namreč nabralo ogromno pajčevine, ki bi jo radi pometli pod preprogo. Morda bi lahko ujeli pravi trenutek, preden bo Woods ujel nekdanji ritem in vzpostavil novo obdobje premoči. Donald, trenutno prvi igralec sveta, ni varčeval s pokloni velikemu tekmecu: »Toliko različnih zmagovalcev na najpomembnejših turnirjih je posledica slabših Woodsovih predstav. Čeprav je v golfu veliko odličnih igralcev, nikomur ni uspelo, da bi ob Woodsovi krizi izplaval na vrh in si s serijskimi zmagami pridobil premoč. To kaže, kako težko je zmagati na vrhunskem turnirju in koliko je Tiger v resnici vreden.«

Kdorkoli se bo jutri veselil britanskega pokala, se bo moral izkazati z vrhunsko formo. Soočiti se bo moral s tekmeci in načetim terenom. Nekaj tednov hudourniških nalivov je izdatno prepojilo zemljo, zato grbinasta površina zelenic povzroča dodatne težave. Začetek turnirja je pripadel Avstralcu Adamu Scottu, kdo se bo smejal na koncu, pa je za zdaj nemogoče napovedati. Za novo zmagoslavje je v igri tudi Tiger Woods.