Trajković v domovini tekvondoja kotira najvišje

Na svetovnem prvenstvu v tekvondoju šest slovenskih tekmovalcev. Boj za Tokio 2020 po novih pravilih.

Objavljeno
23. junij 2017 02.27
Jernej Suhadolnik
Jernej Suhadolnik
Ljubljana – V ponedeljek je pristala v Južni Koreji slovenska reprezentanca v tekvondoju olimpijske različice WTF, ki bo v domovini privlačnega borilnega športa poskušala opozoriti nase s šesterico tekmovalcev. Prvo ime med njimi bo Ivan Trajković, eden od skritih favoritov za kolajno v kategoriji do 87 kg.

Letošnje svetovno prvenstvo bi bilo lahko eno najbolj spektakularnih. Prireditelji turnirja obljubljajo rekordno število tekmovalcev – svoje znanje športa, ki med vsemi borilnimi veščinami zahteva najbolj raznovrstne udarce z nogo, bo predstavilo prek 1000 borcev iz 170 držav. Pred dvema letoma se je denimo v Čeljabinsku zbralo 872 športnikov iz 139 držav.

Tekvondoisti bodo uživali v razmerah za vadbo in tekmovanje, ki jih omogoča kompleks Taekwondowon, zasnovan in zgrajen izključno za tekvondo, v katerem je dvorana s 4571 sedeži, nameščenimi tik ob šestih borilnih osemkotnikih. Slovenska odprava je prispela v mesto Muju v ponedeljek, kjer odšteva dneve do nedelje ponoči po našem času, ko bo prva med Slovenci začela akcijo Ana Petrušić (do 49 kg). Ob njej sestavljajo šestčlansko ekipo Dunja Lemaić (do 67 kg), ki bo razkrila svoje znanje v ponedeljek zjutraj, Nuša Rajher (nad 73 kg, torek), Ivan Trajković (do 87 kg, sreda), Franka Anić (do 73 kg, sreda) in Jure Pantar (do 63 kg, četrtek). Boji v vseh kategorijah bodo potekali po dva dni: prvi dan od 2. do 11. ure po našem času do četrtfinala, naslednji dan polfinale in finale, ko se bo četverica pomerila le še za lesk kolajn.

Slovenci so šli na pot dobro organizirani. Ob tehničnemu direktorju zveze Kristijanu Kovačiču sta v strokovnem štabu tudi selektor Miodrag Krnetić in trener Dragan Zarić, pred leti eden najboljših tekvondoistov pri nas. Ob njih sta v ekipi zdravnik Primož Rus in fizioterapevt Mario Dušak. Gre za izkušeno zasedbo tekmovalcev in strokovnjakov. »Merimo na kolajno,« je strnil oceno možnosti Slovencev za odmeven podvig Kristijan Kovačič. Le visoki cilji so pravi cilji, četudi Slovenci vedo, da pelje do kolajne pot, na kateri bo sleherni tekmovalec potreboval kanček sreče. V zadnjem času je prišlo do zajetnih sprememb pravil, sodniki so dobili večji vpliv na razplet dvobojev. Prepovedano je kakršnokoli objemanje tekmeca – če bo sodnik ocenil, da so dlani tekmovalca za njegovim tekmecem, ga bo kaznoval. Podobna kazen bo sledila v primeru dvignjene sprednje noge tekmovalca, ki z njo ne bi začel napadalne akcije. »Mednarodna zveza želi še povečati privlačnost tekvondoja, verjetno bo zaradi spremembe pravil več udarcev in podeljenih točk. Mi smo na to pripravljeni, verjamem, da so tudi sodniki dobili dovolj izkušenj na zadnjih turnirjih, na katerih so uvajali spremembe,« je ocenil Kovačič.

Šesterica slovenskih borcev ima od ponedeljka do svoje prve borbe natančno izdelan urnik priprav tudi na prizorišču svetovnega prvenstva. Med njimi kotira najvišje Ivan Trajković, ki meri na preboj v polfinale, s čemer bi si zagotovil najmanj bronasto kolajno in veliko točk za posebno olimpijsko lestvico. Za to bi moral premagati tri tekmece, v prvem krogu pa bo prost zavoljo statusa nosilca. SP v Južni Koreji bo namreč ponujalo ogromno točk v boju za OI v Tokiu 2020 – svetovni prvaki bodo prejeli po 120 točk, za zmago na večini tekem svetovnega pokala pa prejmejo po 10 točk ...

»Ivanu pripada slovenska št. 1, česar se zaveda tudi sam. Toda s tem si ni naložil dodatnega bremena, prej obratno, komaj namreč čaka, da se vse skupaj začne tudi zanj. Ta pozitiven pritisk pred turnirjem morda jaz občutim močneje kot on,« je zatrdil Kovačič, tudi osebni trener Trajkovića, ki na svetovni lestvici kategorije do 87 kotira na 10. mestu, realno pa – nekaterih v Koreji ne bo, nekateri pa bodo zamenjali kategorijo – med osmerico.

Trajković bo resda tekmovalno aktiven šele v sredo po 2. uri zjutraj. Prvi bosta zastopali slovenske barve tekvondoistki Ana Petrušić in Dunja Lemaić. Če je Trajković veliko vadil tudi v tujini – v Nemčiji je sodeloval tudi z nekdanjim svetovnim prvakom Tahirjem Gülecom –, sta Ana in Dunja povečini vadili v Ljubljani, začetni del bazičnih priprav pa je celotna slovenska reprezentanca opravila že prej na Rogli.