Ljubljana – Z ekipnimi boji se je včeraj v Čeljabinsku izteklo jubilejno 30. svetovno prvenstvo v judu. Slovenke so se po zmagi nad Južnokorejkami (3:2) ter porazih s Francozinjami (1:4) in z Nemkami (2:3) od tekmovanja poslovile s sedmim mestom, Slovenci pa so po uvodnem neuspehu z Nemci (0:5) ostali brez uvrstitve.
Ob tem je ostal grenak priokus, saj se v vodstvu naše reprezentance niso mogli znebiti občutka, da bi lahko ekipi – čeprav sta bili oslabljeni – včeraj pred očmi ruskega predsednika Vladimirja Putina iztržili tudi več. To velja zlasti za dekleta, ki so po zmagah Petre Nareks (do 52 kg) in Vlore Bedžeti (do 57 kg) proti Nemkam vodila že z 2:0 ter bila na ta način le še točko oddaljena od dvoboja za tretje mesto.
Ker je lahko trenerka Urška Žolnir ob Anki Pogačnik (do 70 kg), ki je v Rusijo pripotovala le za ekipne boje, računala še na Tino Trstenjak (do 63 kg) in Ano Velenšek (nad 70 kg), dobitnici bronastih odličij na tem SP (z nagradnim skladom 200.000 ameriških dolarjev), so se v slovenskem taboru že videli v finalu repešaža. Na žalost pa sta naši junakinji Čeljabinska – tako kot Pogačnikova – izgubili, s čimer so po vodi splavali še zadnji upi na nov odmeven dosežek slovenskih judoistk.
»Ko se prebiješ do zadnje stopnice pred obračunom za kolajno, se seveda povečajo tudi apetiti. In če bi se zadnje tri borbe proti Nemkam razpletle le malce drugače, bi bilo popoldne za nas še veliko v igri,« je zamujeno priložnost sprva obžalovala Žolnirjeva, po kratkem premisleku pa dodala, da so dala dekleta vse od sebe, zato jim čestita za požrtvovalnost.
Medtem ko v naši ženski ekipi niso mogli računati na poškodovano Lucijo Polavder (nad 78 kg), pa sta v moški zaradi strganih kolenskih vezi manjkala kar dva stalna reprezentanta – ob Aljažu Sedeju (do 81 kg) tudi Matjaž Ceraj (nad 100 kg). Tako so se pod slovensko zastavo včeraj borili Andraž Jereb (do 66 kg), Rok Drakšič (do 73 kg), Jesenko Četić (do 81 kg), David Kukovica (do 90 kg) in Vito Dragič (nad 100 kg), ki so bili proti Nemcem brez možnosti za uspeh. »Menim, da smo prepoceni prodali svojo kožo, zato sem po tem porazu osebno kar precej razočaran. Fantje na blazini niso pokazali tistega žara, ki bi nam prinesel enakovreden boj z Nemci,« je ocenil selektor naše moške judoistične reprezentance Gregor Brod.
Končna ocena slovenskih nastopov v Čeljabinsku pa je seveda pozitivna, za kar sta vsekakor najzaslužnejši Trstenjakova in Velenškova, ki sta si izbojevali svoji prvi odličji na članskih svetovnih prvenstvih. Z njima je naše zastopstvo turnir v Čeljabinsku, na katerem je moči merilo 637 tekmovalcev iz 110 držav (!), končalo na 19. mestu, najuspešnejša reprezentanca pa je bila po pričakovanju znova japonska s štirimi zlatimi, dvema srebrnima in tremi bronastimi kolajnami. Sledijo Francija (2 z, 1 s, 4 b) ter Brazilija in Kuba s po enim zlatim in srebrnim ter dvema bronastima odličjema.
»V domovino se vračamo z dvema posamičnima kolajnama in ekipnim sedmim mestom. To je velik dosežek za slovenski judo. Malo nas je, a smo veliki,« je za konec še poudarila Žolnirjeva. S svetovnim prvenstvom se je izteklo eno poglavje, novo se začenja že danes – s pripravami za naslednje tekmovanje, ki bo na sporedu že od 12. do 14. septembra v Zagrebu. Na tamkajšnji veliki nagradi (z nagradnim skladom 100.000 $) se bo namreč nadaljeval lov na kvalifikacijske točke za nastop na olimpijskih igrah leta 2016 v Riu de Janeiru.













