Vsestranska, toda njena prihodnost je v teku čez ovire

Agata Zupin naša najbolj nadarjena atletinja ta čas. Za London je imela izpolnjeni normi na 200 m in 400 m z ovirami.

Objavljeno
11. avgust 2017 02.42
Saša Verčič, poročevalka
Saša Verčič, poročevalka
London – Slovenski atleti se na svetovnem prvenstvu v Londonu niso izkazali, ob najizkušenejši članici Martini Ratej, ki je bila v finalu meta kopja deveta, pa velja izpostaviti najmlajšo – Agato Zupin. Slednja je za SP izpolnila celo dve normi, za 200 m in 400 m z ovirami, nastopila je le v slednji disciplini in se prebila v polfinale.

Zupinova zadnja štiri leta sodeluje z (nekdanjim) tekačem na 110 m z ovirami Damjanom Zlatnarjem, zadnji dve jo je začel usmerjati v tek na 400 m z ovirami, letos je pokazala izjemen napredek v vseh štirih disciplinah, v katerih nastopa. Na 100 m za približno tri desetinke, na 200 m sekundo, na 400 m za dve sekundi in na 400 m z ovirami štiri sekunde. »Letos smo v trening sistematično vključili vadbo moči, zato je precej napredovala, hitrejša je in ta izhodiščna hitrost me najbolj zanima, zdaj ko je mlada, saj se da hitrostno vzdržljivost natrenirati. Po lanskem neuspešnem nastopu na mladinskem svetovnem prvenstvu je dobila nov zagon, motivacijo, zagotovili smo ji celotni 'servis', torej masaže, terapije, zdravnika ...,« pojasnjuje Zlatnar, čigar varovanka je pred kratkim na evropskem mladinskem prvenstvu (do 20 let) na 400 m z ovirami dvakrat popravila državni rekord (na koncu 55,96), zlato kolajno pa izgubila na ciljni črti, potem ko je večji del tekme vodila. Za Grosseto je imela resda izpolnjene kar štiri norme ...

Potem ko je za London izpolnila dve, ni bilo dvoma, v kateri disciplini bo tekmovala (200 in 400 z ovirami sta se časovno prekrivali). »Agata je tekačica na 400 m z ovirami, to je njena prihodnost, tega se bomo držali, bo pa še vedno tekla tudi v ostalih disciplinah. Ne želim, da se osredotoči na eno, saj je s tem tekmovalec bolj obremenjen. Če malce mešaš nastope, je veliko večja sproščenost, vse je precej lažje. Mislim, da zdaj ni še prav nikakršne potrebe, da bi se posvetila zgolj eni. Le zakaj? Denimo tečeš na 100 m in dosežeš osebni rekord, kar ti da potem zalet tudi za druge discipline,« pojasnjuje Zlatnar in o velikem letošnjem napredku na 400 m dodaja: »Ko si hitrejši in boljši, lažje tečeš bolj sproščeno, v uvodnem delu ne porabljaš energije po nepotrebnem, lažje stopnjuješ tek iz ovire v oviro in to se potem hitro sešteva v napredek.«

Za Zupinovo je bil nastop na SP nagrada za dobro delo, z normami za London ni bila obremenjena, a je izpolnila dve, tudi na olimpijskem štadionu v parku kraljice Elizabete ji ni nihče nalagal pritiska, saj je bilo zanjo pomembno nabiranje izkušenj. Ne v 1. krogu ne v polfinalu ni tekla, kot si je želela, trema je bila prevelika, poleg tega da so bile okoli nje uveljavljene tekmice, je obakrat tekla tudi pred več kot 50.000 gledalci. Da bo njena prava prihodnost tek na 400 m z ovirami, ne čudi, ob tem, da je na velikih tekmah vendarle lažje kot na 100, 200 in 400 m, ima izjemne telesne predispozicije in dolg korak.

»Visoka je skoraj 180 cm in tehta 63 kg, kar je idealno. Od prve do osme ovire dela po 15 korakov, kar pri ženskah tečejo najboljše na svetu, potem ritem pade na 16 ali 17. Treba bo to avtomatizirati in nato še popraviti telesno pripravljenost, da bo še hitrejša,« pravi državni rekorder na 110 m z ovirami (ki še ni nastopil na zadnji tekmi v karieri) ter ocenjuje, da Zupinovi v tej sezoni optimalni tek ni uspel. »Dejstvo je, da so v tej disciplini res potrebne tekmovalne izkušnje, trening ne pomaga prav veliko. Pomembno je, da se ne zakrčiš ob tekmicah, nujno je, da tečeš v svojem ritmu. Telesno je gotovo pripravljena za še boljši čas, a treba je zadeti pravi ritem, ne priti preblizu ali predaleč oviri, sploh na koncu je treba točno zadeti korak, a za vse skupaj so potrebne tekme, tekme in še enkrat tekme,« dodaja Zlatnar, ki pravi, da v prihodnje, ko ju čaka še veliko dela in ko bodo zelo pomembni pravi koraki, za zdaj ne bodo spreminjali ničesar, saj je letos sistem deloval, prinesel med drugim tudi srebrno kolajno z mladinskega EP in 21. mesto na svetu.