Liege – Če bi sodili po napovedih prvega izzivalca Bradleyja Wigginsa in branilca rumene majice Cadela Evansa, se na Touru obeta vrnitev v 90. leta, ko je na »francoski pentlji« kraljeval Miguel Indurain. Taktika »Big Miga« je bila izrazito defenzivna – na vzponih z izjemno močnim moštvom Banesta izničiti vse napade, v vožnjah na kronometer pa osvajati rumeno majico.
Z bolj ali manj enako taktiko je zmagoval tudi Lance Armstrong, s tem, da je tekmecem na vsakem koraku – tudi na gorskih preizkušnjah – dal vedeti, da je nesporni kralj. Letošnja favorita Wiggins in Evans nimata Indurainovih niti Armstrongovih vrlin, imata pa srečo, da na dirki ne bo izrazitih napadalcev Alberta Contadorja in Andyja Schlecka. V Alpah in Pirenejih je pričakovati sicer napade Vincenza Nibalija, Alejandra Valverdeja in lani tretjeuvrščenega Fräncka Schlecka, vendar pa si bodo ob zelo močnih ekipah Skyja in BMC na najmanj vzponih v zadnjih letih težko prikolesarili zalogo, ki bi jim zadoščala za 100 kilometrov vožnje na čas. Schleck, ki je ob Nibaliju najbolj glasen, bi si moral po nekaterih izračunih v gorskih etapah prikolesariti več kot 10 minut naskoka. Tolikšna bo namreč njegova izguba v posamičnih preizkušnjah. Na kilometer namreč za Wigginsom, letos vodilnim kolesarjem v vožnji na čas, zaostaja med tri in deset sekund...
Toliko, kot o 32-letnem Britancu pišejo mediji, so le še o Armstrongu. Prav zanimivo bo videti, kako bo zdržal pritisk velikega favorita. Ni namreč enostavno iz dneva v dan odgovarjati na enolična vprašanja, kako se počuti, kaj je jedel, kaj pil, kako se je regeneriral, kaj misli o tekmecih, itd. Dave Brailsford, ki je okoli Wigginsa zgradil najmočnejše moštvo letošnje dirke, pravi, da se je favorit za prvo britansko zmago na velikih dirkah pripravljal 18 mesecev, da je psihično močnejši, kot je bil kdajkoli prej. »Osredotočili smo se na dve prvini. Vse je 100-odstotno podredil Touru – trening, število ur na kolesu in prehrano ter ljudi, ki delajo z njim (maser je Slovenec David Rožman op. p). Iz Britanije se je preselil na Tenerife, kjer je med vzponi na najvišji vrh Španije Teide (3700 m) močno izboljšal vožnjo navkreber. Usposobil se je do te mere, da bo na dirki kariere psihično in športno stalen ter discipliniran,« Brailsford ne dvomi, da ima Wiggins vse vrline za šampiona Toura. Nobenega dvoma seveda ni, da je Wiggins dozorel kot kolesar in osebnost. Letos je z zmagami na Pariz-Nica, Po Romandiji in Kriteriju Dauphine dokazal, da zna zmagovati.
Wiggins pravi, da mu je navdih Evansova rumena majica. Jasno mu je tudi, da blesteče zmage pred Tourom zdaj ne štejejo več in da bodo odločilni nastopi v 11. in 20. etapi. Ve, da letošnje dirke ne bo zmagal niti izgubil v hribih. »Alpe in še zlasti Pireneji bodo izločili resnične favorite,« je Evans nakazal taktiko popolnega nadzora. Na vprašanje, ali je sposoben ponoviti zmago, je odgovoril, da je to v zadnjih dveh mesecih največkrat slišal. »Ko je Armstrong zmagal prvič, so ga vsi spraševali, ali lahko drugič. Ko je petič stal na vrhu odra na Elizejskih poljanah, so spet spraševali, ali lahko šestič osvoji rumeno majico. Pa jo je osvojil sedmič. Narava kolesarstva je, da se vedno sprašujemo, kaj lahko storimo. Jaz pravim: ponovil bom to, kar sem naredil lani...,« Evans noče razmišljati o ničemer drugem kot o zmagi. Ob tem poudarja, da ima boljšo ekipo, kot jo je imel lani, vseeno pa Wigginsa šteje za prvega favorita.
Analitiki so prepričani, da so možnosti v Belgiji rojenega Britanca večje, čeprav je Evans boljši hribolazec in taktično zrelejši. Wigginsova prednost so predvsem pomočniki. Ključni mož strategije v moštvu Sky bo Richie Porte. Avstralec je bil pri vseh letošnjih zmagah desna roka, narekoval je visok ritem na vzponih in nadzoroval karavano. Če je Wiggins res tako šampionsko pripravljen, kje so potemtakem njegove hibe, se sprašuje preostanek karavane. Še največja je veliko dirkanja na polno v prvem delu sezone. Doslej še ni bilo kolesarja, ki bi dobil tri največje pomladne dirke in zmagal na touru. Zanimivo pri vsej Wigginsovi zgodbi pa je, da Chrisa Frooma, lani drugega na Vuelti, nihče ne omenja. V Španiji je vse do zadnjega tedna garal za Wigginsa. Ko je Britanec omagal, je v velikem slogu prevzel vlogo kapetana. Očitno je Wigginsova rezerva, če bo šlo Britancu po zlu tako kot lani, ko je zaradi zloma ključnice odstopil že prvi teden. Strah pred padcem ima zelo velike oči.
Trasa prologa (video je v angleškem jeziku)