Včasih v življenju ni pomembno samo tisto, kar človek počne oziroma doseže, temveč tudi, kakšen trajen pečat pusti. Usain Bolt je bil, tako kot vsi velikani svetovnega športa – Pele, Maradona, Mohamed Ali, Michael Jordan, Magic Johnson, Mark Spitz, Michael Phelps ter njegova atletska sovelikana Jesse Owens in Carl Lewis – v svojem času in prostoru idealen. Idealno pa je, v nasprotju z absolutnim, povezano z realnim. Realnost športnih velikanov torej niso pravila in meje, ki jih postavljata narava in znanost, ampak oni sami.
Za Usaina Bolta sem prvič slišal leta 2001. O izjemno nadarjenem bosonogem 14-letnem fantu z jamajškega podeželja, ki preteče 100 metrov pod enajstimi, 200 metrov pa pod dvaindvajsetimi sekundami, mi je govorila Merlene Ottey, do Bolta največja jamajška športna legenda in ena najboljših šprinterk vseh časov.
Leto dni kasneje je na mladinskem SP v Kingstonu potrdil njene besede in zmagal na 200 m z 20,58 s. Prav to leto je, ko je kot 15-letnik premagal štiri leta starejše tekmece, v več intervjujih označil za ključno v svoji karieri. Potem je kot prvi mladinec leta 2004 pretekel 200 m pod 20 sekundami. Takrat sem ga tudi prvič videl na delu, na OI v Atenah. Njegov rekord 19,93 s (z vetrom v prsi 1,4 m/s) je še vedno neprekosljiv. Sledili so svetovni rekordi ter zlate kolajne na 100 in 200 m ter v štafetnem teku na treh OI in štirih SP. Štoparica se je ustavila leta 2009 pri 9,58 na 100 in 19,19 na 200 m. Tako je Usain Bolt postal legenda.
Pa je »jamajška strela« tudi najboljši atlet vseh časov ali zgolj zadnji najhitrejši zemljan?
Če ga pogledamo skozi prizmo vrednot 21. stoletja (še zlasti priljubljenosti in zaslužka), potem ni dvoma, da je največji. Pa ne samo zaradi njegovih izjemnih dosežkov, ampak vsega, kar je dal svetovnemu športu in še posebej kraljici. Ob tem pa ne gre prezreti pomembnosti dveh velikanov, s katerima ga najraje primerjamo – »sina vetra« Lewisa in njegove globalne priljubljenosti, ko je bila atletika še enakovredna nogometu, ter seveda Owensa in njegovih zgodovinskih predstav na Hitlerjevih igrah v Berlinu 1936, ko je zrušil mit o arijski rasi ...
Zgodovinski rezultatski pogled je bolj kompleksen. Owensa je seveda težko primerjati, saj ima le komplet štirih zlatih kolajn iz Berlina. Ko je tekmoval v tridesetih, štiridesetih in petdesetih letih, namreč ni bilo svetovnih prvenstev. Bolt vsekakor prekaša Lewisa v šprinterskih kolajnah, je pa bil Američan nedvomno bolj kompleten atlet, saj je poleg vseh šprinterskih osvojil še štiri zlate olimpijske kolajne v skoku v daljino in dve na svetovnih prvenstvih. Lewis ima na OI devet zlatih kolajn, Bolt osem. Na svetovnih prvenstvih je Bolt do Londona 2017 zmagal enajstkrat, Lewis osemkrat. V svetovnih rekordih je Lewis uspešnejši. Na 100 m je bil štirikrat svetovni rekorder, Bolt trikrat. Na 200 m je Jamajčan dvakrat izboljšal najboljšo znamko, medtem ko se je v štafeti 4 x 100 m Lewis s svojimi »pomočniki« kar šestkrat vpisal na seznam rekorderjev, Bolt pa »le« trikrat.
Jamajčan je drugače kot Owens in Lewis s svojo genetiko, fiziologijo in morfologijo ter treningom obrnil na glavo vse teorije in dogme o šprintu. Tako kot nekoč Američan Dick Fosbury v skoku v višino in Rus Aleksander Barišnikov v rotacijski tehniki v metu krogle. Boltovi rekordi so »vesoljski«, pravijo mnogi. Svojčas so bili tudi Owensovi, Hinesovi, Lewisovi, Beamonovi ... Noben rekord ni večen. Tudi tisti Randyja Barnesa v metu krogle (23,12 m), Sergeja Bubke v skoku s palico (614 cm), Jana Železnega v metu kopja (98,48 m), Florence Griffith Joyner na 100 m (10,49 s), Marite Koch na 400 m (47,60 s) in Gabriele Reinsch v metu diska (76,80 m) ne. Američani so izračunali, da je Bolt v šprintu v letih 2008 in 2009 naredil korak naprej za tri desetletja. Od leta 1968, ko je Jim Hines prvi premagal mejo 10 sekund, so namreč rekord izboljševali povprečno za 0,05 sekunde na deset let. Bolt je v samo dveh letih mejo spustil za 0,14 sekunde. To je bil korak, ki so ga nekaj let pred tem načrtovali za 22. stoletje. Njegovih 9,58 s, preračunano v skok v višino, denimo pomeni 252 cm, v skoku s palico 640 cm in 1;58:55 v maratonu.
Usain Bolt je s svojimi izjemnimi dosežki in pojavo zagotovo ena največjih legend svetovnega športa. Na njegovi Jamajki pa se tako ali tako ve, kdo je nad vsemi – Bob Marley, kralj reggaeja ...