Srečko Katanec: Upam le, da bo čim prej padel gol

Nekdanjega slovenskega selektorja euro 2012 ni posebej navdušil - presenetila ga je Italija, razočarala Španija.

Objavljeno
30. junij 2012 08.34
Posodobljeno
30. junij 2012 12.00
Gorazd Nejedly, šport
Gorazd Nejedly, šport
Ljubljana – Kdo bi si upal napovedati, da bo v jutrišnjem finalu igrala Italija? Srečko Katanec? Ne, tudi naš nekdanji selektor, po nogometnem prepričanju »Italijan«, v zadnjem dejanju EP ni pričakoval »azzurrov«. Toda zdaj, ko so že v finalu, lahko tudi zmagajo.

Italijani bi rekli »grande Italia«, če ne celo »grandissima« (največja). Ste navdušeni nad svežo, igrivo, skratka vsem simpatično Italijo?

Zasluženo je v finalu, nisem pa zanjo stiskal pesti. Italija me je presenetila, toda meni je bilo že po dveh minutah tekme jasno, da z Nemci nekaj ni v redu. Kar ne morem se sprijazniti s tem, da niso tekli, da so bile reakcije igralcev povsem nelogične, da je bil njihov pristop neprimeren. Težko bi bolj podrobno komentiral, ampak nekaj se je moralo zgoditi. Ena od možnih razlag je, da so imeli preveč odmora. V 90 odstotkih primerov moštva, ki imajo več dni za počitek kot tekmec, izgubljajo. Morda so kriva dekleta, soproge, prevelika sproščenost. Niso se osvežili, ampak so se uspavali.

Ni odločil nemški super Mario, ampak italijanski super Balo.

Če bi Italija imela napadalca, Balotelli sploh ne bi igral. Ker ga nima, je bil selektor Prandelli tako rekoč prisiljen, da nanj čaka, mu zaupa in upa, da bo izbruhnil. Zadel je, ko je bilo potrebno. Ronaldo ni. Balotelli nogometno ni sporen. Spomnim se, ko mu je v pokalni tekmi proti Juventusu Mancini pri Interju dal priložnost pri 17 ali 18 letih. V 20 minutah je »pretepel« vse štoperje in zabil dva gola. Pri njem je le vprašanje, kdaj bo izbruhnil. Ne le strelsko, ampak tudi drugače. Morda bo v finalu drugačen. Ampak, ali ste bili pozorni pri drugem golu? Kako se je Lahm, kar je zanj nenavadno, vrtel okoli sebe, preden je dojel, da je Balotelli stekel sam proti vratom. Tudi ta podrobnost me je še bolj prepričala, da Nemci niso bili pri stvari. Da o Gomezu, ki ni opravil niti enega poštenega šprinta, ali o Podolskem, za katerega ne vem, kaj sploh počne v tej ekipi, ne govorim. Ni mi bila jasna tudi poteza selektorja, da Schweinsteigerju in Khediri v zvezni vrsti doda še Kroosa. Sami sebi so bili v napoto.

A logičen takšen razplet le ni?

Pred tekmo bi tudi jaz stavil na Nemce, po njej je marsikaj več jasno. Na primer, tradicija je zelo pomembna. Njej se enostavno ne moreš izogniti.

Kaj pričakujete v finalu, uspavanko ali razburljivo in dinamično tekmo?

Možnosti so 50-odstotne, upam pa, da bo čimprej padel gol. Španija je obupna, pri čemer kakovost igre in posameznikov ni vprašljiva. Toda igra brez napadalcev, na dveh tekmah je streljala manj kot en igralec na eni, igralci se umikajo od vrat, ni enega, ki bi poskušal preigravati ena na ena. To je prava posebnost. Sicer tudi drugi, razen Ronalda, ne premorejo igralca za igro ena na ena. Pa še Ronalda so onemogočili tako, da so se nastavljali v njegovi smeri teka ali pa so ga obkrožali po trije. Je pa res, da bi bila Španija z Davidom Villo razred zase. On je igralec, ki ga gol zanima, gre v prostor, globino. Takšnega zdaj ne premorejo. Torres ali Llorente nista v njegovem razredu. Italijani so raznovrstnejši v napadu in predvsem streljajo z vseh položajev.

Italijani so mojstri taktike, Španci so avtomatizirali svojo igro do popolnosti. Kdo koga lahko preseneti?

Ni možnosti za presenečenja, zato ker tisti, ki se tekmeca boji in svojo taktiko prilagaja tekmečevim značilnostim, praviloma pogori.

V nasprotju z večino niste posebej navdušeni nad predstavami na EP. Zakaj?

Nisem razočaran, euro ni slab, toda moti me, da reprezentance s tako kakovostnimi igralci ne kažejo vsega, česar so sposobne. Razlog je enostaven. Termin turnirja je neustrezen. Prepričan sem, da bi ob primernejšem času gledali veliko boljši nogomet. Utrujenost igralcev je očitna in ta narekuje igro. Tudi pri Špancih je to zelo vidno.

Ocene o trendih so različne. V katero smer gre nogomet?

Trend je obramba in upam, da Chelsea ni modni usmerjevalec. Lepo se sliši, da se je moštvo taktično postavilo 20 m od vrat, ampak igra se ubija tako, da igralci samo stojijo in se ne gibljejo. Za tekmece in igro, kakršno neguje Španija, je to huda zadrega. Vsak igralec pričakuje odziv na »finto«, na gib in če ga ne dobi, je presenečen. Neaktivnost ubija. Sicer pa sem prepričan, da se ekipe zatekajo k obrambni igri zaradi tega, ker čutijo, da niso enakovredne, niso kakovostne in so utrujene.

Na EP v Franciji leta 1984 ste debitirali v reprezentanci Jugoslavije. Blestel je predsednik UEFA Michel Platini. Zabil je 9 golov, kar je v zdajšnjih okoliščinah neponovljiv dosežek, hkrati je zadeval s prostih strelov. Zakaj ni golov s prostih strelov?

Ne verjamem v to, da igralci ne znajo streljati ali da nimajo v nogah prefinjenega občutka. Mislim da je vzrok v žogi. Zdajšnja je neprimerljiva s tisto, s katero sem igral jaz. Je veliko lažja in leti nenadzorovano. Čudim se, da igralci ne streljajo kar v vratarja, v njegov kot, saj je očitno, da je nepredvidljiva.