Drama v Celju, za las (in z malo sreče) premagali Čehe

Slovenska reprezentanca je na prvi tekmi eurobasketa z 62:60 premagala Češko, a z igro ni navdušila.

04. september 2013 21.16
košarka

Ljubljana - Pa se je začelo zares! Slovenska košarkarska reprezentanca je po dolgem obdobju priprav nocoj v dvorani Zlatorog le začela nastope na domačem prvenstvu. In tudi vpisala prvo zmago. Z 62:60 je bila boljša od Češke, a s svojo predstavo ni navdušila.

Ekipa pod vodstvom selektorja Božidarja Maljkovića je že komaj čakala, da prebije led, a se dobro zavedala, da bo prva tekma zelo težka. Njena igra je bila nepovezana, bilo je veliko zgrešenih metov in zapravljenih akcij. Češka sicer na papirju ni bila najtežji tekmec, a bila vseeno v zadnjih minutah povsem blizu zmage, ki je tudi z nekaj sreče vendarle nato pripadla Sloveniji.

Najboljši strelec slovenske reprezentance je bil z 11 točkami po treh trojkah Jure Balažič, za Češko jih je 17 vpisal perspektivni Jan Vesely, trenutno član moštva lige NBA Washington Wizards, ki je profesionalno kariero leta 2007 začel pri Geoplinu Slovanu.

Polna dvorana Zlatorog

Slovenski selektor je v prvo peterko postavil Jureta Balažiča, Zorana in Gorana Dragića, Jako Blažiča in Gašperja Vidmarja. Ta je uvodno tekmo prvenstva začela v huronskem vzdušju. Prve točke na tekmi je vpisal Vidmar, ki je bil v prvih minutah edini slovenski strelec (5:4). Blažič se je izkazal s trojko in s prodorom, na drugi strani pa je Vidmar dobro preprečil češko akcijo. Na drugi strani je bil dvakrat uspešen Vesely, po protinapadu in trojki pa so Čehi tudi prešli v vodstvo (11:10). V zelo hitri tekmi so slovenski košarkarji zgrešili kar nekaj stoodstotnih priložnosti, napake pa je z dvema trojkama popravljal Balažič. Napake so se vrstile tudi po prihodu kapetana Jake Lakoviča na igrišče, težave so se nadaljevale tudi pri prostih metih. Vseeno so uspeli gostitelji nekako ostati v vodstvu, v zadnji sekundi je koš za končni izid prve četrtine 21:19 zadel Satoransky.

Brezglavo sem in tja

Na začetku druge četrtine je s trojko navdušil Boštjan Nachbar (25:19). Tako na eni kot na drugi strani so se vrstile spodletele akcije, še zlasti so bili Slovenci neučinkoviti pod košem. Vidmar je ob popravljanju povišal vodstvo na 27:22. Na drugi strani se je v obrambi izkazal Nachbar. Brezglavo tekanje sem in tja se je nadaljevalo, Čehi pa so prišli do izenačenja na 32:32. Maljković je reagiral z minuto odmora. Po koših Balažiča in Blažiča se je prvi polčas se je zaključil z izidom 36:32. Slovenci so si zagotovili prednost štirih točk, a z igro niso navdušili. Enostavno akcij niso izpeljali do konca, preveč je bilo prisiljenih zaključkov, met pa zgolj 41-odstoten. Najboljši strelec polčasa je bil z 9 točkmi Blažič, medtem ko sta brata Dragić razočarala in se sploh še nista vpisala med strelce. G. Dragić je sicer podelil 7 podaj.

Prve točke Dragićev, Balažič za tri

Mirza Begić je na začetku prvega polčasa lepo prestregel Dragićevo podajo pod koš in z zabijanjem povišal vodstvo (38:32). Prvi slovenski košarkar, ki je zadel oba prosta meta je bil Zoran Dragić in tako vpisal tudi prve točke. Sledil mu je tudi brat Goran in prvič zadel iz igre, z novo trojko, že tretjo na tekmi pa je navdušil Balažič (45:36). A se je po minuti odmora češkega selektorja spet ustavilo. Po nizu šestih točk so Čehi zmanjšali zaostanek na 47:42. Vseeno je Slovenija po strelsko ne prav uspešni igri pred zadnjo četrtino uspela zadržati prednost petih točk (51:46).

Rešili so jih koraki

Zadnjo četrtino je z jurišem začela Češka in se približala na dve točki zaostanka (54:52). Slovenija je reagirala, ukradena žoga in protinapad s košem Zorana Dragića so spet poskrbeli za nekaj nove točkovne zaloge (58:52). Ki pa ni zalegla za dolgo. Čehi so se v zadnjih minutah bolj razigrali, minuto in pol pred koncem pa celo prišli do izenačenja (60:60). Tako so sledili napeti trenutki do konca. V obrambi so se Slovenci sicer dobro odzvali, toda nato je najprej prosti met zgrešil Zoran Dragić, nato pa kar tri še izkušeni Nachbar. Semafor je nekaj sekund pred koncem kazal izid 62:60, Slovence pa so rešili koraki enega od čeških košarkarjev.

Slovenci so tako tekmo končali z zmago, a zelo skromno statistiko. Goran Dragić, sicer devet podaj, je metal še slabše kot Nachbar - 3:15 iz igre, Jaka Laković sploh ni dosegel točke, tako da je še dobro, da so svoje opravili vsaj Jure Balažič s tremi trojkami, Gašper Vidmar z devetimi točkami in šestimi skoki ter Jaka Blažič (9 točk).

Slovenijo jutri čaka še težja naloga, ko ji bo nasproti stala Španija (21.00). Sledi dan premora in po tem še Gruzija, Hrvaška ter Poljska.

SKUPINA C

1. kolo (4. september)

Slovenija - Češka 62:60 (21:19, 15:13, 15:14, 11:14)

* Dvorana Arena Celje, gledalcev 5000, sodniki: Rižik (Ukrajina), Esteron (Izrael), Milojević (Makedonija).
* Slovenija: Balažič 11, Blažič 9 (0:2), Nachbar 9 (2:6), G. Dragić 8 (2:2), Z. Dragić 3 (3:4), Lorbek 5 (1:2), Vidmar 9 (3:4), Begić 8 (2:4).
* Češka: Benda 4, Balvin 2 (0:2), Pumprla 5 (1:2), Hruban 2, Satoransky 12 (1:2), Welsch 3 (1:2), Houska 4 (2:2), Barton 9, Jelinek 2, Vesely 17 (1:5).
* Prosti meti: Slovenija 13:24, Češka 6:15.
* Met za dve točki: Slovenija 17:41, Češka 24:57.
* Met za tri točke: Slovenija 5:23 (Balažič 3, Blažič, Nachbar), Češka 2:10 (Satoransky, Barton).
* Skoki: Slovenija 48 (33 + 15), Češka 41 (29 + 12).
* Osebne napake: Slovenija 16, Češka 20.