Eurobasket, skupina A: Po francoskem skalpu kolaps Nemcev

V skupini A košarkarskega EP nepričakovano ostaja neporažena le še Ukrajina, ki je na kolena spravila še Nemčijo.

06. september 2013 15.40
Slovenia Basketball Eurobasket
Š. Ro., J. P., Delo.si

Ljubljana - Tretji dan evropskega prvenstva v košarki so na sporedu le dvoboji v Ljubljani in na Jesenicah, skupini v Celju in Kopru imata prost dan.

V tivolski skupini A presenetljivo ostajajo edini neporaženi Ukrajinci, ki so na kolena spravili tudi Nemčijo, ki je senzacionalno že prvi dan snela skalp enim glavnih favoritov za odličja Francozom. Pravi test pa čaka zasedbo z evropskega vzhoda šele v nedeljo, ko po skušala doslej doseženo potrditi še z zmago nad galskimi petelini.

Nemci so bili nemočni že včeraj proti Belgijcem, danes pa - od 11. minute naprej - tudi proti Ukrajincem. Čeprav so ti ob polčasu, pa tudi ob začetku zadnje četrtine, vodili že za devet točk, je dišalo po razburljivi končnici, ko je najboljši v nemškem taboru Heiko Schaffartzik z dvema zadetima prostima metoma izenačil na 76:76. To pa je podžgalo Ukrajince, ki so z delnim izidom 6:0 razblinili vse dvome o zmagovalcu. Sergij Gladir je v dresu zmagovalcev zmogel kar 25 točk.

V izenačeni tekmi končnica Belgijcem

V izjemno negotovem in razburljivem dvoboju Belgijcev in Britancev, ki so nekoliko nenadejano že v prvih dveh dneh prvenstva vpisali po eno zmago, zmagovalca vnaprej ni bilo mogoče napovedati, še po tretji četrtini pa sta bila tekmeca povsem poravnana. Pet minut pred koncem so Otočani še držali stik s poznejšimi zmagovalci, ki pa so nato vpisali štiri točke zapored in zaloge niso več izpustili iz rok.

Francozi so se vendarle ogreli

Francija z zvezdniki NBA včeraj vendarle ni dovolila ponovnega presenečenja in je premagala Veliko Britanijo, danes pa se je z Izraelom poigrala predvsem v tretji četrtini, ko je razlika z devetih točk skokovito narasla na kar +22. Galski petelini so imeli nadvse mirno roko pri metu za dve točki (62 %), obenem so zmogli kar 27 skokov v obrambi. Tony Parker je na parketu preždel »le« 23 minut in si malce napolnil baterije pred nadaljevanjem.