Eurobasket, skupina C: Španija pokazala zobe, Hrvatom žvižgi v Zlatorogu

V »slovenski« skupini C v Celju je Gruzija s 84:67 premagala Poljsko, Španija pa z 68:40 nadigrala Hrvaško.

04. september 2013 16.05
Slovenia Basketball Eurobasket
J. P., Š. Ro., Delo.si

Celje - Oči slovenskih košarkarskih privržencev bodo usmerjene v dvorano Zlatorog v Celju, kjer se bodo izbranci selektorja Božidarja Maljkovića v predtekmovalni skupini C merili s Španci, Poljaki, Hrvati, Gruzijci in nocojšnjimi tekmeci Čehi.

Preden so se bodo zvečer v celjsko dvorano zgrnili slovenski navijači, so parket ogreli Španci in Hrvati. Tekma se je po pričakovanjih razpletla v prid branilcev naslova, ki so zmagali z 68:40.

Španci so že na prvi tekmi upravičili vlogo favorita za končni naslov. Že v prvi četrtini so povsem nadigrali Hrvate in pobegnili z delnim izidom 16:0. Po desetih minutah so tako vodili s 24:9, prednosti pa v nadaljevanju niso več zapravili.

Hrvaška vrsta je nato vendarle zaigrala nevarneje, a prednost Španije ni padla pod deset točk. V zaključku tretje četrtine, ko je že kazalo na še z izdatnejšo prednost Špancev, je tehnični prekršek dobil španski selektor Juan Orenga, Hrvatom pa se je uspelo približati na 12 točk zaostanka (37:49).

Toda dokončno so naši južni sosednje pogoreli v zadnji četrtini, ko so osvojili le tri točke. Že na prvi tekmi prvenstva, od katerega pričakujejo veliko, so doživeli krepko zaušnico, navijači pa so jim zato namenili koncert žvižgov.

Najučinkovitejši v vrsti Španije je bil Rudy Fernandez s 15 točkami, 14 jih je dodal Marc Gasol, 13 pa Jose Calderon, medtem ko je za Hrvaško Bojan Bogdanović dosegel 12 točk.

»Igrali smo zelo dobro obrambo in to vseh štirideset minut. To je bil ključ do zmage,« je po tekmi povedal Fernandez in se že ozrl proti naslednji tekmi s Slovenijo. »Slovenija je spoštovanja vredna ekipa, ki igra pred domači gledalci in lahko gre povsem do konca. Zagotovo nas čaka težka tekma, pred toliko bučnimi navijači. A smo pripravljeni!«

Gruzija prepričljivo do zmage

Prvo tekmo v celjski dvorani so dobili Gruzijci, ki so prepričljivo, s 84:67 premagali Poljake. Ti so vodili le v uvodnih minutah, nato pa je Gruzija nadzorovala potek tekme. Zlasti s pomočjo odličnega Viktorja Sanikidzeja, ki je dosegel 23 točk, 18 točk je dodal Manučar Markoišvili.

Čeprav so Poljaki uvodne minute odigrali bolje, so Gruzijci sredi prve četrtine povedli, prednosti pa nato do konca uvodne četrtine niso več zapravili (20:14). Gruzijci v nadaljevanju niso popuščali, z dobro igro v obrambi in uspešno zaključenimi napadi so na odmor odšli s prednostjo 39:22.

Gruzijci so dobri dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine pa so prišli še do izdatnejše prednosti, na semaforju je pisalo 48:30, z 18 točkami zaostanka pa so Poljaki tudi končali tretjo četrtino. Poljaki v zadnjem delu niso našli načina, kako zmanjšati zaostanek, nasprotniki pa so na drugi strani izkoristili ponujene priložnosti in dobili tekmo s 84:67.