Eurobasket, skupina D: italijanska evforija v Kopru, tudi Finci v Stožicah

V skupini D je že znana trojica, ki bo igrala v Stožicah, prvo mesto pa je po zmagi z 81:72 nad Grčijo osvojila Italija.

08. september 2013 14.58
Slovenia Basketball Eurobasket
Š. Ro., Delo.si

Koper - V skupini D je že jasno, da bodo v drugem delu tekmovanja nastopali Italijani, Grki in pa tudi Finci. Presenetljivo se po predtekmovanju že poslavljata Turčija in Rusija, ki sta bili pred prvenstvom med favoriti v skupini.

Dvoboj Italije in Grčije je odločal o prvem mestu v skupini. Napeto tekmo, ki jo je spremljalo odlično vzdušje v polni dvorani Bonifika, so na koncu z 82:71 dobili Italijani in poskrbeli za pravo evforijo med navijači. Po štirih tekmah so namreč še vedno neporaženi.

Tekma je bila zelo napeta, ekipi sta se menjavali v vodstvu, čeprav so imeli Italijani večjo pobudo. Kar sedemkrat sta bili izenačeni, nazadnje so Grki izenačili dobrih pet minut pred koncem, ko je bilo 70:70. A nato so do konca tekme Grki zgrešili sedem zaporednih metov iz igre, Italijani pa na krilih razpoloženih Marca Belinellija (23 točk), Luigija Datomeja (19) in Alessandra Gentileja (16) prišli še do četrte zmage na EP.

Rusi dolgo zaustavljali Fince

Na prvi tekmi je razglašena Rusija, ki nima več možnosti za napredovanje v drugi del, Finski povzročila veliko težav pri zagotavljanju tretje zmage. Finci so zmagali šele po drugem podaljšku s 86:83.

Dvoboj je bil sicer izenačen, v tretji četrtini je kazalo, da bi lahko Rusi tekmo dobili, saj so na začetku zadnje četrtini vodili s 50:42, še devet sekund pred koncem rednega dela pa s 66:63. A Fincem je - kljub slabemu metu iz igre (na koncu 30-odstoten, pred tem še slabši) - s prostimi meti uspelo izenačiti in izsiliti podaljšek. V prvem so Rusi vodili za štiri, a v izdihljajih spet dopustili finski priključek, v drugem pa so pobudo prevzeli Finci, ki so večinoma vodili za dve, tri točke.

Pri zmagovalcih je bil z 20 točkami in devetimi skoki najboljši Shawn Huff, velik delež so prispevali tudi Sasu Salin, Tuukka Kotti in veteran Hanno Möttölä s po 12 točkami. Predvsem slednji je zadel nekaj odločilnih metov. Pri poražencih je izstopal Aleksej Šved s 25 točkami.

Prva zmaga Turčije

Zadnja je bila na sporedu še tekma Švedska - Turčija. Potem ko so pripravili eno večjih senzacij in v soboto povsem potolkli Rusijo, je Švedom zmanjkalo moči še za eno presenečenje, Turčija pa je tako prvič upravičila teoretični status favorita in zmagala s 87:74.

Ni pa šlo zlahka, saj so bili Švedi trd tekmec in so bili do polčasa blizu, potem pa so Turki v nekaj minutah povedli s 55:38 in zmagovalec, čeprav je bilo slavje Pirovo, je bil odločen. Na koncu je bilo 87:74, za Turčijo je Ender Arslan dosegel 22, Ersan Iliyasova pa 21 točk. Pri Švedih pa se je z 18 najbolj izkazal Jeffrey Taylor.