Eurobasket, skupina E - Litovci za večerjo pospravili evropske podprvake

Favorizirani Francozi so morali prvi dan drugega dela košarkarskega evropskega prvenstva priznati premoč Litovcem.

11. september 2013 10.11
Slovenia Basketball Eurobasket
M. Ž., J. P., Delo.si

Ljubljana - Danes se je na košarkarskem evropskem prvenstvu začel drugi del, uvodni obračun skupine E pa je razočaral športne privržence, saj je bila kakovostna razlika med tekmecema enostavno prevelika. Ukrajina ni upravičila visokih pričakovanj glede na videno v prvem delu prvenstva, ko je klonila zgolj proti velikim Francozom, Latvija se je tokrat dobesedno znesla nad njo in zmagala s 85:51. Precej bolj razburljiv je bilo današnji drugi obračun, ki je bil vseskozi izenačen, naposled pa so Srbi s 76:69 le strli odpor čvrstih Belgijcev. Vsaj delno presenečenje pa je razplet večerne tretje tekme, v kateri so gostitelji prejšnjega EP Litovci brez težav, s 76:62, odpravili branilce naslova evropskih podprvakov Francoze.

Ukrajinci kot razglašena vojska

Že uvodna četrtina dvoboja med Ukrajino in Latvijo je bila povsem na strani baltske zasedbe, ki si je v desetih minutah priborila že kar trinajst točk naskoka (24:11).

Ukrajinci so na polovici četrtine zaostajali le za tri točke (5:8), nato pa so njihovi nasprotniki pobegnili z delnim izidom 9:2 in v sedmi minuti prvič vodili za deset (17:7). Latvijski košarkarji so si visoko vodstvo zagotovili predvsem z natančnimi meti z razdalje, s katerimi so dosegli 15 izmed 24 točk.

Latvijci pa se niso ustavili le pri petih trojkah, temveč so jih do 17. minute dosegli že kar sedem, in to s 47-odstotno učinkovitostjo (7/15), njihova prednost pa je narasla na 19 točk (38:19). V tem delu je bil zelo razigran organizator Kristaps Janičenoks, ki je že do odmora prispeval 11 točk. Za nameček so on in soigralci vpisali že kar 20 skokov v obrambi, več kot Ukrajinci v napadu in obrambi skupaj (17).

Ukrajinci, ki so v prvem delu prvenstva pustili odličen vtis s štirimi zmagami in enim samim porazom s Francijo, so delovali kot razglašena vojska, njihov met iz igre je bil komaj malce boljši kot četrtinski, dosti učinkovitejši tekmeci so to s pridom izkoriščali in še višali razliko (57:32). Trojko je zadel Janis Strelnieks in z delnim izidom 8:0 so si Balti zagotovili že prednost kar 33 točk.

Ob koncu dvoboja je bila razlika še za točko višja, spet na račun natančnega Janičenoks, ki je trojke metal 4:4. Zmagovalci skorajda niso metali prostih metov (le 5), zato pa so tekmeca ugnali z dosti uspešnejšim metom iz igre (v odstotkih 59:29). Na prvenstvu se je le ena tekma končala z višjo razliko kot ta: v prvem delu so namreč Španci odpravili Poljake s +36 (89:53).

Srbi katastrofalno začeli, a bolje nadaljevali

Favorizirani Srbi so se dvoboja z Belgijo lotili nekoliko prelahkotno, kar so tekmeci, ki so že v prvem delu prikazali nekaj všečnih predstav, izkoristili in ušli z 8:0. Srbi so poskušali s trojkami, a razmeroma neuspešno (2/6). Belgijci so še vodili s 15:8, nato pa se je Srbija le prebudila in s sedmimi zaporednimi točkami izid poravnala, njihov nalet pa je skušal z minutnim odmorom ustaviti belgijski selektor Eddy Casteels. A zaman: dve minuti pred koncem prve četrtine so izbranci Dušana Ivkovića prvič prešli v vodstvo (17:15). Leteli so na krilih izjemno razigranega Stefana Markovića, ki je samo v tej četrtini dosegel kar 10 točk, zadnji dve sekundo pred koncem, s čimer so on in soigralci na odmor odšli s točko zaloge.

V začetku druge četrtine je že dišalo po tem, da je belgijski odpor zlomljen (25:18), a po trojkah Sache Massota in Sama van Rossoma sta bili zasedbi spet skupaj. Belgijci so celo vodili s 34:33, a nato do polčasa vpisali le še dve točki, Srbi pa so četrtino zapečatili na enak način kot prvo: Nikola Kalinić je za vodstvo s 40:36 zadel pičli dve sekundi pred koncem. Srbska izbrana je vpisala že 19 skokov, belgijska - za primerjavo - enajst, od tega enega samega v napadu.

Tretjo četrtino so bolje začeli Srbi in si zagotovili udobno prednost šestih točk (46:40), a to za neumorne Belgijce ni bilo dovolj. S trojko van Rossoma so se znova približali in dobre tri minute pred koncem četrtine celo zasukali izid (51:48), končnica pa je bila znova srbska, Nemanja Bjelica je za 54:51 zadel šest sekund pred odmorom.

Šele v zadnji četrtini je Ivkovićeva četa vendarle upravičila vlogo popolnih favoritov. Ta del je odprla s trojko Kalinića, v manj kot treh minutah pa je bila že devet točk spredaj (61:52). Zaloge ni več izpustili iz rok, čeprav je Belgija še imela svojo priložnost. Pri zaostanku z 69:73 je 21 sekund pred koncem po ukradeni žogi met za tri točke sprožil van Rossom, vendar mu je roka zadrhtela in belgijske sanje so se v hipu razblinile. Pri zmagovalcih je izstopal Nenad Krstić s 17 točkami in 5 podajami, Bjelica je prispeval 8 skokov v obrambi, pri poražencih je bil najučinkovitejši Wen Mukubu s 16 točkami, šestimi skoki in tremi podajami.

Litovci že uvodoma pokazali, da mislijo resno

Večerni derbi med Francijo in Litvo se je začel z izmenjavanjem v vodstvu, galski petelini so bili v 7. minuti še rahlo spredaj (9:8), nato pa so motivirani Litovci zmogli kar osem točk zapored in odšli na odmor z udobno prednostjo. Tudi v drugem delu se razmerje ni pretirano spremenilo, favorizirani evropski podprvaki so imeli nemalo težav v obrambi in bili za nameček še neučinkoviti v napadu, zato je trener Vincent Collet pri vodstvu tekmecev z 20:12 skušal umiriti svoje izbrance z minuto odmora. Sprva ni pomagalo, saj so Litovci dodali še tri točke v svojo statistiko, nato pa so prvi zvezdnik prvenstva Tony Parker in druščina vendarle pljunili v roke in do polčasa prepolovili razliko. Baltski zasedbi nikakor ni stekel met z razdalje (za tri točke je poskusila devetkrat, zadela pa niti enkrat), resda pa niti Francozi niso bili pretirano učinkovitejši (2/11).

V začetku tretje četrtine so se galski petelini približali že na -3, Litovci pa so njihov nalet ustavili s trojkama Linasa Kleize in Jonasa Mačiulisa, razlika je vnovič poskočila na 10 točk in Collet je bil kajpak prisiljen vnovič vzeti minuto odmora. Ni pomagalo, v zadnjo četrtino je šla četa Jonasa Kazlauskasa z devetimi točkami prednosti.

Zadnji del so bolje začeli evropski podprvaki s štirimi zaporednimi točkami, nato pa so Litovci spet postavili kompase na roke in z dvema zaporednima trojkama (Martynas Počius, Kleiza) ušli na udobnih +12. Milo za drago jim je z uspešnim metom z razdalje vrnil Boris Diaw, a francoskega voza ni mogel več povleči iz blata. Litovci so z zmago zapečatili katastrofalen dan reprezentanc, ki so se v drugi del tekmovanja prebile iz skupine A, saj niso vpisale niti enega uspeha. Srbi, zdaj vodilni v skupini E, Latvijci in Litovci so namreč vse nastopale v predtekmovalni skupini B.