Eurobasket, skupina F: branilci naslova Španci si niso dovolili še enega spodrsljaja

Hrvati po uspehu nad Italijo, ki v drugem delu košarkarskega EP še ne pozna zmage, z eno nogo že v četrtfinalu.

14. september 2013 15.14
Slovenia Basketball Eurobasket
J. P., Delo.si

Ljubljana - Na košarkarskem evropskem prvenstvu čakajo dvoboji drugega kola danes tudi reprezentance v skupini F, vrhunec pa bo kajpak večerni (21) obračun Slovencev in Grkov. V prvi tekmi dneva so Hrvati pred kar 5000 svojimi navijači (!) odpravili Italijane s 76:68 in se z eno nogo že prebili v četrtfinale, popravni izpit po uvodnem spodrsljaju pa so z gladko zmago z 82:56 nad Finsko uspešno opravili branilci naslova Španci.

Hrvati po čudežnem zasuku do zmage

Hrvati so se v današnji dvoboj odpravili z lepo popotnico visoke zmage nad Finsko, Italijani so morali pred tem v dvoboju z gostitelji EP poklekniti sploh prvič na prvenstvu, vnovičnega spodrsljaja pa si niso mogli več privoščiti. Že od prvega napada je bilo jasno, da so »azzurri« tokrat nabrušeni kot že dolgo ne. Po polovici uvodne četrtine sta bila tekmeca še skupaj (7:6), nato pa so izbranci Simoneja Pianigianija premaknili v višjo prestavo. Z delnim izidom 7:0 so se izdatneje odlepili, na prvi odmor pa odšli z udobnimi devetimi točkami zaloge.

Hrvaški selektor Jasmin Repeša je povzdignil glas, kar je očitno pomagalo, saj je njegova četa do konca polčasa zaostanek prepolovila, najbolj sta k temu prispevali trojki Roka Ukića in Dontaya Draperja. Hrvati so popravili skok v napadu (8 uspešnih poskusov), še vedno pa niso bili pri metu, saj sta v napadu najaktivnejša Bojan Bogdanović in Roko Ukić iz igre poskusila kar trinajstkrat, zadela pa le štirikrat.

Po odmoru se je Repeševi četi posrečil popoln preobrat. S trojko Krunoslava Simona je v 23. minuti prešla v vodstvo, ki ga je do konca četrtine še izdatno oplemenitila do +10 (57:45). V tem delu so Italijani zmogli pičlih devet točk, v zadnjih šestih minutah in pol pa sploh niso zadeli iz igre. Hrvaška je v tretji četrtini zmogla kar štiri uspešne trojke, razigral se je Bogdanović, ki je dosegel že 15 točk.

V zadnji četrtini so šli izbranci Pianigianija na vse ali nič. Razlika se je topila, manj kot tri minute pred zadnjim piskom sirene so bili Hrvati le še štiri točke spredaj (70:66). Italijani so leteli na krilih izjemno učinkovitega Luigija Datomeja, ki je prispeval kar 24 točk, zadel je tudi tri trojke, dodal pa še sedem skokov. Ko je že zadišalo po razburljivi končnici, so Hrvati s štirimi zaporednimi točkami Simona spet ušli na varno razdaljo in se veselili zmage, ki jim zelo verjetno že zagotavlja mesto v četrtfinalu.

Do 15. minute tesno, na koncu gladka zmaga Špancev

Še bolj krčevito so se v lov za novi točki podali Španci in Finci, ki zmago krvavo potrebujejo. Branilci naslova evropskih prvakov so bili kajpak nesporni favoriti, saj tekmeci za nameček ne računajo več na svoje prvo orožje pod košem Hannoja Möttöläja. A kdor je mislil, da se bo Španija do nove zmage kar sprehodila, se je pošteno uštel. Tekmeci so ji s čvrstim odporom preprečili, da bi se izdatneje odlepila, šele tik pred koncem polčasa je razlika narasla na velikih 12 točk.

Še po polovici druge četrtine so bili namreč izbranci selektorja Juana Orenge zgolj dve točki spredaj (26:24), nato pa so z delnim izidom 7:0 vendarle stopili korak naprej. Izdatno jim je pomagal uspešen met iz igre: za dve so biliveč kot polovično učinkoviti, zmogli so tudi pet trojk - Juan Calderon je prispeval tri, Victor Claver je dodal dve. Na drugi strani je Fincem pri z razdalje drhtela roka, od šestnajstih trojk so namreč zadeli zgolj štiri, Španci pa nikakor niso mogli ustaviti njihovega glavnega napadalnega orožja Petterija Koponena, ki je že do polčasa zbral kar 12 točk.

Po odmoru pa so Španci vendarle pritisnili na plin. Odlično je deloval njihov skok, samo v obrambi se jim je posrečilo toliko uspešnih poskusov (20) kot Fincem v obrambi in napadu skupaj, blestel je Marc Gasol. Z delnim izidom 11:0 je bilo skandinavskega odpora konec, prednost je poskočila že na neulovljivih 20 točk. Koponen v celi četrtini ni prispeval niti točke.

Zadnji del je bil le še formalnost, Orengova četa je pridno višala razliko na račun izjemnega meta z razdalje (trojke 10/21), petkrat je bil pri metih za tri uspešen Calderon. Tudi razmerje skokov (43:28) in podaj (20:10) je bilo krepko na strani aktualnih evropskih prvakov, ki se jim ni maščevalo niti to, da so si privoščili 15 neizsiljenih lastnih napak.

V večernem obračunu bi zmaga Slovencem domala že zagotovila preboj v četrtfinale, Grke pa bi poraz verjetno že poslal domov.