Eurobasket: Srbi po francoskem skalpu zmagovalci skupine E

Latvijci so si vrata v četrtfinale košarkarskega evropskega prvenstva zaprli kar sami, saj so pokleknili pred Belgijo.

15. september 2013 15.54
Slovenia Basketball Eurobasket
J. P., Delo.si

Ljubljana - Z današnjimi tekmami tretjega kola bodo ekipe v skupini E končale drugi del košarkarskega evropskega prvenstva. Mesto med četrtfinalisti so si že predčasno zagotovile Srbija, Francija in Litva, četrti udeleženec pa je postal znan že po prvem današnjem dvoboju. V njem so si Latvijci kar sami zaprli vrata med najboljših osem ekip stare celine, saj so morali priznati premoč Belgiji (56:60), v četrtfinale torej potuje Ukrajina. Ta je danes izgubila z Litvo (63:70) in bo prva tekmica slovenske izbrane vrste v izločilnih bojih, če bodo izbranci Božidarja Maljkovića tudi po jutrišnjih tekmah zadržali prvo mesto v skupini F. V večernem derbiju so Srbi rutinirano, s 77:65, odpravili evropske podprvake Francoze.

Belgijci in Latvijci izmenjaje v vodstvu

Prvi današnji dvoboj so bolje začeli Belgijci, ki so po trojki Tabuja ušli že z 9:2, odtlej pa sta ekipi pošteno nihali in se izmenjevali v vodstvu. Dve sekundi pred koncem uvodne četrtine je Skele poskrbel, da so Latvijci na prvi odmor odšli s točko prednosti, z delnim izidom 9:0 pa so se že v 11. minuti izdatneje odlepili. A tekmeci se niso vdali in so zrežirali vnovičen zasuk, vpisali so namreč kar 10 točk zapored (24:18). Strelnieks je baltsko zasedbo, ki nujno potrebuje obe točk, s trojko vrnil v igro, na glavni odmor sta zasedbi odšli poravnani. Belgija se je izkazala s kar 18 skoki v obrambi, Latvija pa je prelahkotno metala z razdalje in zgrešila že kar devet trojk.

V tretji četrtini so izbranci selektorja Eddyja Casteelsa vseskozi malenkostno vodili, v zadnjem delu pa dovolili, da so jih Latvijci osem minut pred koncem vnovič ujeli na 46. točki. A v slogu celotnega dvoboja so nato spet zaspali, tekmeci so vpisali devet točk zapored in spet udobno ušli, Balti pa so s še zadnjim naletom v dvoboju znižali na -1 (56:57). Ko je osem sekund pred koncem zadel Massot, dvomov o zmagovalcu ni bilo več. Četa selektorja Ainars Bagatskisa uspeha niti ni mogla pričakovati ob obupnem izvajanju trojk (5/29), nasprotniki so bili v tem pogledu dosti učinkovitejši (5/13), obenem so s skokom pobrali kar 33 žog izpod lastnega koša (Latvija je bila s 17 uspešnimi poskusi učinkovitejša pri skokih v napadu).

Ukrajinci začeli, kot da še niso v četrtfinalu

Ukrajinska izbrana vrsta, ki je nazadnje tako presenetljivo na kolena spravila Srbe, se ni ustrašila še drugih zaporednih favoriziranih tekmecev, Litovcev. Čeprav je bilo že pred štartom jasno, da se je zasedba pod taktirko selektorja Mika Fratella, ki sicer na prvenstvu močno niha, že prebila med osmerico najboljših moštev stare celine, je začela resno in zbrano. Balti so bili resda vseskozi v vodstvu, ki je sredi druge četrtine naraslo že na +9, a so jih Ukrajinci pridno lovili, na polčas so odšli z zgolj dvema točkama zaostanka. Leteli so na krilih Sergija Gladirja, ki je vpisal 10 točk, iz igre jih je dosegal zgolj s trojkami - zmogel je tri uspešne poskuse. Litovci so bili nezgrešljivi pri prostih metih in boljši v skoku (24/19).

Tudi v drugem delu je uporna Fratellova četa vseskozi dihala za ovratnik favoriziranemu nasprotniku, slabih osem minut pred koncem pa celo prešla v vodstvo (51:50). To je Litvo pošteno razjezilo in je z delnim izidom 9:2 stvari spet postavila na svoje mesto, vseeno pa se Ukrajinci niso vdali. Minuto in 21 sekund pred zadnjim piskom sirene so bili spet zraven (63:64), tedaj pa je z odločilno trojko, deveto litovsko v obračunu, dvome o zmagovalcu razblinil Kleiza, s 15 točkami tudi najučinkovitejši mož v svoji ekipi. Pri zmagovalcih je kar pet igralcev zmoglo po pet skokov ali več, pri poražencih je izstopal Jeter s kar osmimi podajami.

Srbi brez Stefana Markovića

Vrhunec dneva je bil kajpak stožiški derbi med evropskimi podprvaki Francozi in Srbi, ki je bil odločilen predvsem za boljše izhodišče pred četrtfinalom. Verjeli ali ne, to je bil šele drugi medsebojni obračun teh dveh ekip na prvenstvih stare celine, pred dvema letoma v Litvi so bili po podaljšku s 97:96 uspešnejši »galski petelini«, odločilni točki je tedaj iz prostih metov prispeval prvi zvezdnik letošnjega eurobasketa Tony Parker.

Srbski selektor Dušan Ivković ni mogel računati na poškodovanega Stefana Markovića (hrbet), tekmeca pa je skušal presenetiti s tem, da je večjo minutažo kot ponavadi namenil Đorđetu Gagiću in Vladimirju Štimcu, ki sta se takoj izkazala z mirno roko. Uvodoma sta se v učinkovitosti pomerila prvi srbski zvezdnik Nenad Krstić in francoski center Alexis Ajinca. Do izida 11:0 je prvi dosegel že 8 točk, drugi pa šest. Ivkovićeva četa je bila vseskozi v vodstvu do 13. minute, ko je prav Ajinca poskrbel, da je njegova ekipa vendarle švignila mimo (25:24). Štiri minute pred glavnim odmorom so galski petelini že vodili s +3, nato pa v tej četrtili zmogli le še dve točki, medtem ko so jih tekmeci nanizali kar 12 in prav ob polčasu so si zagotovili najvišjo prednost 38:31.

Srbi so slabo, manj kot polovično uspešno (7/16), izvajali proste mete, tudi z razdalje so bili neučinkoviti (trojke 1/5), kar 15 točk in pet skokov je že do glavnega odmora zmogel Nenad Krstić. Pri izbrancih Vincenta Colleta je manjkal učinek prvega zvezdnika Tonyja Parkerja (2 točki), ki ni bil pri metu, Florent Pietrus pa si je v slabih petih minutah igre, kolikor je bil na parketu, hitro prislužil tri osebne napake.

Drugi polčas so Srbi začeli s trojko Nemanje Nedovića, kar je bila napoved, da bodo skušali dokončno streti odpor tekmeca tudi z meti z razdalje. Prav Nedović je bil v tretji četrtini v tem pogledu najagilnejši (že 4 trojke), dobro mu je asistiral mladi, komaj 21-letni Bogdan Bogdanović (2 trojki). Francozi so želeli vrniti na enak način, pa žoga nikakor ni hotela skozi obroč, od desetih metov za tri točke so zadeli pičla dva.

Pred koncem tretjega dela so se evropski podprvaki približali na zgolj -4, a so tekmeci potrebovali le minuto, da so bili spet devet točk spredaj. V zadnjem delu so Ivkovićevi izbranci z disciplinirano igro v obrambi držali udobno prednost desetih točk, obenem pa niso dovolili Parkerju, da bi se razigral (met iz igre 4/11). Poznala se je odsotnost Ajincaja, ki je hitro dobil štiri osebne napake in ga je Collet zato poklical na klop. Srbi so dvoboj mirno pripeljali so konca, Francozi pa so si celo pravično razdelili strelsko pogačo, saj so štirje dosegli po 12 točk, Parker pa 10.

SKUPINA E, TRETJE KOLO

Latvija : Belgija 56:60 (42:46, 32:32, 15:14)

Latvija: Freimanis 10, Kuksiks 9 (1:2), Štrelnieks 7 (2:2), Mejeris 7, Meiers 6 (2:5), Bertans 5 (3:5), Janičenoks 4 (2:2), Blums 4 (1:1), Skele 4, Selakovs brez točk, K. Beržins in J. Beržins nista igrala; Belgija: Massot 14 (4:5), Mukubu 13 (2:4), Hervelle 10 (1:2), Tabu 8, De Zeeuw 5, Moors in Van Rossom po 4, Muya 2 (2:2), C. Beghin 0 (0:2), Mwema brez točk, Driesen in Serron nista igrala.

Ukrajina : Litva 63:70 (46:48, 30:32, 13:18)

Ukrajina: Gladir 18 (1:1), Jeter 10 (3:4), Kornijenko 9 (3:4), Zajcev 9, Pustozvonov 6, Natjažko 5 (1:2), Mišula, Lipovi in Kravcov po 2, Zabirčenko brez točk, Pustovi in Gljebov nista igrala; Litva: Kleiza 15 (3:6), Motiejunas 10 (3:3), D. Lavrinovič 8 (3:4), Seibutis 7 (3:3), Kuzminskas 6 (1:4), Počius, Mačiulis in Delininkaitis po 6, Kalnietis 4, Valančiunas 2, Javtokas brez točk, K. Lavrinovič ni igral.

Srbija : Francija 77:65 (60:51, 38:31, 19:15)

Srbija: Nen. Krstić 19 (3:7), Nedović 17, Bogdanović 14 (2:3), Gagić 8 (2:2), Štimac 8, Bjelica 7 (1:5), Micić 2 (2:2), Kalinić 2 (0:2); Francija: Diaw 12 (4:6), Batum 12 (3:5), De Colo 12 (2:2), Ajinca 12 (0:2), Parker 10 (2:2), Diot 3, Gelabalé 2 (2:2), Lauvergne in Petro po 1 (1:2).