Eurobasket: zmagovalci skupine F Hrvati, Slovenci drugi, Španci šele četrti

Skupina F: Hrvati strli grški odpor, azzurri premočni za Špance, Slovenci v sredinem četrtfinalu (21) s Francijo.

16. september 2013 15.42
BASKET-EURO-2013-ITA-ESP
Š. Ro., J. P., Delo.si

Ljubljana - V Stožicah je bil danes na sporedu še zadnji sklop tekem pred četrtfinalom košarkarskega evropskega prvenstva. V skupini F so si mesto med najboljšo osmerico že pred današnjimi dvoboji zagotovile Slovenija, Hrvaška in Italija, zadnjo vozovnico pa so si - še preden so danes sploh stopili na parket - priborili še branilci naslova Španci. Njihovi edini izzivaci Grki so morali namreč po dveh podaljških priznati premoč Hrvatom (88:92) in zato odhajajo domov, Hrvaška pa si je že zagotovila prvo mesto v skupini F in s tem na papirju najugodnejšega četrtfinalnega tekmeca, Ukrajino. Drugouvrščena Slovenija se bo na prvi stopnički izločilnih bojev v sredo ob 21. uri pomerila s Francijo. V današnjem obračunu za tretje mesto v skupini so Italijani po podaljšku ugnali evropske prvake Špance (86:81) in se bodo v četrtfinalu udarili z Litvo, zadnji par je Srbija - Španija.

Hrvati strli grški odpor šele po dveh podaljških

Danes so najprej na parket stopili Hrvati in Grki, ki so vnovič nastopili brez poškodovanega centra Loukasa Mavrokefalidisa, ki se je že vrnil v domovino, obenem je imel težave zaradi zvina gležnja tudi Kostas Papanikolaou. Hrvati so pred dvobojem obljubili, da ne bodo kalkulirali s potencialnimi četrtfinalimi nasprotniki, temveč bodo, tako kot na vsaki tekmi doslej, skušali doseči zmago.

Hrvati so dvoboj odprli s trojko Krunoslava Simona, a so jim Grki hitro odgovorili s petimi točkami zapored. Po košu Roka Ukića so izbranci Jasmina Repeše vodili z 11:7, tekmeci pa so potrebovali manj kot minuto in pol, da so znova švignili mimo. Michail Bramos je s trojko poskrbel, da je četa Andree Trinchierija na prvi odmor odšla s točko prednosti.

Hrvaška je drugi del začela enako kot prvega: uspešen met za tri se je posrečil Dontayu Draperju. Po udobnem vodstvu s 25:21 so naši južni sosedje zaspali, nasprotnik je to izkoristil in izenačil, po trojki Kostasa Kaimakoglouja tudi vodil, prednost je s košem še oplemenitil prvi grški zvezdnik Vassilis Spanoulis (32:27). Hrvati so vrnili s trojko Bojana Bogdanovića, na odmor pa odšli s prednostjo dveh točk na račun koša Anteja Tomića v zadnji sekundi prvega polčasa.

Najšibkejši člen Grkov do glavnega odmora so bile trojke, iz dvanajstih poskusov so namreč zadeli pičli dve, Hrvati pa so prav nesramno izstopali po številu lastnih neizsiljenih napak (kar 11), so pa dobili boj pod obročema s kar 25 skoki. Še to: Grčija je v prvem polčasu izvajala kar 17 prostih metov, Hrvaška - neverjetno - enega samega.

Začetek tretje četrtine je obetal popolno ofenzivo Trinchierijevih fantov. Yannis Bourousis je v dveh minutah in pol dosegel pet točk in poskrbel za vodstvo z 41:38, kar je prebudilo uspavane Hrvate, ki so se vrnili v igro s kar osmimi točkami zapored. Jasno je bilo, da Repeševi izbranci ne bodo kar tako iz rok izpustili priložnosti, da bi se kot zmagovalna ekipa skupine F v četrtfinalu pomerili z na papirju najlažjimi tekmeci Ukrajinci. A še pred koncem četrtine so se Grki podali v nov napad, dosegli sedem točk zapored, od tega štiri motor moštva Spanoulis. Hrvati so imeli vnovič, kot že tik pred polčasom, srečo: Ukić je zadel v zadnji sekundi tretjega dela, v zadnjo četrtino so šli torej on in njegovi soigralci spet s točko zaloge (51:50).

Zadnji del je dokazal izjemno izenačenost obeh tekmecev, saj se nobena od zasedb ni mogla izdatneje odlepiti. Po izenačenju na 65:65 sta Ukić in Bogdanović z uspešnima metoma za dve spet poskrbela za hrvaško vodstvo, znižal je Bourousis, Tomić je zadel le enega od dveh prostih metov in Grkom ponudil priložnost za izenačenje. Deset sekund pred koncem rednega dela jo je odprtih rok izkoristil Nikos Zisis in s trojko poravnal na 70:70 ter izvlekel podaljšek.

V njem so po boljšem začetku Hrvatov Grki prešli v vodstvo s 75:74 in bili po košu Zisisa že tri točke spredaj, Bogdanović pa je s trojko 25 sekund pred koncem izenačil in izsilil še drugi podaljšek. Hrvati so ga na krilih razigranega Bogdanovića, ki je bil že pri 18 točkah, uspešneje začeli, pobegnili na +4 in Trinchierija prisilili k minuti odmora. S trojko Damjana Rudeža je bilo na semaforju že 86:79, a je Grke v igro vrnil Kaimakoglou z uspešnim metom za tri. Z delnim izidom 7:0 so minuto pred koncem znova izenačili, Repeša je skušal njihov nalet ustaviti z minutnim odmorom. Draper je po odličnem prodoru znova popeljal Hrvaško v vodstvo, na drugi strani pa Zisis ni bil uspešen pri polaganju. Bogdanović je zadel oba prosta meta in grški odpor je bil po 50 minutah vendarle strt.

Grki so odlično izvajali proste mete (30/35), privoščili so si zelo malo neizsiljenih lastnih napak, močno pa je šepal njihov met z razdalje (trojke 6/27). Izstopal je Yannis Bourousis z 21 točkami in 9 skoki. Hrvati so bili več kot polovično uspešni pri metu za dve točki (Bojan Bogdanović 6/8), zmogli pa so kar 54 skokov, od tega 40 v obrambi, kar dvanajst (!) jih je v svojo statistiko vpisal Ante Tomić.

Špancem niti Pau Gasol (na tribuni) ni pomagal

V drugem dvoboju dneva so se branilci naslova Španci in edini neporaženi v prvem delu letošnjega prvenstva Italijani udarili za končno tretje mesto v skupini F. Azzurri so začeli atomsko, tako nadigranih Špancev v eni četrtini na eurobasketu še ni bilo. Četa Simoneja Pianigianija je po trojki Marca Belinellija ušla s 5:0, do konca prvega dela pa je razlika narasla na neverjetnih 12 točk. Bellineli je bil neustavljiv, vpisal je že 10 točk. Selektor Juan Orenga je pred nadaljevanjem pričakovano zagrmel - in obrestovalo se je.

Španci so naredili delni izid 12:0 (!), tekmeci so bili sesuti, prvi koš iz igre so zadeli šele po petih minutah in četrt druge četrtine. Ključni tvorec zasuka je bil Sergio Rodriguez z dvema zadetima trojkama. Po izenačenju na 24. točki je bila vse do glavnega odmora v rahlem vodstvu Italija, da je bil ob polčasu izid poravnan, pa je 17 sekund pred koncem s košem poskrbel Marc Gasol.

Po glavnem odmoru so - ob raztrgani igri na obeh straneh - najprej rahlo pobegnili azzurri, tehtnico pa je vsaj za kratko na stran Špancev, ki jih je s klopi prvič spremljal tudi zvezdnik Pau Gasol, s trojko nagnil njegov brat Marc. Italija si je privoščila še drugi popoln mrk na tekmi, po vodstvu s 43:42 je namreč aktualnim evropskim prvakom dopustila kar 13 točk zapored. V zadnjo četrtino so torej Orengovi izbranci odšli z udobnimi enajstimi točkami zaloge, kar jih je v sklepnem delu pošteno uspavalo. Do 35. minute so prednost zadržali, nato pa povsem popustili in azzurrom dovolili, da so bili napad za napadom bližje. V zadnjo minuto rednega dela so Španci resda prišli s +4, koša Alexa Gentileja in Luigija Datomeja pa sta Pianigianijevi četi zagotovila podaljšek.

V njem so naši zahodni prvi vodili, izid je bil še poravnan na 72:72, nato pa so Italijani na krilih razigranega Gentileja z delnim izidom 8:0 razrešili vse dvome o zmagovalcu, čeprav so morali končnico odigrati brez dveh ključnih igralcev, Belinellija in Marca Cusina, ki sta morala pod prho zaradi petih osebnih napak. Gentile je v podaljšku zmogel kar osem od 16 italijanskih točk, skupaj jih je vpisal 25, na drugi strani je bil še učinkovitejši Marc Gasol, ki je ob kar 58-odstotnem metu iz igre (11/19) prispeval kar 32 točk, dodal pa še deset skokov.

Italijani so zmagali kljub številnim neizsiljenim lastnim napakam (17), ob Gentileju, ki mu ni roka niti enkrat zadrhtela ob izvajanju 11 prostih metov, pa se je izkazal tudi Cusin s kar 11 skoki (9 v obrambi). Pri poražencih sta zgolj Gasol in Rodriguez prispeval kar 50 od skupnih 81 točk, dodala pa še 13 skokov in 6 asistenc.

Skupina F

Tretje kolo drugega dela

Hrvaška : Grčija 92:88 po dveh podaljških (77:77, 70:70, 51:50, 36:34, 16:17)

Hrvaška: Bogdanović 22 (4:4), Tomić 15 (3:6), Ukić 14 (1:1), Draper 13, Rudež 8 (2:2), Žorić 6 (0:1), Andrić 6, Simon 5 (0:2), Šarić 3 (1:1), Markota in A. Delaš brez točk, M. Delaš ni igral; Grčija: Bourousis 21 (2:3), Spanoulis 18 (8:8), Kaimakoglou 14 (6:6), Zisis 14 (6:8), Kavvadas 8 (4:4), Bramos 7, Sloukas 5 (3:4), Perperoglou 1 (1:2), Fotsis in Printezis brez točk, Mavrokefalidis in Papanikolaou nista igrala.

Italija : Španija 86:81 po podaljšku (70:70, 45:56, 37:37, 24:12)

Italija: Gentile 25 (11:11), Aradori 17 (3:5), Belinelli 16 (2:4), Datome 11 (2:2), Cinciarini 8, Cusin 4 (2:2), Vitali 3, Melli 2 (0:2), Rosselli, Poeta in Diener brez točk, Magro ni igral; Španija: M. Gasol 32 (9:12), Rodriguez 18 (2:4), Llull 5 (1:2), Claver 5 (0:2), Calderon 5, Fernandez, San Emeterio in Mumbru po 4, Rey in Rubio po 2, Gabriel in Aguilar nista igrala.

Slovenija : Finska 76:92 (56:71, 42:42, 26:22)