Fratello odkriva nova obzorja

Skupina E: Poleg Francije, Litve in Srbije v četrtfinale EP še Latvija ali Ukrajina, ki ima usodo v svojih rokah.

Objavljeno
15. september 2013 13.56
Slovenia Basketball Eurobasket
Peter Zalokar, šport
Peter Zalokar, šport
Ljubljana – Težko je določiti, katera od majhnih reprezentanc je najprijetnejše presenečenje EP. Finska s Koponenom, ki je zrušila Turke, Ruse in Grke? Morda Latvija, ki se je rešila iz balkanskega kotla? Ali pač Ukrajina, ki je veljala za najslabšo reprezentanco sploh, pa se spogleduje celo s četrtfinalom?

Odgovor bo dalo današnje zadnje kolo v skupini E. Če bi Ukrajina po veliki zmagi nad Srbijo presenetila še Litvo, ki morda ne bo 100-odstotno pri stvari, saj je že uvrščena med osmerico, bi bil odgovor preprost. Ukrajincem, ki pred tem v dveh nastopih niso pogledali iz predtekmovanja, bi lahko veliko uslugo naredili »prijatelji« iz tivolske predskupine Belgijci. Latvija namreč mora premagati Belgijo, če želi ujeti Ukrajino in jo zaradi zmage na medsebojni tekmi tudi prehiteti v boju za zadnjo četrtfinalno vstopnico.

Ukrajina ima res usodo v svojih rokah, a ovira je visoka. Litva se spogleduje s prvim mestom, ki ga bo dosegla v primeru svoje zmage in zmage Francije na zadnji tekmi s Srbijo. »V drugem krogu je tekmovanje še močnejše. To smo spoznali na krut način. Zavedli so nas naslovi v ukrajinskih časopisih in Belgija nas je 'ubila'. To nam je bilo v poduk za dvoboj s Srbijo, na kateri smo naredili vse prav. Zdaj nas čaka še ena košarkarska trdnjava in težko rečem, kakšen obraz bomo pokazali,« ostaja na trdnih tleh trenerska legenda Mike Fratello, ki je imel pred prihodom v Ukrajino izkušnje samo iz lige NBA: »Veliko sem se naučil o evropski košarki. Zdaj jo še bolj cenim. Nekateri košarkarji igrajo v Evropi tako zelo drugače kot potem, ko pridejo v NBA. Tukaj imajo trenerji zaupanje vanje in jim dajejo svobodo. Evropski trenerji so izvrstni, ves čas izvajajo sprotne prilagoditve. Taktično je igra bolj raznovrstna kot v Ameriki,« je nova obzorja spoznal Fratello s 16-letnimi izkušnjami iz NBA. S seboj je na evropski vzhod pripeljal naturaliziranega Eugena Jeterja in cel kup pomočnikov: »Tukaj so zato, da skrbijo za razvoj igralcev. Opazil sem, da najboljše evropske reprezentance odlično delajo z mladimi, in to želimo uveljaviti tudi v Ukrajini. Igralce učimo, kar so zamudili: osnove tehnike, obvladanja žoge, podaje, mete … Sam tega ne bi zmogel.«

V ZDA je pristop drugačen, pravi. »Če imaš LeBrona, daš žogo LeBronu. Če imaš Kobeja ali Derricka Rosa, je isto. Staviš na igralca, ki ti lahko prinese največ zmag. Tukaj je miselnost drugačna. Več štejejo kolektiv, taktika, tek. Morda boste presenečeni, toda mislim, da je košarka v Evropi celo bolj fizična kot v NBA,« je prepričan Fratello, ki ima pogodbo z ukrajinsko košarkarsko zvezo do leta 2015. Takrat bo Ukrajina gostila EP, in če bi se prebila v četrtfinale in se potem uvrstila na SP v Španiji prihodnje leto, bi bil to velik zagon za tamkajšnjo košarko. »Počasi, prosim. Ne razmišljamo tako daleč,« je previden 66-letni strokovnjak: »Delamo korak za korakom. Ne smemo si domišljati, da je mogoče čez noč preskočiti nekaj stopnic. Pred Litvo nimamo prav nobene primerjalne prednosti, a košarka je šport, v katerem so presenečenja mogoča. Pustimo se presenetiti.«