Slovenci brez usmiljenja: po azzurrih padli še Grki

Slovenski košarkarji po veličastni zmagi nad Grčijo s 73:65 že v četrtfinalu evropskega prvenstva na domačih tleh.

14. september 2013 20.40
BASKET-EURO-2013-GRE-SVN
J. P., Delo.si

Ljubljana - Slovenski košarkarji v drugem delu evropskega prvenstva ne poznajo poraza. V skupini F so po Italijanih odpravili še Grke, sredi tekme so že vodili celo za 26 točk, naposled pa bili boljši s 73:65. Z novima dvema točkama so si že priigrali uvrstitev v četrtfinale, ponedeljkov dvoboj s Finci pa jim v primeru zmage daje celo možnost, da se vanj podajo kot zmagovalci svoje skupine. Polfinale si je že zagotovila tudi Hrvaška.

Tradicija v medsebojnih obračunih sicer ni bila na strani Slovencev, ki so bili prekratki v zadnjih treh dvobojih, med drugim tudi v četrtfinalu EP 2007, čeprav so slabe tri minute pred koncem še vodili z udobnih +12, in v malem finalu na EP 2009. Grki so bili v uradnih tekmah vselej boljši od naših fantov vse od EP 2005 v Srbiji.

V začetni peterki tudi slavljenec Gašper Vidmar

Slovenski selektor Božidar Maljković je uvodoma na parket poslal brata Gorana in Zoran Dragića, Boštjana Nachbarja, Nebojšo Joksimovića in Gašperja Vidmarja, ki prav danes praznuje 26 let, Italijan na grški klopi Andrea Trinchieri pa Nikosa Zisisa, Vassilisa Spanoulisa, Kostasa Papanikolaouja, Yannisa Bourousisa in Georgiosa Printezisa.

Goran Dragić : Grčija 11:4

Na začetku je nabito polne tribune s trojkama dvakrat dvignil na noge Goran Dragić, ki je bil nato uspešen še pri metu za dve točki, po dveh minutah je Slovenija izključno na njegov račun vodila z 8:4. Priljubljeni Gogi je v treh minutah in 11 sekundah vpisal že enajst točk (!), z drugimi besedami: vse dotedanje slovenske, tekmeci pa so ob zelo neučinkovitem napadu dolgo vztrajali zgolj pri štirih. Ko je prvič zadel še njegov brat Zoran, je bil nervozni Trinchieri prisiljen vzeti minuto odmora. A se ni obnesla. Kostas Kaimakoglou je z nešportno osebno napako nad Z. Dragićem gostiteljem dopustil, da so še izdatneje ušli (15:6). Papanikolau je zadel prvo grško trojko, a je Jaka Lakovič z umirjenim metom z razdalje vrnil milo za drago. V zadnjih trenutkih prvega dela je naš organizator igre dodal še štiri točke zapored in bil najzaslužnejši za to, da so Slovenci na prvi odmor odšli s kar 13 točkami zaloge.

Slovenske trojke padale kot za stavo

Drugi del je s trojko odprl Jaka Blažič, kar je razjezilo Spanoulisa, ki je Grkom zagotovil delni izid 5:0. Obe zasedbi sta dotlej skupaj izvajali že 20 prostih metov, zgrešili pa nista še niti enega! Slovenci so nadaljevali uspešne poskuse z razdalje, najprej je trojko zadel Zoran, takoj za njim še Goran Dragić. Trinchieri je skušal nalet gostiteljev, ki so vodili že za 15 točk, vnovič ustaviti z minutnim odmorom. Nebojša Joksimović je z odlično igro v obrambi zaposlil G. Dragića, ki je zadel po hitrem protinapadu in v lastno statistiko vpisal že, reci in piši, 18. točko. Grki so bili nemočni v napadu, njihova igra je bila enostavno prepočasna za hitre in živahne junake. Nikos Zisis je minuto in pol pred koncem druge četrtine zgrešil sploh prvi prosti met katere koli ekipe (v 24. poskusu). Zoran Dragić je s košem v zadnji sekundi postavil končni izid prvega polčsa 43:27.

Grkom popustili živci, razlika pa je naraščala

Do odmora so bili domači precej boljši v skokih, samo v obrambi so jih zmogli več (15) kot tekmeci skupaj v napadu in obrambi (14). Podobno kot drugo je tudi tretjo četrtino s točkama odprl Blažič in še povišal vodstvo, prvič so Maljkovićevi varovanci na +20 prišli po trojki Joksimovića. Gostom so se začele tresti roke tudi pri prostih metih, G. Dragić pa je z novim košem vpisal že svojo 21. točko. Grki niso znali več brzdati živcev, Zisis si je prislužil tudi tehnično napako, za nameček si je pri napadu gleženj poškodoval še 23-letni Papanikolaou (grdo je klecnil pri doskoku), ki je moral predčasno s parketa. V 25. minuti se je med strelce s trojko vpisal tudi junak dvoboja z Italijo Boštjan Nachbar. Slovenci so torej v 27 minutah vpisali kar 62 točk, G. Dragić jih je prispeval že 26! Spanoulis je odgovoril s svojo prvo trojko v dvoboju, kar pa razmerij moči na parketu ni spremenilo, čeprav so Grki po zadetih prostih metih Bourousisa po dolgem času znižali razliko na manj kot 20 točk, s košem Kostasa Sloukasa tik pred koncem pa so tretjo četrtino končali neodločeno, z 19:19. Slovenci niso dosegli točke zadnje tri minute in tričetrt, gostje pa so vpisali kar deset točk zapored.

Črne slovenske minute

V zadnji četrtini so Grki zaigrali na vse ali nič. Njihov voz je skušal iz blata s trojko povleči motor ekipe Spanoulis, ki je nato ob košu za dve izsilil še osebno napako in v hipu se je v njegovi statistiki znašlo že 18 točk. To so bile slovenske črne minute, v osmih minutah so naši fantje dosegli le dve točki, delni izid je bil kar 16:2 za goste. Maljković je bil kajpak prisiljen vzeti minuto odmora, po njej je Spanoulis zadel vse tri proste mete in po dolgem času so bili Grki manj kot deset točk zadaj. Dodatna težava v slovenskem moštvu je bila, da so imeli kar štirje reprezentanti že po štiri osebne napake. Zisis je Grke držal v igri s trojko za 59:68, dve minuti pred koncem so bili gostje le še šest točk zadaj, na srečo pa je Kaimakoglou zgrešil bržčas ključno trojko. No, 41 sekund pred koncem je dvome o zmagovalcu s košem razblinil najučinkovitejši igralec dvoboja Goran Dragić, ki je skupaj vpisal 28 točk.

Zdaj Slovence v ponedeljek (21) v Stožicah čaka še dvoboj s Finci.

SLOVENIJA : GRČIJA 73:65 (62:46, 43:27, 26:13)

Dvorana Stožice, gledalcev 12.000, sodniki Lottermoser (Nem), Rocha (Por) in Ciulin (Rom).

Slovenija: G. Dragić 28 (7:9), Joksimović 5, Z. Dragić 11 (4:4), Nachbar 5 (0:2), Vidmar 2 (0:2) - prva peterka; Slokar, Lakovič 10 (5:6), Balažič, Blažič 7 (2:2), Lorbek 2 (2:2), Begić 3 (1:2); Murić ni igral.

Grčija: Zisis 13 (6:8), Spanoulis 21 (7:9), Papanikolaou 3, Printezis 2 (2:2), Bourousis 6 (4:4) - prva peterka; Sloukas 6 (4:4), Perperoglou 1 (1:2), Fotsis 5 (3:4), Kavvadas, Kaimakoglou 3 (3:4), Bramos 5 (1:1); Mavrokefalidis ni igral.

Met za dve: Slovenija 14:43 (34 %); Grčija 11:35 (31 %); za tri: Slovenija 8:22 (36 %); Grčija 4:18 (22 %); skoki: Slovenija 47 (26+21); Grčija 39 (25+14).