Slovenski košarkarji za končno 5. mesto proti Ukrajini

Na tekmi za razvrsitev od 5. do 8. mesta je Ukrajina s 66:58 premagala Italijo. V soboto (21.00) s Slovenijo za 5. mesto.

20. september 2013 15.50
Slovenia Basketball Eurobasket
Š. Ro., J. P., Delo.si

Ljubljana - Za uverturo v današnja polfinalna dvoboja košarkarskega evropskega prvenstva (med Hrvaško in Litvo ter Španijo in Francijo) so v zgodnjepopoldanski tekmi za razvrstitev od petega do osmega mesta poskrbeli Italijani in Ukrajinci. Vozovnico za na SP v Španijo so si z zmago s 66:58 že zagotovili Ukrajinci, ki se bodo jutri s Slovenijo (ob 21.00) pomerili za končno 5. mesto.

Italija vseeno še ohranja upe za uvrstitev na SP, jutri se bo za končno 7. mesto, ki še pelje v Španijo, pomerila s Srbijo (17.30).

Italijansko-ukrajinski obračun je bil sicer zelo izenačen. Ukrajinci so si ključno prednost priigrali v zadnji četrtini, med 5-minutnim mrkom Italijanov. Najzaslužnejši za zmago Ukrajine je bil sicer prvi zvezdnik Eugene Jeter z 20 točkami, pri Italijanih je 15 točk dosegel Pietro Aradori.

Slab ukrajinski met za dve točki

Azzurri so uvodoma prerešetali tekmece z metom z razdalje, trojki sta prispevala Andrea Cinciarini in Luigi Datome, njihova prednost je hitro narasla na sedem točk (12:5). V prvi četrtini so krepko preskakali Ukrajince (11:5), ki so imeli izjemno slab met za dve (2/9). V začetku drugega dela se je Fratellova četa vrnila v igro s trojko Oleksandra Mišule, na enak način je vrnil Pietro Aradori, ki je v 12 minutah vpisal že devet točk. Ukrajinci so grizli in izenačili na 24. točki, s tem pa prisilili italijanskega selektorja Simoneja Pianigianija k minuti odmora. S trojko Eugena Jetra, že četrto ukrajinsko doslej, je moštvo z vzhoda Evrope celo odšlo na glavni odmor s točko zaloge (35:34).

Črnih 5 minut za Italijo

Tudi v drugem polčasu je bil dvoboj zelo izenačen. Ukrajinci so drugi polčas začeli s štirimi točkami, a so Italijani vrnili s petimi in izenačili na 39. Do konca tretje četrtine sta se ekipi menjavali v vodstvu, ob številnih zgrešenih metih na obeh straneh pa je Ukrajini prednost 51:48 z metom za tri točke priigral Oleksander Mišula. Zadnja četrtina pa se je nato začela z mrkom Italije. Več kot pet minut naši zahodni sosedje niso zadeli, Ukrajinci pa so jim tako ušli tudi na 11 točk prednosti (48:59). Prve točke v zadnji četrtini je po prostem metu vpisal Belinneli, iz igre je bil nato uspešen Nicolo Melli. Tik pred koncem se je nato Italija vendarle še dvignila in v zadnjih štirih minutah dosegla deset točk. V 39. minuti je znižala na 58:63, nato zapravila napad za 61:63, nato pa je za vrnitev že zmanjkalo časa.

Ukrajina si je tako že zagotovila nastop na SP in se bo v jutrišnji tekmi za končno 5. mesto pomerila s Slovenijo (21.00). Italija se bo na drugi strani s Srbijo pomerila za 7. mesto (17.30), ki tudi še pelje v Španijo na SP.

Eurobasket, razvrstitev od 5. do 8. mesta:

Italija : Ukrajina 58:66 (34:35, 17:13, 14:16, 10:15)

Dvorana Stožice, gledalcev 3100, sodniki: Arteaga (Španija), Dožai (Hrvaška), Nuran (Turčija).

Italija: Aradori 15 (3:4), Gentile 10 (1:2), Melli 8, Belinelli 7 (2:4), Diener 2, Datome 11, Magro 2, Cinciarini 3.

Ukrajina: Pustozvonov 8 (0:1), Jeter 20 (5:5), Mišula 8, Gladir 5, Lipovij 4 (1:2), Natjažko 6 (2:2), Zabiričenko 3 (1:2), Kornijenko 3 (1:2), Zajcev 3 (1:1), Kravcov 6 (2:4).

Prosti meti: Italija 6:10, Ukrajina 13:19.
Met za dve točki: Italija 11:34, Ukrajina 19:41.
Met za tri točke: Italija 10:32 (Datome 3, Aradori in Melli 2, Gentile, Belinelli, Cinciarini), Ukrajina 5:20 (Mišula 2, Jeter, Gladir, Lipovij).
Skoki: Italija 44 (30+14), Ukrajina 40 (32+8).
Osebne napake: Italija 21, Ukrajina 14.