Španija, no pasarán, to je Slovenija!

Slovenska reprezentanca na drugi tekmi evropskega prvenstva premagala branilko naslova Španijo z 78:69.

05. september 2013 19.02
Košarka Slovenija Španija

Celje - Slovenski košarkarji so v drugem kolu evropskega prvenstva dosegli še drugo zmago, tokrat so z izjemno igro premagali branilko naslova Španijo (78:69).

Španci so v prvih minutah upravičili vlogo favorita in vodili tako ob koncu prve (14:9) kot tudi druge četrtine (33:25).

Drugi polčas je pripadel Sloveniji, ki se je s pomočjo glasne spodbude s tribun enakovredno borila s favoriziranimi Španci, tekmo pa sklenili z delnim izidom 11:1.

V slovenski vrsti je bil najbolj razpoložen Goran Dragić z 18 točkami, pri Špancih pa Marc Gasol s 17.

Slovenija bo imela jutri prost dan, v soboto pa bo njena nasprotnica Gruzija.

Španci na prvi odmor s +5

Selektor slovenske reprezentance Božidar Maljković je v prvo peterko uvrstil brata Dragić, Jureta Balažiča, Jako Blažiča in Uroša Slokarja, ki je proti Češki presedel celotno srečanje.

Tekma se je začela s hitrim tempom, a neučinkovito igro v napadu, saj sta reprezentanci zgrešili po tri mete, nato pa je prvi koš na tekmi v drugi minuti dosegel Uroš Slokar. Slovenci so v četrti minut dvoboja povedli s 4:2, Španci pa so odgovorili z delnim izidom 7:0 (9:4).

Božidar Maljković je v prvi četrtini veliko menjal, svojo priložnost so dobili Jaka Lakovič, Boštjan Nachbar, Mirza Begić, Nebojša Joksimović in Domen Lorbek. Slovenci so se z njihovo pomočjo vrnili v igro, v deveti minuti pa tudi izenačili s trojko Lakoviča (9:9).

Zadnji del uvodne četrtine je pripadel Špancem, ki so dosegli preostalih pet točk in na prvi odmor odšli s prednostjo 14:9.

Nachbar vrnil domače v igro

Druga četrtina se je začela z uspešnima prostima metoma Jake Lakoviča, na drugi strani pa je po podaji Marca Gasola zabil Pablo Aguilar (16:11). Visoki Gasol je imel v tem delu igre vlogo podajalca, saj je po prostem metu Gašperja Vidmarja asistiral tudi Alexu Mumbruju (19:12). V obdobju igre, ko je Španija začela prevladovati, je Sloveniji na primoč priskočil Boštjan Nachbar. Novi član Barcelone je naprej zadel za dve točki, po španski minuti odmora pa je dodal še trojko za vodstvo 20:19.

Calderon zadeval z razdalje

Po krajšem strelskem pohodu Nachbarja so domačini znova obstali. To so kakovostni košarkarji Španije znali izkoristiti in z dvema trojkama Joseja Calderona ter košem Marca Gasola znova prešli v vodstvo (27:20), Božidar Maljković pa se je odzval z minuto odmora.

Slovenci so »strelsko sušo« prekinili po 3 minutah in 28 sekundah, ko je Zoran Dragić zadel enega izmed dveh prostih metov, vendar je Jose Calderon kmalu dodal še svojo tretjo trojko (30:23). Končni izid prvega polčasa je postavil Fernando San Emeterio, ki je zadel pod prekrškom Zorana Dragića, nato pa uspešno izvedel prosti met (33:25).

V slovenski reprezentanci je v prvem polčasu največ točk dosegel Goran Dragić (6), pri Španiji pa Jose Calderon (9).

Vidmar dvignil navijače na noge in ostal brez zoba

Tretja četrtina se je začela z neučinkovito igro obeh reprezentanc, ki sta v prvih treh minutah skupaj dosegli le tri točke, nato pa je za navdušenje domačih gledalcev poskrbel Gašper Vidmar, ki je zabil za 29:34. Slovenski center je nekoliko kasneje ostal brez zoba, potem ko ga je pod španskim košem izbil Marc Gasol. Vidmarja je na parketu zamenjal Mirza Begić.

V nadaljevanju sta Španija in Slovenija večino svojih točk dosegli s prostimi meti - pri Špancih sta po dvakrat zadela Fernandez in Gasol, pri Sloveniji pa je dva prispeval Nachbar in enega Goran Dragić (34:39).

Slovenci vodili po treh četrtinah

Španski košarkarji so večji del četrtine branili svojo visoko prednost in po prostem metu Gasola povedli za osem (42:34), Slovenci pa so se približali z delnim izidom 5:0 (42:39). Varovanci Božidarja Maljkoviča se niso ustavili le pri tem, temveč so dobro minuto pred koncem tretje četrtine tudi povedli.

Najprej je Edo Murić zadel trojko za 44:45, nato pa je Mirza Begić zabil pod prekrškom in uspešno izvedel prosti met (48:47). V zadnjem slovenskem napadu sta navdušila brata Dragić, podajalec je bil Goran, Zoran pa je bil uspešen za dve točki (52:51).

Slovenci dobili igro izmenjevanja v vodstvu

Gledalci v dvorani Zlatorog so na začetku zadnje četrtine videli pravcati festival trojk. Pri Slovencih sta bila uspešna Zoran Dragić in Jure Balažič, pri Špancih pa Pablo Aguilar za vodstvo 56:55.

Gostitelji prvenstva nasprotnikom niso ostali dolžni in so s tremi zaporednimi točkami Gorana Dragića povedli s 63:61, venda so jim Španci nemudoma vrnili udarec z dvema zaporednima košema Rodrigueza (65:63). Tako so znova na potezo prišli Slovenci, pri katerih sta bila uspešna Domen Lorbek in Gašper Vidmar, ki je z novim zabijanjem svoji reprezentanci zagotovil novo vodstvo (67:65).

Zaključek dvoboja je bil podoben boju dvema velikanoma, ki sta si izmenjevala udarce. Prvega so zadali Španci z vodstvom 68:67, Slovencem pa je pripadel drugi, tretji in četrti - s štirimi zaporednimi točkami so povedli z 72:68, Boštjan Nachbar je dodal še dva zadeta prosta meta, Goran Dragić pa zadnja dva koša za 78:69. Slavje v Celju se je lahko pričelo.

Maljković: Ne spomnim se takšnih navijačev

»Bilo je težko. Obe ekipi sta igrali obrambno, španski posamezniki so zelo močni. Bili smo motivirani. Ne spomnim se takšnih navijačev, rad bi se jim zahvalil za podporo. Imamo tri zelo, zelo težke tekme v treh dneh. Če bomo igrali z enakim intenzivnostjo v obrambi, bo dobro. Drugače bo težko. Španija je bila motivacija, vsi so dali od sebe 120 odstotkov. Bila je dobra tekma za vse. Uživali so gledalci v dvorani, verjamem pa, da je bila fešta tudi pred televizijskimi ekrani. Pred nami je sedaj dan premora, nato pa nas v treh dneh čaka prav toliko tekem. Če bomo proti njim igrali z enako intenziteto in obdržali takšno kontentracijo, potem se bo za nas končalo dobro, sicer pač ne,« je povedal selektor Slovenije Božidar Maljković.