Španija že pokazala pravi obraz: s +30 v polfinale

V prvem četrtfinalu letošnjega eurobasketa se je branilka naslova Španija znesla nad Srbijo in zmagala z 90:60.

18. september 2013 18.44
Slovenia Basketball Eurobasket

Ljubljana - Začeli so se sklepni boji na evropskem košarkarskem prvenstvu, znan je že prvi polfinalist. Po pričakovanjih je to postala branilka naslova Španija, ki pa je presenetljivo gladko opravila s Srbijo in jo ugnala s kar 30 točkami razlike (90:60).

Španci doslej na prvenstvu niso bili najbolj prepričljivi in bili v drugem delu v skupini F že celo pred izpadom. Toda prejšnja prvenstva so učila, da so bili vedno najboljši takrat, ko je bilo to najbolj pomembno, torej v izločilnih bojih. To so dokazali tudi v današnjem četrtfinalnem obračunu, ko so kot prerojeni leteli po igrišču, zadevali z vseh mogočih položajev in popolnoma osramotili mlado zasedbo Srbije, ki je v četrtfinale napredovala kot prva v skupini E.

Glavna junaka velike španske zmage sta bila Sergio Rodriguez (22 točk) in Rudy Fernandez (19 točk), Marc Gasol je v 22 minutah zbral sedem točk, pet skokov in šest podaj. Pri Srbiji je zlasti razočaral kapetan Nenad Krstić, ki je dosegel le štiri točke, po 11 sta jih vpisala Danilo Andjušić in Rasko Katić.

Španija je tako že napredovala v petkov polfinale, v katerem se bo pomerila z zmagovalcem večernega dvoboja med Slovenijo in Francijo.

Katastrofalen začetek Srbije

Španci so hitro upravičili vlogo favorita v dvoboju in s trojkama Rudyja Fernandeza in Joseja Calderona povedli z 8:0. Srbi so s strahospoštovanjem začeli tekmo proti evropskim prvakom in v uvodnih minutah zmogli le par točk. Po šestih minutah je semafor kazal izid 2:17, Srbi so imeli katastrofalen met iz igre. Fernandez jim je dobro mešal štrene, saj je že v prvi četrtini zbral 13 točk, varovanci Dušana Ivkovića pa so med tem po tekočem traku zapravljali tudi proste mete, iz igre pa zadeli le enkrat (9,1 %). Prva četrtina se je tako končala z izidom 5:21 in tako spominjala na začetek tekme med Španijo in Hrvaško.

Španci odrezali Krstića

Drugo četrtino so Srbi vendarle začeli spodbudneje in jo odprli s trojko Danila Andjušića, a kaj ko jo je hitro vrnil Sergio Rodriguez. Vseeno so uspeli nekoliko popraviti met in omiliti visoko prednost Špancev, a največ jim je uspelo le do - 12 (12:24). Za tem je namreč spet sledil španski niz 11:0. Pri 14 točkah je že bil Rodriguez, ki je polčas tudi zaključil kot najboljši strelec. Neverjetno razpoloženi zvezdniki so tako hitro spet vodili za 20 točk (17:37), srbski košarkarji pa so bili popolnoma izgubljeni. Španci so dobro pazili zlasti na Nenada Krstića, ki je šele minuto pred koncem prvega polčasa vpisal prve točke. Španija je tako že v prvem delu naredila velik korak k polfinalu in polčas zaključila s 25 točkami prednosti (23:48).

Prednost narasla tudi na 40 točk

Slabo se je za Srbe začel tudi drugi polčas. Na parketu se je razigral še Victor Claver, pred minuto odmora na zahtevo Ivkovića pa je njihov delni izid znašal 10:0 (23:58). Srb v prvih štirih minutah niso dosegli koša. Španci so blesteli z 59-odstotnim metom z razdalje, Fernandez je zadel že četrto (4/4). Prve točke za Srbijo je s prostima metom prispeval Djordje Gagić, iz igre pa prvi zadel Rasko Katić (27:61). Prednost je v tretji četrtini znašala tudi 40 točk (20:69), dvoboj pa ni imel nikakršnega naboja več. Srbski navijači v dvorani Stožice so bili kajpak nezadovoljni s predstavo svojega moštva, ki je pred koncem četrtine omililo zaostanek na »le« 34 točk - 39:73.

Ivković že pri naslednji tekmi

V že izgubljeni tekmi je Ivković Nenada Krstića večinoma puščal na klopi in poskušal s številnimi rezervnimi igralci in se očitno že osredotočil na jutrišnjo tekmo za uvstitve od 5. do 8. mesta. Čeprav so začeli solidneje zadevati iz igre, se prednost ni stopila. Španci so še naprej vztrajali v svojem ritmu in niso dovolili, da bi se Srbi približali. V zadnjih desetih minutah je Srbija pokazala še najboljšo igro na tekmi in zadnjo četrtino dobila z 21:17. Toda velika prednost je bila dovolj za prepričljivo zmago in uvrstitev Španije v polfinale (60:90).

Španska reprezentanca bo tako v petek že igrala tekmo za odličja, Srbijo pa ob 14.30 čaka obračun s poražencem večernega obračuna med Slovenijo in Francijo, za razvrstitev od petega do osmega mesta. Prvih šest mest namreč že pelje na naslednje svetovno prvenstvo 2014 v Španiji.

Eurobasket 2013, četrtfinale:

Srbija : Španija 60:90 (5:21, 18:27, 16:25, 21:17)

Srbija: Nedović 6, Nem. Krstić 3, Micić 8 (1:2), Bogdanović 2 (2:4), Bjelica 2 (2:2), Kalinić 2, Gagić 7 (3:3), Nen. Krstić 4 (2:2), Anđušić 11 (3:6), Katić 11 (1:2), Štimac 4.

Španija: Aguilar 8, Fernandez 19 (3:3), Rodriguez 22 (2:3), Calderon 3, Rubio 5, Claver 9 (2:2), San Emeterio 6 (0:2), Llull 5, Gasol 7 (1:2), Gabriel 4 (1:2), Mumbru 2.

Prosti meti: Srbija 14:21, Španija 9:14.
Met za dve točki: Srbija 17:38, Španija 21:45.
Met za tri točke: Srbija 4:18 (Anđušić 2, Nem. Krstić, Micić), Španija 13:25 (Fernandez 4, Aguilar in Rodriguez 2, Calderon, Rubio, Claver, Llull, Gabriel).
Skoki: Srbija 33 (25+8), Španija 42 (29+13).
Osebne napake: Srbija 19, Španija 23.
Pet osebnih: Rubio (36.).