Z Gruzijo spet drama, pa vendar tretja zmaga

Tik pred zdajci je zmago našim junakom z odločilnim košem zagotovil Zoran Dragić.

07. september 2013 20.59
Košarka Slovenija Gruzija

Celje - Po dnevu premora se je slovenska košarkarska reprezentanca vrnila na parket dvorane Zlatorog v Celju in dosegla še tretjo zmago na letošnjem eurobasketu. Z 72:68 je premagala tudi Gruzijo, a ne brez težav. Tako kot proti Češki je zaradi slabega meta trepetala vse do zadnjih sekund.

Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Domen Lorbek z 18 točkami, Zoran Dragić jih je dosegel 12 in Goran Dragić 11. Pri Gruziji je bil s 17 točkami najboljši Viktor Sanikidze.

S tretjo zmago so si varovanci Božidarja Maljkovića praktično že zagotovili nastop v drugem delu tekmovanja. Jutri jih čaka še dvoboj s Hrvaško, v ponedeljek pa s Poljsko.

Težave s consko obrambo

Slovenski košarkarji so prvi prost dan na prvenstvu izkoristili za regeneracijo po dveh težkih preizkušnjah in dveh zmagah. V Zrečah so opravili en lažji trening in pripravili taktiko za neugodno selekcijo Gruzije, ki je v uvodnem nastopu suvereno premagala Poljsko, v drugem proti Hrvaški pa je bila vse do zadnjih sekund v igri za presenečenje.

Selektor Božidar Maljković je v prvo peterko postavil Gorana in Zorana Dragića, Mirzo Begića, Jureta Balažiča in Jako Blažiča. Prve točke na tekmi je vpisal Šermadini, za slovensko reprezentanco je prva dva koša prispeval Zoran Dragić (4:4). Slovenci so imel v prvi četrtini kar nekaj težav s consko obrambo Gruzincev, ki so ušli na 14:7. Maljković je reagiral in premešal postavo na igrišču, a tudi v nadaljevanju igra Slovenije v napadu ni stekla, tudi v obrambi ni bilo prave agresivnosti. Jaka Lakovič je zaostanek nekoliko znižal s trojko (16:10). Pomemben met za tri točke je za tem prispeval še Nebojša Joksimović, Slovenija pa je prvo četrtino sklenila z zaostankom šestih točk - 19:13.

Tri trojke Lorbka

Drugo četrtino je s prodorom odprl Goran Dragić, a vseeno to ni ustavilo naleta Gruzincev, ki so s pomočjo napak Slovenije v napadu povedli s 26:15. Maljković je znova vzel minuto odmora, Slovenci pa so se na parket vrnili kot prerojeni. Nachbar je spodbudil navijače, da so jih ponesli do preobrata. Zadel je trojko, Gašper Vidmar je navdušil z zabijanjem, z delnim izidom 10:0 pa je Slovenija znižala izid na 26:25. Kar tri trojke je v nadaljevanju zadel Domen Lorbek, Slovenija je prešla v vodstvo in vozel conske obrambe je bil očitno rešen. Gruzinci so se v nadaljevanju spet približali na tri točke razlike (30:33), vseeno pa razigranim Slovencem niso več mogli parirati kot na začetku tekme. Polčas se je tako končal z izidom 32:44.

Prednost se je topila

Slovenci v drugem polčasu niso nadaljevali s hitro igro, s katero so so navdušili v drugi četrtini. Kljub napakam so zadržali dvomestno prednost. Na tleh je po nerodnem padcu obležal Jure Balažič. Gruzinci so znižali zaostanek, a je iz težkega položaja odgovoril Zoran Dragić za 51:42. Vlogo organizatorja igre je prevzel Edo Murić in šele prvič stopil na parket. S prodorom je navdušil Joksimović, za njim pa Vidmar z banano. Igra Slovenije je postala šibkejša in pred zadnjo četrtino ni obetala nič dobrega. Gruzinci so znižali zaostanek na 46:54.

Zoki zadel odločilen met

V zadnji četrtini so se vrstile težave v slovenski reprezentanci. Nebojša Joksimović, Zoran in Goran Dragić so že imeli po štiri osebne napake, vrstile so se izgubljene žoge, Gruzija pa je naenkrat zaostajala le za dve točki. Tudi pri metu z razdalje Slovenci niso bili več tako uspešni kot v prvem polčasu. V ključnem trenutku je koš z nekaj sreče dosegel Blažič. V zadnjih minutah so imeli slovenski košarkarji zelo težko delo, saj nikakor niso uspeli zadeti. Z novo trojko se je kot rešitelj znova pojavil Lorbek (61:65). S tipičnim prodorom je nato nekaj točk vpisal še Goran Dragić, a tudi Gruzinci niso odnehali (66:69). Ostalo je le še nekaj sekund, v težkem položaju pa se je znova tik pred iztekom napada znašel Zoran Dragić in zadel pomemben koš, ki je na koncu le zadostoval za zmago z 72:68.

»Hvala Kokoškovu za vse, kar je naučil Gorana«

Božidar Maljković, selektor Slovenije: »Najprej bi se zahvalil trenerju Igorju Kokoškovu, ki je učil Gorana Dragića in ga spravil na to raven. Rad imam njegovo košarko. Gruzijska obramba je zelo dobra, zelo hitra. Imajo odlične igralce in trenerja. Z njihovo consko obrambo smo izgubili ritem in hitrost. Zmagali smo, to je pomembno, zagotovili smo si Ljubljano. Jutri nas čaka težka tekma proti Hrvaški. Prosimo za podporo. Danes so bili gledalci spet sijajni.«

Domen Lorbek, košarkar Slovenije: »Zelo težka tekma. Vedeli smo, da bo tako. Imeli smo težave s consko obrambo. Žoga ni šla okrog, po premorih smo zaigrali bolje v napadu, bolj tekoče. Zlomili smo njihovo cono. Vrnili so se, vedeli smo, da se lahko, ampak naša klop je napravila razliko. Pokazali smo, da smo dobra ekipa. Stopili smo skupaj in zmagali tekmo.«

Skupina C

3. kolo (7. september)

Gruzija - Slovenija 68:72 (19:13, 13:31, 16:10, 22:18)

* Dvorana Arena Celje, gledalcev 5000, sodniki: Latisevs (Latvija), Obradović (BiH), Dodds (Velika Britanija).
* Slovenija: Lakovič 6 (0:2), Joksimovič 5, Blažič 4, Nachbar 7, G. Dragić 11 (3:5), Z. Dragić 12 (1:2), Lorbek 18 (4:6), Vidmar 5 (1:2), Begić 4.
* Gruzija: Cincadze 10 (4:5), Šermadini 7 (3:6), Hickman 19 (5:6), Markoišvili 10 (3:4), Pacacia 2 (0:1), Sanikidze 17 (5:6), Ležava 2, Ckitišvili 1 (1:2).
* Prosti meti: Slovenija 9:17, Gruzija 21:30.
* Met za dve točki: Slovenija 18:34, Gruzija 16:38.
* Met za tri točke: Slovenija 9:27 (Lorbek 4, Lakovič 2, Nachbar, Joksimovič, Z. Dragić), Gruzija 5:24 (Hickman 2, Sinikidze 2, Markoišvili).
* Skoki: Slovenija 35 (25 + 10), Gruzija 45 (25 + 20).
* Osebne napake: Slovenija 27, Gruzija 23.
* Pet osebnih: Cincadze (40.).

Španija - Češka 60:39 (18:6, 15:18, 14:12, 13:2)