Šanghaj – Znan je prvi polfinalni par na zaključnem mastersu sezone v Šanghaju. Argentinec David Nalbandian si je s prepričljivo zmago proti Hrvatu Ivanu Ljubičiču (6:2, 6:2) zagotovil drugo mesto v rdeči skupini in polfinalni obračun s prvouvrščenim iz zlate skupine Rusom Nikolajom Davidenkom. Zmagovalec rdeče skupine Švicar Roger Federer, ki je v zadnjem krogu po skupinah premagal Argentinca Guillermo Coria v treh nizih (6:0, 1:6, 6:2), pa bo svojega tekmeca dobil šele po zadnjem krogu v zlati skupini.
Bolj kot na polfinalnega nasprotnika - Gaston Gaudio ali Fernando Gonzalez - ima najboljši igralec na svetu misli usmerjene v 21 let stari rekord Johna McEnroea. "Bad boy" je tedaj v eni sezoni dosegel 82 zmag in doživel tri poraze, Federer pa je trenutno pri 80-3. Če bi torej tretjič zapored osvojil masters, torej, da bi dobil polfinale in finale, bi se izenačil z McEnroejem in tako na najlepši način kronal najuspešnejšo sezono v karieri. Samozavest lahko Švicar črpa iz dejstva, da na zaključnih mastersih ni izgubil dvoboja že dve leti, in da je edini "preživeli" med prvimi šestimi igralci na svetu.
Kitajci se čutijo ogoljufane
Četrti tekmovalni dan je na pokalu Masters pokazal vse razsežnosti številnih odpovedi. Kitajski teniški navijači so namreč šele včeraj, ko so bile na sporedu partije v zlati skupini, spoznali, da se je uresničil daleč najslabši možni scenarij, saj je osmerica po slovesu Agassija in Nadala razdeljena v dve povsem neenakovredni skupini. Medtem ko sta v rdeči skupini vsaj Federer in Ljubičić, so se v zlati znašli Davidenko, Gaudio, Puerta in Gonzalez, katerih dvoboje si je moč ogledati na vsakem peščenem turnirju z nagradnim skladom 300.000 dolarjev. Na finalu ATP se pričakuje tenis na precej višji ravni.
Gledalci se čutijo ogoljufane in zahtevajo vračilo denarja za kupljene vstopnice. S posterjev, s katerimi so že več mesecev oglaševali teniški gala ples, so se smejali Federer, Agassi, Nadal, Safin, Hewitt in Roddick, na štadionu Qi Zhong pa poleg Švicarja, ki je sploh edini predstavnik najboljše peterice, nastopajo igralci, kot so Mariano Puerta, Nikolaj Davidenko, Ivan Ljubičić, Gaston Gaudio, Guillermo Coria in Fernando Gonzalez, ki že s svojimi neglamuroznimi pojavami razkrivajo, da v resnici ne sodijo v elitno družbo. Letošnji pokal Masters, na katerem si bo osmerica nastopajočih razdelila 4,45 milijona ameriških dolarjev, bo v teniški zgodovini zapisan kot najbolj bizaren zaključni turnir, odkar so leta 1970 v Tokiu izvedli prvi masters. »Počutimo se tako, kot bi kupili mercedesa, na koncu pa bi ugotovili, da manjka več kot polovica originalnih delov,« je bil razočaran eden izmed kitajskih organizatorjev. Kar se trenutno dogaja v Šanghaju, je podobno, kot če bi na podelitvi Oskarjev v glavnih vlogah namesto hollywoodskih zvezdnikov nastopali statisti.
Tako gledalci kot funkcionarji so najbolj jezni na Andreja Agassija, ki je globalno seveda daleč najbolj prepoznaven teniški lik. »Agassijevo početje je precej čudno. Kadar koli nastopa na Kitajskem, je z njim nekaj narobe. Leta 2000 je igral na Heineken Cupu in nezainteresirano izgubil v prvem kolu. Dve leti kasneje je na pokalu Masters v predtekmovanju izgubil dve partiji, se izgovoril na poškodbo kolka in odpotoval domov. Zgodovina se je letos ponovila,« je razočaran član organizacijskega odbora Wang Liquin. Z njimi se je strinjal tudi Roger Federer. »Povsem razumem vsesplošno razočaranje,« pravi Švicar, ki se je vendarle postavil tudi v bran svojemu starejšemu kolegu: »Ne vem, kako huda je v resnici Andrejeva poškodba, vendar si zasluži pohvale, da je vsaj poskušal nastopiti. Tudi tisti, ki sploh niso prišli v Šanghaj, bi lahko sledili njegovemu zgledu. Ne nazadnje tudi sam ob prihodu nisem vedel, ali bom lahko nastopil. Ampak v vsakem primeru sem hotel dokazati, koliko mi pomeni ta turnir. Zame je pokal Masters enakovreden turnirjem za grand slam.«
Kitajci, ki so podpisali triletno pogodbo, so razumljivo zaskrbljeni za prihodnji dve izvedbi in so že začeli pritiskati na ATP, naj vendarle nekoliko spremeni pravila in urnik turnirjev, s čimer bi zmanjšali možnosti poškodb igralcev, ki odigrajo največ partij. Seveda je najbolj na udaru direktor turnirja Brad Drewett, ki mora istočasno braniti igralce in ustreči gostiteljem: »Za Safina smo vedeli, da ne bo nastopil, saj ni igral vse od Wimbledona. Tudi Andre je že ob prihodu povedal, da je njegov nastop vprašljiv. Vsakdo bi razumel Lleytonov položaj, saj v teh dneh pričakuje svojega prvorojenca. Ostale odpovedi so na žalost splet nesrečnih okoliščin … Poškodbe pa so sestavni del športa.«
Izidi (Šanghaj, masters ATP):
- rdeča skupina:
Roger Federer (Švi/1) - Guillermo Coria (Arg/4) 6:0, 1:6, 6:2
David Nalbandian (Arg/8) - Ivan Ljubičič (Hrv/6) 6:2, 6:2