Erazem Lorbek našel izhod iz britanske megle

Erazem Lorbek je bil glavni tvorec delnega izida 10:0 na začetku zadnje četrtine, s katerim so slovenski košarkarji na prvi tekmi 36. evropskega prvenstva na Poljskem zlomili odpor zelo neugodne Velike Britanije (72:59).

07. september 2009 20.00
P. Z.
P. Z.
Varšava - Slovenci so dobro odigrali prvo in zadnjo četrtino, zelo slabo pa drugo, v kateri so Britancem dovolili, da so uprizorili preobrat. Toda ko je bilo najbolj pomembno, so strnili vrste in unovčili razliko v kakovosti. Slovenija je tako prišla do pomembne zmage, s katero je naredila velik korak k uvrstitvi v drugi del tekmovanja, kamor vodijo tri mesta iz skupine.

Slovenska reprezentanca nastopa v predtekmovalni skupini C, kjer sta še Španija in Srbija, ki se bosta v Varšavi pomerili ob 21. uri. Slovenci pod vodstvom selektorja Jureta Zdovca bodo jutri ob 18.15 igrali proti Srbiji, v sredo ob isti uri pa še s Španijo. Mladi Srbi so v uvodu presenetili favorizirano Španijo in zmagali s 66:57.

Slovenija na svojem 9. EP meri na prvo kolajno, ki pa jo bo skušala osvojiti tudi brez prvaka lige NBA Saše Vujačiča in poškodovanega Bena Udriha. V prvem delu ne bo kapetana Matjaža Smodiša, morda tudi ne Uroša Slokarja, obeh zaradi bolečin v hrbtu, zaradi katerih sta dvoboj spremljala s tribune.

Slovenija je bila na prvi tekmi velik favorit, vendar previdnost ni bila odveč. Nenazadnje je Velika Britanija dobila tekmo na nedavnem pripravljalnem turnirju v Sevilli, kjer je zmagala s 63:56.

Prva četrtina za odliko

Slovenci so v dvorani Torwar imeli precej glasnejšo podporo, saj je bilo na tribunah več kot 2000 njihovih rojakov. Začetna peterka Slovenije je bila Jaka Lakovič, Erazem Lorbek, Boštjan Nachbar, Primož Brezec in Domen Lorbek. Slovenija je po dveh trojkah Lakoviča povedla z 8:2. Britanci so po štirih minutah znižali na 7:10. Po petih minutah je na semaforju pisalo 14:7, po šestih pa 16:7. Tekmeci niso bili kos razigranim slovenskim košarkarjem in Nachbar je položil za 18:7 in nasprotnega trenerja prisilil k minuti odmora. Ta ni bistveno spremenila razmerja sil na parketu. Nachbar je s trojko povišal na 23:11, po dveh koših Jurice Golemca pa je bila razlika najvišjih 27:13. Prva četrtina se je končala pri 27:15.

Mrk v drugi četrtini

Po odlični prvi četrtnini pa smo bili v nadaljevanju videli povsem obratno sliko. Slovenija skoraj tri minute ni dosegla točke, Britanci pa so se približali na 25:27. Redki koši Erazma Lorbka, Sama Udriha in Jurice Golemca niso mogli zaustaviti britanske ofenzive in tekmeci so 3:40 pred koncem prvega polčasa prvič na tekmi povedli (34:33). Po zadetem prostem metu je bilo celo 35:33, nakar se je Slovenija le zbrala in s štirimi zaporednimi točkami končala polčas, v katerem je dosegla vsega 10 točk, Britanci pa 20. Pri Britancih sta bila zelo razpoložena Pops Mensah-Bonsu (11 točk) in center Robert Archibald (10 točk).

Tretji del izenačen

V tretji četrtini so Slovenci nekoliko strnili obrambo, v napadu pa sta trojki zadela Nachbar in Goran Jagodnik in vodstvo povišala na 44:38. Jagodnikova druga trojka zapored je po petih minutah drugega polčasa na semafor izpisala 47:40. Po petih točkah Flinderja Boyda je vodstvo spet skopnelo na dve točki (47:45). Erazem Lorbek je ob koncu dosegel štiri točke zapored za 51:47, kolikor je bil tudi rezultat po treh četrtinah.

Erazem je imel dovolj šale

Ko so se slovenski navijači že zbali bolečega spodrsljaja, pa so njihovi ljubljenci pokazali pravi obraz. Najprej je trojko zadel Lakovič, njegovo vajo pa je ponovil Domen Lorbek za 57:50. Po košu Britancev pa je prišlo do dokončne odločitve. Erazem Lorbek in Samo Udrih s po 4 točkami ter Primož Brezec z dvema so zaokrožili delni izid 10:0 in pet minut pred koncem Sloveniji zagotovili varno vodstvo 67:52. Utrujeni Otočani niso zmogli še enega zasuka in Slovenija se je veselila pomembne zmage z 72:59. Junak zmage je bil Erazem Lorbek, ki je dosegel kar 19 točk, ob tem pa ni zgrešil niti enega meta iz igre ali prostega meta. Prijetno je presenetil tudi Samo Udrih, ki se je izkazal kot Zdovčev adut iz rokava.

Izjave po tekmi (STA):

Jure Zdovc, selektor Slovenije: "Fantom moram čestitati za zmago, saj so v odločilnih trenutkih pokazali pravi obraz. Seveda pa si čestitke zasluži tudi fantastična publika, ki je bila naš šesti igralec. Začeli smo dobro, žal pa se v nadaljevanju fantje niso držali dogovorov iz slačilnice. Žoge so prelahko prihajale pod naš koš, kjer so jih znali visoki Britanci stlačiti skozi obroč. Ključ do zmage je bila dobra obramba v zadnji četrtini. A zdaj so Britanci za nami in misli imamo že usmerjene v naslednjo tekmo proti Srbiji."

Jaka Lakovič: "Tekma je bila težka, kot vsaka prva na prvenstvih. Začeli smo sicer odlično, nato precej popustili, a ko je bilo treba, smo znova zaigrali na vso moč. Odlično smo se borili pod košema, kjer so Britanci najmočnejši, stekel nam je met in prišli smo do želene in pričakovane zmage. Za razliko od tekme z Veliko Britanijo v Sevilli smo danes vedno našli pravo rešitev za njihovo consko postavitev v obrambi."

Chris Finch, selektor VB: "Tekma se je odvijala, tako kot sem pričakoval. Slovenija je začela silovito, a je po pričakovanjih padla, kar smo znali izkoristiti in biti do zadnjega dela v igri za zmago. Ponosen sem na svoje igralce, čestitke pa seveda Sloveniji, ki je pokazala, da velike ekipe igrajo najbolje, ko je to najbolj potrebno."

Nate Reinking: "Na evropskem prvenstvu bomo igrali zgolj proti najboljšim ekipam in Slovenija je pokazala, da sodi med nje. V zadnji četrtini nismo zdržali pritiska, vseeno pa moramo biti zadovoljni, saj smo se hrabro borili in iztržili dostojen poraz."

Slovenija : Velika Britanija 72:59 (27:15, 37:35, 51:47)

Dvorana Torvar, gledalcev 4000, sodniki: Voreadis (Grčija), Chambon (Francija), Rizaik (Ukrajina).

Slovenija: Lakovič 11 (2:2), Udrih 8, Brezec 8, Nachbar 7, Jagodnik 6, D. Lorbek 7, Golemac 6, E. Lorbek 19 (2:2).

Velika Britanija: Lenzly 1 (1:2), Mensah-Bonsu 18 (4:5), Archibald 12 (3:3), Freeland 6 (2:2), Reinking 5, Boyd 8, Betts 9 (1:1).

Prosti meti: Slovenija 4:4, Velika Britanija 11:13.

Met za dve točki: Slovenija 22:29, Velika Britanija 18:39.

Met za tri točke: Slovenija 8:23 (Lakovič 3, Jagodnik 2, Nachbar, D. Lorbek, E. Lorbek), Velika Britanija 4:14 (Boyd 2, Archibald, Reinking).

Skoki: Slovenija 28 (23 + 5), Velika Britanija 23 (15 + 8).

Osebne napake: Slovenija 17, Velika Britanija 15.

Pet osebnih: Golemac (31.).

Skupina A:

Makedonija : Grčija 54:86
(Massey 12; Spanoulis 17, Bourousis in Perperoglou po 11).

Hrvaška : Izrael 86:79 (Vujčić 21, Popović, Kus in Ukić po 13; Eliyahu 31, Mekel 16).