Jeseničanom vsaj točka, Olimpiji nova ničla

Po 15. kolih v EBEL sta slovenska kluba na dnu lestvice. Nocoj so bili znova bolj zadovoljni Jeseničani, ki so po porazu proti Salzburgu po kazenskih strelih tretjič zapored osvojili vsaj točko, medtem ko je Olimpija doživela četrti zaporedni poraz.

18. oktober 2009 22.03
Peter Zalokar, STA

Jeseničanom (spet) le točka

Jesenice - Slovenski prvaki z Jesenic so pred dnevi s skalpom večnega tekmeca iz Ljubljane prekinili dolg sušni niz, dve točki pa sta bili dobra spodbuda pred gostovanjem podprvakov lige Ebel. Jeseničani so tudi proti Salzburžanom iztržili točko ter tako počasi popravljajo izkupiček na lestvici, kjer pa so še vedno na zadnjem mestu.

Uvodna tretjina je postregla z živahno igro, domači so bili nekoliko nevarnejši, tudi streljali so pogosteje, a vratar gostov David Leneveu ni klonil, čeprav so imeli Tomaž Razingar, Marjan Manfreda in Andrej Makrov zrele priložnosti. Domači so bili dobri v obrambi, zdržali pa so tudi brez kazni. Gostje so si prislužili štiri kazenske minute, ki pa jih domače moštvo ni izkoristilo.

V uvodu druge tretjine so gostje močno pritisnili in se že po minuti in osmih sekundah veselili zadetka po napaki Železarjev v lastni obrambni tretjini. Čez dobro minuto je na kazensko klop sedel Manfreda, toda kapetan Razingar je ob igralcu manj poskrbel za izenačenje. Igra se je razživela, za odtenek nevarnejši so bili gostje, ki so se veselili po strelu Manuela Latuse pod prečko, sodnik je gol priznal po ogledu video posnetka. Še pred koncem tretjine je izenačil Makrov, Jeseničani pa vodstva kljub še nekaj nevarnim akcijam niso povišali.

Ton igri so tudi v zadnji tretjini dajali Jeseničani, ki so veliko streljali, zadetka pa ni bilo. Po obleganju vrat gostov je sledil šok za domače. Rdeči biki so izvedli navidez nenevaren protinapad, ki pa je pomenil vodstvo s 3.2. Jeseničani so pritiskali v napadu, dva nasprotna napada gostov pa je ustavil domači vratar Dov Grumet-Morris. Ko je že vse kazalo, da bodo Železarji klonili, je na sceno stopila"ruska"naveza Makrov- Golubovski-Dück, slednji pa je z backhand udarcem domačim zagotovil podaljšek in najmanj točko.

Pri eni točki je tudi ostalo, saj gola v podaljšku ni bilo, Salzburžani pa so bili uspešnejši pri izvajanju kazenskih strelov.

Olimpija najslabše v sezoni

Ljubljana – Kdor je stavil na zmago Olimpije in njeno prekinitev niza treh porazov, je listič lahko vrgel v koš že po dobrih 13 minutah, saj je vodilno moštvo lige iz Gradca takrat že vodilo s 3:0. Dvakrat je zadel Warren Norris, zatem je branilec Victor Lindgren izkoristil še eno napako domače obrambe in matiral neodločnega Norma Maracla (po 20 minutah ga je zamenjal Aleš Sila), s tem pa tudi povsem utišal gledalce v Tivoliju, ki so videli najslabšo predstavo ljubljanskih hokejistov v tej sezoni.

Namesto, da bi skušala čim prej pozabiti na poraz na Jesenicah, je bila Olimpija medla in razglašena, neučinkovita in nezbrana v obrambi. V prvih 20 minutah si ni priigrala niti ene priložnosti. Da srečnega zasuka ne bo, so navijači uvideli, ko je najboljši domači strelec Frank Banham po pol minute nadaljevanja zgrešil skoraj prazna vrata.

Tudi trije kanadski novinci Brigley, Higgins in Pratt so se ljubljanskemu občinstvu predstavili v slabi luči. Travis Brigley, strelec dveh golov v Podmežakli, je zapravil lepo priložnost sredi drugega dela. Zatem je Olimpiji uspelo zapraviti še peti »power play«, še več, z igralcem viška je prejela zadetek in si prislužila žvižge razočaranih ljubiteljev hokeja.

Tisti, ki se po drugem odmoru niso odpravili domov, so v tretji tretjini videli popolno nemoč Olimpije, ki jo je s prvim golom v sezoni še osvetlil član slovenske mlade reprezentance, še ne 19-letni Celjan Žiga Grahut z golom za 0:6. Ljubljančani, brez bivšega člana graških »panterjev« Iva Jana, ki ga danes zaradi težav s hrbtom čaka pregled z magnetno resonanco, so častni gol dosegli deset minut pred koncem, ko je zadel novinec v branilskih vrstah Harlan Pratt.

Vodilni Gradec je zlahka prišel do pete zaporedne zmage, Olimpija pa je doživela še četrti zaporedni poraz, po katerem bi se veljalo resno zamisliti pred nadaljevanjem sezone, ki se približuje koncu prve tretjine. Iz tivoslkih hodnikov je slišati govorice, da se čas trenerju Danyju Gelinasu počasi izteka, pa morda še komu ...

Acroni Jesenice    3 (0, 2, 1 – 0)
Salzburg    4 (0, 2, 1 – 1)

Dvorana Podmežakla, gledalcev 1200, sodniki Trilar, Korošec, A. Lešnjak (vsi Slo).
Strelci: 0:1 – Koch (Regier, Filewich, 22), 1:1 – Razingar (24), 1:2 – Latusa (30), 2:2 – Makrov (Hafner, 37), 2:3 – Gerger (Schiechl, Duncan, 51), 3:3 –Dück (Makrov, Golubovski, 58); kazenski streli: Duncan in Trattnig za Salzburg.
Kazenske minute: Acroni Jesenice 4, Red Bull Salzburg 10 + 10 (Regier).

Tilia Olimpija    1 (0, 0, 1)
Graz 99ers    6 (3, 2, 1)

Dvorana Tivoli, gledalcev 1500, sodniki Berneker, Jelinek, Hütter in Peiskar (vsi Avs).
Strelci: 0:1 – Norris (Oraže, Healey, 4), 0:2 – Norris (Oraže, Healey, 7 – PP), 0:3 – Lindgren (14), 0:4 – Ferand (38 – SH), 0:5 – Healey (Day, Norris, 40), 0:6 – Grahut (Paré, P. Harand, 46), 1:6 – Pratt (Higgins, Mitchell, 51 – PP).
Kazenske minute: Tilia Olimpija 12; Graz 99ers 12.

Drugi izidi 15. kola – Medveščak : KAC 4:2 (0:1, 1:0, 2:1; Fox 2, Ouellette, Martin; Craig, Schuller), SAPA Fehervar : Linz 6:5 – po kazenskih strelih (1:3, 0:2, 4:0; Mihaly, Vas, Tokaji, Nagy, Palkovics; Shearer, Grabher-Meier, Leahy, Purdie, Szücs), VSV : Vienna Capitals 0:6 (0:3, 0:1, 0:1; Gratton in Rotter po 2, Nageler, Werenka); pari 16. kola, četrtek: Linz – VSV, petek: Vienna Capitals – Acroni Jesenice, Salzburg – Tilia Olimpija, Graz 99ers – Medveščak, KAC – SAPA Fehervar.