Olimpija na premor z drugo zaporedno zmago

Hokejisti Tilie Olimpije so s 3:2 premagali Salzburg in se na reprezentančni premor podajajo z dvema zaporednima zmagama v ligi EBEL. Jeseničani pa so doma proti Madžarom klonili z 2:4 in ostajajo trdno pribiti na dno lestvice.

01. november 2009 20.39
Peter Zalokar, STA
Ljubljana - Na začetku prve tretjine je gledališko razpoloženo občinstvo v dvorani Tivoli videlo malo strelov in malo lepih potez. Povsem drugače kot v petek proti Gradcu, ko so Ljubljančani že po 15 minutah vodili s 5:0 in na koncu slavili zmago s 5:3. Pri Olimpiji sta bila pred salzburškimi vrati nevarna le Egon Murič in Kevin Mitchell, na drugi strani se je nekajkrat izkazal mladi Aleš Sila, ki je v vratih že tretjič zapored zamenjal Norma Maracla.

Sila se je odlično znašel zlasti po izključitvi Jurija Goličiča, ko je trikrat preprečil zanesljivi zadetek gostov. Starejši od bratov Goličič se je za napako odkupil minuto zatem, ko se je vrnil na led in z lepim strelom pod prečko premagal Davida LeNeveuja (po reprezentančnem premoru bo v vratih Salzburga spet stal povratnik Reinhard Divis) in napel glasilke navijačev. Te so še posebej »trpele«, ko je po zvoku sirene domači branilec Greg Kužnik podelil nekaj »vzgojnih« Michaelu Gergenu in moral tako kot on predčasno pod prho. To je bil večji hendikep za »zmaje«, ki so ostali brez enega najpomembnejših mož v zadnji liniji. Tam ga je zamenjal mladi Nejc Berlisk.

Salzburgova forma je bila sicer v strmem vzponu. Na prejšnjih sedmih tekmah so »Rdeči biki« dosegli kar šest zmag. Olimpijin izkupiček je bil prav obraten. Domači trener Dany Gelinas je za nameček pogrešal Brendana Yaremo, ki si je na prejšnji tekmi nategnil prepono, in Iva Jana, ki ga zaradi težav s hrbtom bržčas čaka celo operacija. Trener gostov pa ni mogel računati na enega najboljših strelcev z začetka sezone Stevena Regierja.

Olimpija ima sicer ugodno tradicijo obračunov s Salzburgom, tekmecem iz finala sezone 2007-2008. V Tivoliju pogosto zmaga ostala doma, tako je bilo tudi na prvi tekmi konec septembra (5:4). To je bil tudi dvoboj vodilnih strelcev lige Franka Banhama in Mika Siklenke, ki sta na 19 tekmah zbrala po 13 golov.

Potem ko je izenačil Duncan, je sredi drugega dela je Olimpija dočakala svoj prvi »power play«. Še več, po izključitvi Siklenke je imela na ledu dva igralca več. Premoč je kronal Banham in vrgel rokavico tekmecu s kazenske klopi. Komaj so gledalci sedli, jih je že 40 sekund kasneje na noge spet dvignil Aleš Mušič z golom za 3:1, svojim petim v sezoni.

Olimpija je finiš druge tretjine odigrala brez izključenih kapetana Kevina Mitchella in Žige Panceta, vendar je bila obramba zeleno-belih kos izzivu. V zadnjem delu so sodniki nadaljevali s tradicijo izključevanja domačih hokejistov. Že deveto malo kazen je izkoristil Marco Pewal in dobrih šest minut pred koncem gostom vlil upanje na zasuk.

Najbogatejše moštvo v ligi je še močneje pritisnilo proti domačim vratom, vendar do izenačenja le ni prišlo. Najbolj zaslužen za to je bil Sila, ki je zbral kar 59 obramb in spominjal na Alexa Westlunda iz Olimpijine »srebrne« sezone. Ljubljančani so prigarali sedmo zmago v sezoni, drugo zapored, naslednjo tekmo pa bodo prav tako odigrali pred svojimi navijači, 13. t. m. bo tekmec Beljak. Takrat bodo lahko še zmanjšali zaostanek za želenim osmim mestom, za katerim zdaj zaostajajo za tri točke.

Bodo žvižgi v Podmežakli prinesli spremembe?

Jesenice - Sapa je bila pred tekmo eno izmed dveh moštev, ki je letos Podmežaklo zapustilo sklonjenih glav, tokrat pa so prišli na Jesenice s popotnico torkove zmage in okrepljeni z napadalcem Nathanom Martzem, ki se je vrnil iz Italije. V primerjavi s tekmo v Linzu je bila spremenjena oziroma popolna tudi postava domačih, saj sta po tekmi premora zavoljo bolečin v križu v moštvo vrnila kapetan Tomaž Razingar in Aleš Remar.

Tekma pa se ni začela po željah maloštevilnih jeseniških navijačev, kajti že prvi strel proti vratom Dova Grumeta-Morrisa je končal za njegovim hrbtom, kar je bila zelo hladna prha za domače moštvo. A so se železarji uspeli zbrati, nanizali nekaj priložnosti, na zadetek za izenačenje pa čakali do devete minute, ko je prednost dveh igralcev izkoristil Andrej Makrov in le malce ogrel domačo publiko, ki je vnovič onemela ob izteku prve tretjine. Madžari so namreč v presledku 20 sekund ušli na plus dva in domače postavil pred vnovič sila zahtevno nalogo.

To so do polovice drugega dela Jeseničani opravili zelo solidno, z natančnim strelom Mihe Rebolja z modre črte dosegli zadetek za priključek. Igra se je preselila pred vrata Morrisa, ki je imel polno dela, a ga je uspešno opravil, akcij domačih pred vrati Tomija Satosaarija pa pred koncem druge tretjine ni bilo na pretek.

V zadnjem delu je bila pobuda na strani hokejistov Acronija, toda adutov je bilo bolj malo. Streli so bili bolj pogosti, kot v drugi tretjini, borbenosti in želje ni manjkalo, toda asa iz rokava domači niso potegnili. V 54. minuti pa ga je potegnil Marton Vas za goste, zadel za 4:2 in poskrbel za ogorčenje med domačimi navijači, ki so dvorano Podmežakla začeli zapuščati predčasno, na koncu pa s koncertom žvižgov pospremili Jeseničane z ledene ploskve.

O usodi trenerja Ildarja Rahmatulina naj bi razpravljali na ponedeljkovem rednem sestanku.

Tilia Olimpija    3 (1, 2, 0)
Salzburg    2 (0, 1, 0)

Dvorana Tivoli, gledalcev 1600, sodniki Smetana (Nem), Neuwirth in Siegl (oba Avs).
Strelci: 1:0 – J. Goličič (Cvetek, 18), 1:1 – Duncan (Rebek, 32), 2:1 – Banham (Mitchell, Pratt, 34 – PP2), 3:1 – Mušič (J. Goličič, 35 – PP), 2:3 – Pewal (Wilson, 54 – PP).
Kazenske minute: Tilia Olimpija 23 + 20 (Kužnik); Salzburg 11 + 20 (Gergen).

Acroni Jesenice    2 (1, 1, 0)
SAPA Fehervar    4 (3, 0, 1)

Dvorana Podmežakla, gledalcev: 1066, sodniki: Berneker, Graber, Mathis (vsi Avs).
Strelci: 0:1 – Mihaly (Palkovics, Martz, 1.), 1:1 – Makrov (Dück, Manfreda, 9.), 1:2 – Mihaly (Palkovics, Satosaari, 18.), 1:3 – M. Vas (Ladanyi, Peterdi, 19.), 2:3 – Rebolj (Razingar, Tičar, 28.), 2:4 – M. Vas (Kovacs, Palkovics, 54.).
Kazenske minute: Acroni Jesenice 8+10 (Hebar); Sapa Fehervar 20.

Izidi drugih tekem
– KAC : VSV 3:2 – po kazenskih strelih (0:0, 2:1, 0:1; Geier, Schuller; B. Petrik, N. Petrik), Medveščak : Graz 99ers 2:3 (0:0, 0:2, 2:1; Fox, Ouellette; F. Iberer 2, Day), Vienna Capitals : Linz 3:2 (0:1, 1:1, 2:0; Gratton 2, Bouchard; Baumgartner, Matthiasson); pari 20. kola, 12. novembra: Salzburg – Linz, 13. novembra: Tilia Olimpija – VSV, Graz 99ers – Acroni Jesenice, SAPA Fehervar – Medveščak, KAC – Vienna Capitals.

Graz 99ers    20    14    6    80    :    51    30    +29
Linz    20    13    7    73    :    54    29    +19
Vienna Capitals    20    14    6    74    :    51    28    +23
VSV    20    12    8    60    :    60    26    0
KAC    20    11    9    63    :    61    23    +2
Salzburg    20    10    10    88    :    72    22    +16
SAPA Fehervar    20    9    11    57    :    72    20    -15
Medveščak    20    8    12    56    :    77    19    -21