Slovenska razigranost povsem onemogočila Srbe

Slovenska košarkarska reprezentanca je na EP na Poljskem vpisala drugo zmago in tokrat z 80:69 (22:15, 39:29, 60:44) premagala Srbijo. Z najboljšim metom (17 točk) in skokom (9) se je tokrat izkazal Boštjan Nachbar.

08. september 2009 20.11
Š. Ro.
Š. Ro.
Varšava - Slovenska reprezentanca je na drugi tekmi EP pokazala, da misli resno s tem, ko se vidi med dobitniki kolajn. Potem ko si je včeraj oddahnila, ko je prebila led z zmago nad Veliko Britanijo, jo je danes čakala še zahtevnejša naloga. Nasproti ji je namreč stala izbrana vrsta Dušana Ivkovića, ki je dan pred tem nadigrala favorite prvenstva Špance.

A moštvo Jureta Zdovca je tudi Srbom hitro dalo vedeti, kdo bo gospodar na parketu. Tako kot proti Veliki Britaniji si je hitro priigralo lepo prednost, ki jo je skozi tekmo le stopnjevalo in je ni več izpustilo iz rok. Srbska igra, ki je pred tem onemogočila Špance, se ob trdni slovenski obrambi in razigranem napadu ni mogla razživeti, za kar so s polnjenjem koša v največji meri skrbeli Boštjan Nachbar, Jaka Lakovič in Goran Dragič. Nachbar je bil s 17 točkami na koncu tudi najboljši strelec tekme, izkazal se je tudi z devetimi skoki, Dragič je Srbom štrene mešal s prestreženimi žogami in spretnim polaganjem. Srbi so prednost 15 točk sicer nekoliko omilili, a ob bučni podpori slovenskih navijačev je bila tekma zanje že dolgo izgubljena.

1. četrtina (22:15)
Slovenija je tako kot na včerajšnji tekmi proti Veliki Britaniji začela odločno in povedla s 5:0. Vodstvo je le povišala s trojkami Lakoviča in Nachbarja, po dveh minutah je semafor kazal že 8 točk prednosti za slovensko reprezentanco. Slovenska peterka se je izkazala tudi s trdno obrambo in blokado Primoža Brezca. Po vodstvu 18:9 so se Srbi z dvema trojkama približali na tri točke razlike. Prvo četrtino so zaključili z rezultatom 22:15.

2. četrtina (39:29)

Tudi v drugi četrtini Slovenija ni popustila z agresivno obrambo in Srbom ni pustila do meta (28:17). Z odličnim preigravanjem se je izkazal predvsem Dragič, ki je do sredine druge četrtine prispeval že 10 točk. Igra Srbov, ki so blesteli proti Španiji, je bila povsem onemogočena, Slovenci so jim ušli že na 33:19. Sledili sta dve minuti brez zadetkov in nato dva zaporedna zadetka nasprotnikov (33:24). Trener Jure Zdovc je reagiral z minuto odmora, slovensko sušo je prekinil Lakovič. S skokom in nato s svojo tretjo in šesto slovensko trojko je izid prvega polčasa 39:29 postavil Nachbar, ki je bil po polovici tekme skupaj z Dragičem tudi najboljši strelec.

3. četrtina (60:44)

S prvimi točkami se je izkazal Primož Brezec, nato pa je bil odličen v skoku Nachbar, ki je ukradeni žogi dodal še koš in postavil izid 44:29. Trojko je zadel Erazem Lorbek in Slovenci so pobegnili že na prednost 17 točk, nato pa nasprotnike z "banano" presenetil še Brezec. Po zapravljenem protinapadu Lakoviča se je s trojko na strani Srbov izkazal Paunič. Lakovič je vtis hitro popravil s svojo tretjo trojko. Z metom razdalje se je še enkrat izkazal tudi Brezec. V igro je spet vstopil Dragič, novi točki je za izid 54:37 prispeval Lorbek, ki si je kmalu prislužil tretjo osebno napako, na parket pa je zato prvič na prvenstvu stopil kapetan Matjaž Smodiš in kmalu vpisal prvi dve točki iz prostih metov (58:42). Z zabijanjem se je na drugi strani izkazal visoki Perovič in nekaj trenutkov za tem storil osebno napako nad Lakovičem, ki je tretjo četrtino zaključil s točkama iz prostih metov (60:44).

4. četrtina (80:69)

S skokom je navdušil Dragič, nove točke pa nato prispeval Lakovič, ki se je tako izenačil z Nachbarjem na vrhu lestvice strelcev (15 točk). Dragič se je spet imenitno izmuznil srbski obrambi in postavil izid 68:54. Raduljica je s trojko zmanjšal zaostanek Srbov, a je do žoge spet prišel Nachbar in odlično zaključil slovenski napad in na drugi strani nato ukradel žogo. "Bombandiranje" Slovencev sta nato nadaljevala Golemac in Dragič s polaganjem. Nachbar je nato vknjižil že deveti skok. Vodstvo Slovencev je dve minuti in pol pred koncem znašalo 15 točk. Teodošič je nato vrgel trojko, Srbi so prestregli napad, minuto pred koncem je prednost Slovencev za tri zmanjšal še Teodošič (78:65). Sledila sta še dva zaporedna koša Srbov (78:69), nato pa je s prostim metom končni izid postavil Dragič (80:69).

Izjave po tekmi (STA)

Jure Zdovc: "Pred tekmo sem si želel le eno stvar: 'j m Srbiji'. Morali smo se stepsti, saj takšne publike enostavno nismo smeli razočarati. Tekmo so odločile tri stvari. Najprej, da smo si bolj želeli zmage kot Srbija, drugič, da je imel tekmec dan prej težko tekmo in malo časa za pripravo ter regeneracijo, tretjič pa, kot moram poudariti, naša fantastična publika. Dala nam je še več moči in vlila dodatno samozavest in motivacijo. Jutri je nov dan in nova zelo pomembna tekma, ki jo želimo dobiti, saj hočemo v drugi del napredovati s štirimi točkami."

Erazem Lorbek: "Lahko smo veseli, saj smo dosegli pomembno in lepo zmago. Premagali smo zelo talentirano ekipo. Igrali smo še bolje kot dan prej, zaustavili smo njihove najnevarnejše igralce in zasluženo slavili."

Dušan Ivković: "Slovenija je bila danes brez dvoma boljša reprezentanca, zato si je zaslužila zmago. Po naporni tekmi s Španijo nismo bili pri stvari. Manjkala nam je želja po uspehu, hkrati pa smo imeli na drugi strani izjemno razpoloženo in motivirano zasedbo. Že ob polčasu je imela zelo visok odstotek zadetih metov, podobno pa tudi ob koncu. Težko je igrati z mlado ekipo proti tekmecu, ki je tako natančen in hkrati še motiviran v obrambi."

Novica Veličković: "Sistem tekmovanja je pač takšen, da se nimamo kaj pritoževati, saj je jutri že nova tekma. Tako kot smo včeraj z odlično igro premagali Španijo, smo danes pokazali bore malo in izgubili. Čestitke Sloveniji, saj je prikazala odlično igro."

Slovenija : Srbija 80:69 (22:15, 39:29, 60:44).

Dvorana Torvar, gledalcev 4000, sodniki: Brazauskas (Litva), Voreadis (Grčija), Mihajlov (Rusija).

Slovenija: Lakovič 16 (3:4), Udrih 5, Brezec 4, Smodiš 4 (4:4), Nachbar 17, Dragić 16 (3:6), Golemac 4 (2:2), E. Lorbek 14 (3:4).

Srbija: Tepić 6 (1:2), Teodosić 14, Paunić 7, Bjelica 8 (1:1), Marković 2, Tripković 7, Raduljica 4, Krstić 2, Perović 9 (3:3), Veličković 6 (1:2), Mačvan 4.

Prosti meti: Slovenija 15:22, Srbija 6:8.

Met za dve točki: Slovenija 19:29, Srbija 21:45.

Met za tri točke: Slovenija 9:21 (Lakovič 3, Nachbar 3, E. Lorbek, Udrih, Dragić), Srbija 7:19 (Teodosić 2, Tepić, Paunić, Bjelica, Tripković, Veličković).

Skoki: Slovenija 33 (25 + 8), Srbija 28 (17 + 11).

Osebne napake: Slovenija 21, Srbija 23.

Skupina A (Poznan) - Grčija : Makedonija 86:54, Hrvaška : Izrael 86:79; torek: Izrael : Makedonija 79:82 (Burstein 25; Antić 19, Massey 15), Grčija : Hrvaška 76:68 (Bourousis 19, Spanoulis 11; Ukić 15); sreda: Hrvaška – Makedonija (16.30), Grčija – Izrael (19.15); vrstni red: Grčija 2:0, Hrvaška in Makedonija po 1:1, Izrael 0:2.

Skupina B (Gdansk) - Rusija : Latvija 81:68, Francija : Nemčija 70:65; torek: Rusija : Nemčija 73:76 (McCarty in Ponkrašov po 12; Benzing 19, Schaffartzik 13), Francija : Latvija 60:51 (Parker 23, Traore 12; Kambala 18); sreda: Francija – Rusija (16.30), Nemčija – Latvija (19.15); vrstni red: Francija 2:0, Rusija in Nemčija po 1:1, Latvija 0:2.

Skupina C (Varšava) - Slovenija : Velika Britanija 72:59, Srbija : Španija 66:57; torek: Slovenija : Srbija 80:69, Španija : Velika Britanija 84:76 (P. Gasol 27, Fernandez 13; Hart 15, Lenzly 14); sreda: Slovenija – Španija (18.15), Srbija – Velika Britanija (21.15); vrstni red: Slovenija 2:0, Srbija in Španija po 1:1, Velika Britanija 0:2.

Skupina D (Wroclaw) - Poljska : Bolgarija 90:78, Turčija : Litva 84:76; torek: Poljska : Litva 86:75 (Lampe 22, Logan 19; Jasaitis 21), Turčija : Bolgarija 94:66 (Rowland 15; Arslan 17, Ilyasova 16); sreda: Poljska – Turčija (18.15), Litva – Bolgarija (21.15); vrstni red: Poljska in Turčija po 2:0, Litva in Bolgarija po 0:2.