Španci zlahka do prve zlate kolajne na EP

Španski košarkarji so se Srbom z obrestmi maščevali za presenetljivi poraz na prvi tekmi 36. evropskega prvenstva in se po zanesljivi zmagi v finalu s 85:63 veselili osvojitve prvega naslova evropskih prvakov.

Objavljeno
21. september 2009 00.23
P. Z., STA
P. Z., STA
Katowice - Španci so tako le prišli do prve evropske krone, ki se jim je izmuznila na prejšnjem prvenstvu v domovini, ko jih je v finalu presenetila Rusija. Mlada reprezentanca Srbije, ki je v polfinalu izločila Slovenijo, pa je lahko več kot zadovoljna s srebrnim odličjem. Bron so po zmagi nad Slovenijo osvojili Grki. Poleg omenjenih so si nastop na svetovnem prvenstvu, ki bo prihodnje leto v Turčiji, zagotovili tudi Hrvati in Francozi. Španci so tako naslovu svetovnih prvakov dodali še evropskega.

Srbija je v prvem kolu premagala Španijo s 66:57 in napovedala, da gre z njo računati, čeprav je povsem pomladila reprezentanco. Španci so po začetnem šoku v drugem delu doživeli še poraz proti Turčiji, nato pa hitro stopnjevali formo in najboljšo ujeli prav v finalu, v katerem niso imeli veliko dela proti Srbiji. Prvo četrtino so dobili za 15 točk, si že v prvem polčasu ustvarili 25 točk razlike in prednost brez večjih težav zadržali do konca.

Srbi po naporni tekmi proti Sloveniji niso imeli moči še za en podvig in so kmalu pokleknili pred najboljšo reprezentanco na stari celini. Za Španijo je bila zmaga toliko slajša, ker je kar šestkrat izgubila v finalu.

Gasol MVP, Erazem v idealni peterki

Pau Gasol, prvak lige NBA, je bil razglašen za najboljšega igralca prvenstva. V finalu je zbral 18 točk in 11 skokov. Erazem Lorbek je bil izbran v idealno peterko prvenstva.

Španija je v zadnjih desetih letih osvojila štiri medalje na evropskih prvenstvih. Po treh razočaranjih v finalih leta 1999 proti Italiji, štiri leta kasneje z Litvo in pred dvema letoma na domačih tleh proti Rusiji ter bronu v Turčiji 2001 je končno dočakala zlato odličje. Španci so zdaj svetovni prvaki z Japonske 2006, olimpijski podprvaki iz Pekinga 2008 in evropski prvaki s Poljske 2009.

Do zgodovinske prve zlate medalje in zavidljivega niza naslovov so Španci prišli povsem zasluženo. Na Poljskem so izgubili le uvodno tekmo proti Srbiji, nato pa z izjemo srečanja s Slovenijo v Varšavi, ki so jo dobili šele po podaljšku, zlahka premagali vse tekmece. Pohod na evropski prestol so napovedali takoj po prihodu na zaključne boje v Katovice, saj so v četrtfinalu ugnali Francijo z dvajsetimi točkami razlike, v polfinalu pa Grčijo s +18. Z zmago proti Srbiji s 85:63 (24:14, 52:29, 67:44) so torej svoje tekmece v zadnjih treh srečanjih nadigrali s skupno razliko v koši +60.

Navkljub porazu so bili s srebrom zadovoljni tudi srbski košarkarji, saj so po sedmih letih znova osvojili odličje na velikih tekmovanjih. Nazadnje so se medalje, zlate, veselili na svetovnem prvenstvu 2002 v Indianapolisu. Za Srbijo je to od leta 1991 in razpada skupne države peta medalja na EP. Pod različnimi imeni so bili srbski košarkarji trikrat zlati (1995, 1997, 2001), leta 1999 pa so osvojili bron.

Srbija je na Poljskem nastopila z najmlajšo zasedbo med vsemi šestnajstimi reprezentancami, saj je legendarni strateg Dušan Ivković s povsem novimi, neuveljavljenimi igralci začel štiriletni projekt olimpijske igre London 2012. S srebrom je presegel vsa pričakovanja ljubiteljev košarke v Srbiji.

65-letni strateg Ivković je osvojil že svojo četrto medaljo na evropskih prvenstvih. Pred tem je bil trikrat evropski prvak z Jugoslavijo (1989, 1991, 1995). V svoji zbirki odličij ima še naslov svetovnega prvaka (1990), srebro z olimpijskih iger v Seulu (1988) ter klubske naslove v evroligi (Olympiacos 1997), pokalu ULEB (Dinamo Moskva 2006), pokalu Saporta (AEK 2000) in pokalu Radivoja Korača (Partizan 1979).

O finalni tekmi ne gre izgubljati besed, saj so bili Španci enostavno premočni in so Srbijo, ki se je fizično in mentalno izpraznila v polfinalu proti Sloveniji, nadigrali v vseh elementih igre. Po prvem polčasu so vodili z 52:29, Srbijo pa so v skokih na primer prehiteli s 24:7. Nadaljevanje je bilo zgolj formalnost in hkrati priložnost za številne španske navijače na tribunah za sproščeno slavje.

Najboljši strelci pri četi selektorja Sergia Scariola so bili Pau Gasol (18), Rudy Fernandez (13), Juan Carlos Navarro (12) in Ricardo Rubio (10), pri Srbiji pa Novica Veličković (15), Uroš Tripković (15) ter Nenad Krstić (12).