Zmaga v San Marinu (še) ni odprla vrat raja

Slovenski nogometaši so na zadnji tekmi rednega dela kvalifikacij za SP s 3:0 premagali San Marino, toda po porazu Poljakov z avtogolom proti Slovaški bodo morali še četrtič v dodatne kvalifikacije. Možni tekmeci so Rusija, Francija, Grčija in Portugalska.

14. oktober 2009 22.23
R. T., Š. Ro., Ka. K.
San Marino - Slovenska reprezentanca je po pričakovanju zlahka opravila s San Marinom, a po koncu težko pričakovala razplet tekme med Poljsko in Slovaško, ki so ga krojile težke vremenske razmere. Že v 3. minuti je namreč Poljakom hrbet obrnila sreča, rezultata 0:1 po avtogolu pa domači, kljub veliko priložnostim, niso uspeli več obrniti v svojo korist. Slovaki so se tako veselili neposredne uvrstitve na SP v JAR, Slovenija pa odhaja v dodatne kvalifikacije, kjer se bo srečala s Portugalsko, Rusijo, Francijo ali Grčijo. Tekme bodo novembra.

V San Marinu uspavanka

V udarni zasedbi je namesto kaznovanega kapetana Roberta Korena priložnost dobil Dalibor Stevanovič, kapetanski trak pa si je nadel Milivoje Novakovič. Do gola Novakoviča v 24 minuti izbranci Matjaža Keka niso bili najbolj prepričljivi. Takrat si je Slovenija priborila kot z desne strani. Izvajal ga je Valter Birsa, Novakovič pa je z glavo premagala domačega vratarja Alda Simoncinija.

Sicer so belo-zeleni gostiteljem pustili preveč prostora, v obrambi so bili na trenutke neodločni, na sredini igrišča pa sta bila Stevanovič in Aleksander Radosavljevič bila bleda v ustvarjanju igre. V napadu je bil najbolj aktiven Novakovič, ki je sejal nemir v vrstah zadnje obrambne linije San Marina, a ob sebi ni imel dovolj razpoloženih igralcev.

Drugi slovenski napadalec Zlatko Dedič je imel v 40. minuti lepo priložnost za gol, vendar je v kazenskem prostoru v gneči streljal naravnost v Simoncinija. Igra Slovenije kliče po zamenjavi v zvezni vrsti in napadu.

V drugem polčasu med strelci tudi Stevanovič in Šuler

V 51. minuti je najprej Dedič z osmih metrov nastreljal vratarja Simoncinija, žoga se je odbila do Stevanoviča, ki je s kakšnih trinajstih metrov silovito streljal, žoga pa je zgolj oplazila prečko. V 54. minuti je z nekaj več kot dvajset metrov od domačega gola streljal Birsa, a je žoga zletela prek vrat. Minuto kasneje je po predložki Kirma na desni vratnici žogo pričakal Ljubijankič,ki je v 52. minuti zamenjal Dediča, in žogo poslal za gol. V 65. minuti je Novakovič v kazenskem prostoru San Marina z glavo lepo spustil žogo Stevanoviču, ta pa je z dvanajstih metrov streljal preslabo, da bi ogrozil gol Simoncinija.

Drugi gol Slovenije je padel v 67. minuti. Po lepem kombiniranju Kirma in Jokiča na levi strani je slednji lepo podal do osamljenega Stevanoviča v kazenskem prostoru, ta pa je iz prve poslal žogo v levi kot domačih vrat. V 77. minuti je po kotu Jokiča iz neposredne bližine z glavo močno streljal Šuler, Simoncini pa se je izkazal z izjemno obrambo.

Tretji gol je Slovenija dosegla v 82. minuti. Birsa je sprožil prosti strel s kakšnih osemnajstih metrov. Meril je natančno, toda Simoncini je žogo odbil do Šulerja, ki jo je spretno poslal za njegov hrbet. Kmalu zatem sta v igro namesto Stevanoviča in Brečka vstopila Krhin in Ilič.

Kek vseeno čestita igralcem

Matjaž Kek je po tekmi povedal: "Nismo igrali nogometa, ki bi navdušil, a vseeno zmagali. Fantom čestitam, nad njimi sem navdušen, za slovenski nogomet so naredili so nekaj velikega. Sreča ni bila na naši strani, a ponosni smo na osvojenih 20 točk, prav tako pa na tekme, ki so hkrati tudi dvignile narod. Po današnji tekmi je sicer nekaj grenkobe, a tako je pač v športu, prioložnost bomo imeli še na dveh tekmah. Redki so verjeli, da lahko pridemo tako visoko, a uspelo nam je, zato je treba dvigniti glave, skušati biti boljši. V dodatnih kvalifikacijah bomo skušali storiti vse, da bomo igrali optimalno, na visokem nivoju. Zdaj smo v situaciji, ko lahko igramo proti vsem. Danes so bile noge težke, naredili smo nekaj napak. Te tekme so veliko težje, kot se zdi. Reakcija fantov v slačilnici in mučno čakanje na konec tekme proti Poljski še enkrat dokazuje karakter ekipe in kako ponosni so na to, kar so naredili."