Slovenski hokejisti so se pogumno zoperstavili Finski, ki je zmagala s 5:2.

10. maj 2017 21.55
Gašper Krošelj.Trening hokejske reprezentance v Ljubljani 17. aprila 2015
N. Gr.
N. Gr.

Pariz - Slovenski hokejisti so po porazu proti Norveški tokrat prikazali precej boljšo igro in se pogumno kosali s Finsko, a so bili poizkusi risov na koncu premalo za zelo pomembne točke v boju za obstanek. Slovenija je povedla, nato pa so se začeli finski naleti na gol Gašperja Krošlja, ki je prejel štiri zadetke, zadnjega pa je Finska dosegla v prazno mrežo.

Slovenija je bila še sredi zadnje tretjine po izenačenju na 2:2 povsem v igri vsaj za podaljšek, nato pa so finski napadalci pokazali individualno kakovost in še trikrat plošček spravili v slovensko mrežo. Finska si je po nepričakovanem porazu s Francijo opomogla in si z današnjo zmago praktično že zagotovila četrtfinale, Slovenija pa ostaja v lovu za točkami, ki bi prinesle obstanek v elitni diviziji.

Napoved tekme

Slovenski hokejisti so na uvodnih tekmah proti Švici in Kanadi pustili dober vtis, a povsem odpovedali, ko je bilo najbolj potrebno. Z bledo predstavo niso bili kos Norveški, ki je rise nadigrala in premagala s 5:1, s tem pa si je Slovenija precej otežila pot do obstanka med elito.

Prva priložnost, da pokažejo dober obraz, bo že danes proti na svetovnem prvenstvu ne najbolj prepričljivim Fincem. Vprašanje prvega vratarja še vedno ostaja odprto, proti Norveški je začel Matija Pintarič, nato pa ga je v golu zamenjal Gašper Krošelj, ki bo najbrž tudi proti Finski dobil možnost od prve minute.

Po prestani kazni se vrača Žiga Jeglič, vprašljiva pa sta njegova soigralca v udarni slovenski napadalni trojki. Rok Tičar je proti Norvežanom utrpel lažji pretres možganov, zato še ni jasno, če bo lahko zaigral, Robert Sabolič pa je obnovil poškodbo palca in je prav tako vprašljiv za današnjo tekmo.

Prva tretjina

Slovenija bi si težko zamislila boljši začetek tekme. Prvi nalet Fincev je obramba na čelu s Krošljem v vratih zdržala, potem pa je po protinapadu Slovenije plošček končal v finski mreži. Anže Kuralt je iz svoje tretjine krenil v protinapad, se z lepo potezo premaknil proti sredini igrišča in s polvisokim strelom z razdalje lepo našel pot do mreže. Slovenija je po zadetek nujno potrebovala, zdaj bo potrebno prednost še ubraniti. Prvih 20 minut so slovenski hokejisti oddelali z odliko, predvsem pa so prikazali veliko bolj borbeno igro kot včeraj proti Norveški.

Druga tretjina

Drugi del se je začel povsem po finskih notah, najprej je z zadetkom v peti minuti drugega dela izid izenačil Savinainen, nato pa se je Slovenija ob obilici smole spet znašla v zaostanku. Od drsalke Vidmarja se je plošček odbil naravnost na palico Rantanena, ki je zadel ob finski igri z igralcem več. Slovenija se je znašla v primežu napadalcev Finske, Gašperja Krošlja pa čaka veliko dela, če želi rise ohraniti v igri.  Finsko vodstvo je povsem zasluženo, saj so proti slovenskim vratom sprožili že 22 strelov, risi pa le šest.

Tretja tretjina

V zadnjem delu je Slovenija spet pritisnila in iskala zadetek za izenačenje. Po finski izključitvi je Slovenija dobro postavila igro z igralcem več in pletla mrežo okrog gola Finske, nato je padel tudi zadetek. Robert Sabolič je ustrelil z modre črte, Rok Tičar je v centerskem stilu podstavil palico in preusmeril plošček, ki se je nato tudi z nekaj sreče skotalil v mrežo Finske. Slovenija je proti vratom Finske sprožila le 11 strelov in dvakrat zadela, na drugi strani pa je Gašper Krošelj ubranil že 35 strelov.

Sebastian Aho je nato vzel stvari v svoje roke in celo akcijo pred golom Krošlja izvedel sam. Pridrsal je izza slovenskega gola in lepo počakal obrambo, nato pa neubranljivo zadel tik pod prečko slovenskega gola. Risi so pri minimalnem zaostanku zdržali le nekaj sekund, saj so Finci preko Hannikainena zadeli še enkrat in Slovenijo potisnili na rob poraza.

Slovenci so v zadnjih minutah poizkušali tudi z igro brez vratarja, kar je Finska izkoristila preko Salinena, ki je z zadetkom v prazno mrežo zapečatil pomembno zmago za hokejiste Finske.