Ljubljana – Kar se je šušljalo že lani septembra med odmevnim svetovnim pokalom v Torontu, na katerem se je reprezentanca Evrope s kapetanom Anžetom Kopitarjem na čelu celo zavihtela v finale, je dobilo potrditev. Zvezdnikov iz NHL ne bo na prihodnjih olimpijskih igrah v Pjongčangu.
Prvič po 20 letih bo olimpijski hokejski turnir na razočaranje navijačev minil brez najboljših igralcev na svetu. To je postalo jasno, ko je vodstvo NHL sporočilo, da ne bo za tri tedne prekinilo tekmovanja, kot ga je med Naganom 1998, Salt Lake Cityjem 2002, Torinom 2006, Vancouvrom 2010 in Sočijem 2014, ker pogajanja o pogojih zamrznitve lige sredi sezone niso bili uspešna.
Odzivi na odločitev so bili burni in negativni. »Žal mi je predvsem za športnike, saj so najbolj razočarani prav oni. Očitno je NHL želela več denarja ali nekaj podobnega. Saj v bistvu ne vemo, kaj je hotela,« je predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach krivdo za slabo novico naprtil šefom NHL. »MOK pač ne more dajati denarja lastnikom klubov,« je pojasnil Nemec in poudaril, da je Mednarodna hokejska zveza (IIHF) ponudila iste pogoje kot na prejšnjih igrah, ko so bili vsi stroški zavarovanj in potovanj pokriti. A NHL naj bi hotela še dodatna sredstva, menda primerljiva z vložkom glavnega sponzorja MOK.
Igralci so ogorčeni in nekateri že napovedujejo »nepokorščino«. Med njimi Aleksander Ovečkin, ki je pred časom izjavil, da bo igral za Rusijo na OI ne glede na vse: »Za igralce je velika čast zastopati domovino,« je dejal član Washington Capitals. »Igralcev seveda nihče ni nič vprašal. To je idiotsko, očitno nekateri nimajo pojma, kaj počnejo,« je bil oster kapetan Ottawe, Šved Erik Karlsson, njegov reprezentančni kolega v vratih Henrik Lundqvist iz NY Rangers pa ne more razumeti, kako se lahko NHL tako zlahka odpove izzivu hitro rastočih azijskih trgov. Čez pet let bodo namreč igre v Pekingu.
Odzvalo se je združenje igralcev v NHL in potezo označilo za kratkovidno: »Vsakršne preglavice, ki bi jih igre predstavljale za NHL, so malenkostne v primerjavi s škodo, ki jo bo utrpel naš šport na globalnem področju. To je izključno odločitev NHL in vsi poskusi, da bi krivdo prevalila na druge, so enako nespretni kot odločitev sama.«
Kaj to pomeni za Slovenijo? Verjetno bo v Južni Koreji brez najboljšega igralca Anžeta Kopitarja. Bo pa bržčas še bolj konkurenčna najboljšim reprezentancam, v katerih je igralcev iz NHL bistveno več (ali kar vsi). Risi iz močnih evropskih lig bi morda lahko ponovili veliki uspeh iz Sočija, kjer so se prebili v četrtfinale ... »Vse vodilne države imajo še vedno kup vrhunskih hokejistov, zato si ne bi upal trditi, da se bodo razmerja zaradi tega bistveno spremenila,« je bil zadržan menedžer slovenske reprezentance Dejan Kontrec, ki ga poteza NHL ni presenetila: »Saj je že nekaj časa visela v zraku. Nekateri igralci iz NHL bodo sicer prišli, denimo nekateri Rusi, ki imajo v pogodbi zapisano, da lahko zapustijo klub zaradi reprezentančnih obveznosti. Večine pa ne bo. Škoda za igre in panogo. OI so vendarle vrhunec, ki se zgodi vsake štiri leta. Ker ne bo najboljših, bo tudi zanimanje za hokej manjše. Igralci iz NHL so bili ogromna dodana vrednost vseh iger v zadnjih dveh desetletjih.«
Medtem še naprej visi vprašaj nad Kopitarjevim nastopom na bližajočem se SP skupine A v Parizu. Njegovo moštvo Los Angeles Kings je že ostalo brez možnosti za končnico, vendar pri HZS še ne morejo z gotovostjo povedati, kdaj se bo »Kopi« pridružil pripravam, če sploh. Kontrec je vseeno včeraj zvenel precej optimistično: »Dogovarjamo se, ves čas smo v stiku z Anžetom. Še vedno je prišel, če je le lahko, in verjamem, da bo tudi tokrat. Če bo le ostal zdrav in če ga bo pustil klub. Od slednjega je seveda največ odvisno.«













