Le še en teden do novega vstopa pod avstrijsko streho

Današnji slovenski derbi bo generalka sezone na Jesenicah, v torek pa nato še v Ljubljani. Zmaji za trening le z drugoligaši.

Objavljeno
08. september 2016 23.56
Siniša Uroševič
Siniša Uroševič
Jesenice – V domačih hokejskih krogih še naprej odmeva novi reprezentančni podvig druge zaporedne uvrstitve na olimpijske igre. Risi se bodo naslednjič zbrali novembra, dotlej se bodo pri nas palice in ploščki sukali okrog klubske scene. Za začetek drevi, ko bo na Jesenicah ob 19.30 uvodni derbi nove sezone.

Tekma Jesenic in Olimpije že dolga desetletja privablja posebno pozornost na slovenski športni sceni in čeravno gre danes zgolj za tekmo pripravljalnega značaja, en teden pred uradnim prvenstvenim štartom sezone v EBEL in AHL, gre v Podmežakli pričakovati vrvež. Jasno, ne takšnega, kot ga je bilo zaznati v finalnem dvoboju zadnjega prvenstva, vseeno pa bo na petkov večer v pozitivnem ozračju uvrstitve risov na olimpijske igre živahno.

Pri jeseniškem klubu so svoja udeleženca podviga v Minsku, trenerja Nika Zupančiča in branilca Aleša Kranjca, pričakali v slačilnici s torto, slednji je zadnjo zmago drago plačal. Led je po pretresu možganov ter poškodbah ličnice in nosnega predela predčasno zapustil, po hitri in vrhunski oskrbi na kliniki v beloruski metropoli zdaj zdravljenje nadaljuje doma. Na njegovo vrnitev na led bo, kot pravijo na Jesenicah, treba počakati od šest do osem tednov. Sicer pa radovednežev v tradicionalnem hokejskem okolju pred začetkom nove sezone ne manjka. Ta novi jeseniški klub, ki je nastal na pogorišču tistega s kar 32 naslovi državnega prvaka, še nikdar ni igral v alpski ligi. Tega tekmovanja dolgo ni bilo, zdaj so tu nastopajoči vodilni italijanski klubi, seveda z izjemo Bolzana, že uveljavljenega udeleženca EBEL, kot tudi tisti avstrijski, s katerimi so železarji merili moči v prejšnji sezoni INL. Ta je bila vendarle na nižji ravni od sedanjega tekmovanja, kakšne bodo zdaj delnice slovenskih podprvakov, pa bo hitro jasno. »Dobro se zavedamo pomembnosti uspešnega štarta, le tako si bomo pridobili zanimanje širše javnosti, tudi večji obisk na tekmah kot v prejšnji sezoni,« pravi Anže Pogačar, predsednik kluba SIJ Acroni Jesenice.

Olimpija? Podobno število neznank in ugibanj kot v Podmežakli je zaznati tudi v tivolskih hodnikih. Zgodba je še bolj zapletena, saj se brez glavnega pokrovitelja nadaljuje boj z dolgovi iz preteklosti, tudi na trgu je – ne glede na udeležbo na najvišji regionalni hokejski ravni, torej EBEL – sedanji ljubljanski manj prepoznaven kot jeseniški. Pri slednjem se namreč pogosteje predstavljajo javnosti, spletna stran je precej bolj ažurna, sporočila iz kluba si sledijo. A seveda bo v končni podobi najpomembnejši led, tam bo najbolj jasno, kdo je dejansko konkurenčen.

Olimpijo čez en teden čaka premiera sezone za točke razširjene avstrijske lige proti VSV, beljaškem moštvu z Janom Urbasom in Miho Verličem, zmagovalcema olimpijskih kvalifikacij. Zadnji izidi ter učinkovitost okrepitev iz tujine obetajo vsaj nekaj optimizma med privrženci zeleno-belih, v zadnjih sezonah EBEL vajenih večinoma spodrsljajev, res pa je, da se tudi trener Bojan Zajc nikakor noče prepuščati pretirano vzneseni napovedi sezone. »Težko je namreč ocenjevati našo moč, saj smo v pripravah igrali z moštvi iz drugoligaških tekmovanj, tekme EBEL bodo namreč precej bolj zahtevne,« je še povedal pred današnjo tekmo na Jesenicah, katere povratno dejanje bo v torek, 13. t. m., v Tivoliju.