Joli spet na starih tirih

Jolanda Čeplak je na atletski veliki nagradi IAAF v Zagrebu po silovitem finišu zmagala v teku na 1.000 m, odlično so nastopili tudi ostali slovenski atleti.

Objavljeno
12. julij 2005 10.45
Svetovna dvoranska rekorderka Jolanda Čeplak je na atletski veliki nagradi IAAF v Zagrebu po silovitem finišu zmagala v teku na 1.000 m (2;36,33), druga slovenska predstavnica v tem teku Brigita Langerholc pa je bila šesta (2:45,28). V suvanju krogle sta bila Miran Vodovnik iz Oplotnice (19,36 m) in Novogoričanka Mojca Črnigoj (15,52 m) tretja, četrti mesti pa je v veliko močnejši konkurenci šprintov na 100 in 200 m osvojil dvakratni sredozemski prvak Matic Osovnikar.

Škofjeločan Osovnikar je z 10,39 na 100 m le za šest stotink zaostal za svetovnim prvakom Kimom Collinsom iz Svetega Krištofa in Nevisa (10,33), ki je bil tretji, zmagal pa je Američan Bernard Williams (10,30), ki je šele po fotofinišu ugnal rojaka Monzavousa Edwardsa. Osovnikar je na 200 m tekel (20,76). Alenka Bikar je bila peta na 200 m (23,62), šesta je bila Sonja Roman na 1500 m (4:14,33), sedmi pa Bikarjeva na 100 m (11,71) in Radmila Vukmirovič na 100 m ovire (13,40).

Francozinja Manuela Montebrun, tretja z zadnjega svetovnega prvenstva, je že v prvi disciplini tekmovanja, metu kladiva, dosegla drugi izid sezone na svetu (74,66 m), evropska prvakinja Švedinja Kajsa Bergqvist pa je bila najboljša v skoku v višino (2,00 m). V memorialni disciplini 55. Hančekovičevega memoriala, teku na 100 m ovire, je slavil Brazilec Redelen Dos Santos (13,46).

Čeplakova je po slabem nastopu prejšnji teden v Lausanni odpovedala nastop v petek na zlati ligi v Rimu in na kliniki v Stuttgartu s pomočjo injekcij tako izboljšala prej bolečo Ahilovo tetivo (boleče narastišče ob kosti), da se je odločila za nastop v Zagrebu. Nekaj časa je v hrvaški prestolnici celo kazalo, da Čeplakova ne bo zmagala, saj je zadnji krog začela 15 metrov za prvo trojico, v kateri je bila tudi Langerholčeva. V zadnjem zavoju pred ciljno ravnino pa je prehitela naprej dve tekačici, nato pa je v zadnjih 50 m tekla na čelu in zdržala pritisk najhujših tekmic Ukrajinke Nelje Naporadne, ki je zaostala le za stotinko (2:36,34), in Američanke Jennifer Toomey (2:36,46).

"Zahvalila bi se managerju mitinga Haraldu Edletzbergerju, ker mi je omogočil nastop. Prvič po dolgem času sem tekla brez bolečin. Sicer bom po mitingu znova odšla v Nemčijo na terapije. Potrebujem čimveč treningov brez bolečin. Do kvalifikacij na SP imam še tri tedne časa in upam, da bom tam dobro pripravljena. Lani je bilo na OI lažje, ker sem šla na tekmo z dobrimi časi na prejšnjih mitingih. Po olimpijski sezoni je zame dokaj težko tekmovati, saj sem večji del tekla z bolečinami. Upam, da teh poslej ne bo več. Na OI lani v Atenah sem bila bolje pripravljena. Na današnji tekmi sem se počutila zelo dobro, vendar nisem imela potrebne samozavesti za narekovanje ritma. Čaka me še en miting pred SP, vendar se še nismo dogovorili, kje natančno bom nastopila. Bistveno pa je, da sem veliko bolj optimistično razpoložena kot po tekmi v Lausanni," je bila zadovoljna Čeplakova.

"Na 100 m nisem najbolje startal. Prehitro sem se dvignil iz startnega položaja in zato nisem dosegel najboljšega startnega pospeška. Zelo sem zadovoljen s četrtim mestom na 200 m in tudi s časom. Žal se je prav med tekoma na 200 m vlilo kot iz škafa, čeprav je bilo pred tem vreme brez dežja in idealno za nastope. Kljub temu sem tudi s časom zadovoljen, imam pa še rezerve. Zlasti v prvih 100 m, zadnjih 100 m pa sem pretekel izvrstno," je teka opisal Osovnikar. "Želel sem si teči hitreje, vendar ne vem, kar je šlo napačno," vzroka za zanj slab čas ni našel Williams, saj je od njega hitreje tekel tudi zmagovalec B teka Avstralec Patrick Johnson (10,28).

"Mesto je bilo pričakovano, vendar pa bi lahko dosegel večjo daljavo. Žal sem imel preveč prestopov. Na treningih smo popravljali tehniko in sedaj še nisem prepričan vase med izmeti. V bojazni pred prestopom ne napravim celotnega izmeta krogle, kot bi moral. Toda do SP v Helsinkih imam še dovolj časa, da to popravim," je menil Vodovnik, ki je zaostal za Slovakom Mikulašom Konopko (20,44 m) in Hrvatom Edisom Elkaševičem (20,17). "Škoda, en sam centimeter me je ločil od drugega mesta. V zadnjem obdobju sem spremenila tehniko, drugačen imam kot pri začetku izmeta krogle, zato še nisem tako stabilna, kot bi si želela. Sem pa zadovoljna z doseženim in se nadejam, da bom v nadaljevanju sezone še izboljševala dosežke. Poleg tega so mi šele v nedeljo, dan pred tekmo, sporočili, da bom nastopila v Zagrebu," je pojasnila Črnigojeva, ki nastopa za italijanski CUS Torino. V suvanju krogle je sicer z devetim izidom sezone in svojim osebnim rekordom zmagala Kubanka Misleydis Gonzales (18,92 m), Ukrajinka Oksana Zakarčuk pa je s 15,53 m za centimeter ugnala Črnigojevo.

"Če ne bi bila že prej dogovorjena za nastope v Rimu in Zagrebu, potem bi ta dva nastopa izpustila. Videlo se je, da sem v Zagrebu teka začela zelo dobro, vendar pa nisem imela moči v zadnjem delu. Tekmujem od maja in mesec dni praktično nič nisem trenirala. Vzela si bom malo premora, nato pa me čakata dva tedna trde vadbe. Če bom imela nato dobro formo, bom nastopila tudi na SP v Helsinkih," je pojasnila Bikarjeva. "Zadovoljna sem z nekaj nad 2:03, kolikor so mi izmerili na 800 m. Dogovorili smo se, da bom ta del tekla na vso moč. V zadnjih 100 m me je zato povsem pobralo," je dejala Langerholčeva. "Startala sem dobro in tudi prek ovir sem šla tekoče, zato sem pričakovala boljši čas, kot sem ga sicer dosegla," je menila Vukmirovičeva. V njenem nastopu je slavila svetovna prvakinja Anjanette Kirkland iz ZDA (12,67).

V metu kladiva so gledalci videli enega najzanimivejših dvobojev na velikih mitingih doslej, saj je 25-letna Montebrunova, študentka iz Lavala, z drugim izidom sezone izboljšala svoj rekord stadiona ter orodje kar trikrat vrgla prek 74 m (74,17, 74,66 in 74,61 ter še 73,12 in 72,86 m). Za njo je zaostala tudi dvakratna svetovna prvakinja Ypsi Moreno iz Kube. Bronasta olimpijka iz Aten je štirikrat vrgla prek 71 m (71,15, 73,22, 73,88 in 71,58 m). Mladinska svetovna prvakinja in domačinka Ivana Brkljačič je bila tretja (68,93 m). Rekord mitinga je izenačila bronasta z OI Bergqvistova, ki je pred tremi leti v Hrvaški prestolnici že zmagala, deli pa si ga še z Južnoafričanko Hestrie Cloete, Hrvatico Blanko Vlašič in Ukrajinko Ingo Babakovo. V moškem skoku v daljino je svetovni prvak Dwight Phillips edini preskočil 8 m (8,14 m).