Berlin - Elitna disciplina vseh velikih atletskih tekmovanj je šprint, vrhunci pa svetovni rekordi, ne glede za katero disciplino gre. Zato se tudi vse vrti okrog najhitrejših Zemljanov in rekordov, ki so posebej nagrajeni s 100.000 dolarji. Tekmovalni šov na stotici traja le dva dneva, z revanšo na 200 m pa so šprinterji v soju žarometov šest od devetih dni. Dovolj, da se atletski svet vrti okoli njih. Američani napovedujejo oddolžitev Jamajčanom, nosilcem petih od šestih zlatih kolajn na zadnji veliki tekmi - olimpijskih igrah v Pekingu. V središču pozornosti bosta nedvomno Usain Bolt in Tyson Gay, nič manj pa ne bo zanimiva revanša na 200 m Veronica Brown Campbell : Alyson Felix.
Zvezdniki prvenstva bodo, ne glede na lesk kolajn, zagotovo še neponovljiva skakalka s palico Jelena Isinbajeva, trikratni zmagovalec največjih tekmovanj zadnjih let in dvakratni olimpijski prvak iz Pekinga na dolgih progah Kenenisa Bekele, svetovni rekorder in olimpijski prvak na 110 m z ovirami Dyron Robles ter ameriška šampiona v teku na 400 m Jeremy Wariner in Sanya Richards, sicer velika poraženca Pekinga 2008.
Lovcev na svetovne rekorde ne bo veliko. V prvi vrsti so Bolt, Bekele in Isinbajeva. Jamajčan in Etiopijec se bosta, bolj kot na rekorde, zagotovo osredotočila na zlate kolajne, Rusinja, ki s 26 svetovnimi rekordi lovi slovitega rojaka Sergeja Bubko (33-krat je bil rekorder), pa bi rada dvignila pekinških 505 cm vsaj za centimeter. V Osaki ji, po helsinški zgodovinski zmagi s prvih skokom čez sanjsko mejo 500 cm, veliki met ni uspel. V Berlin prihaja s porazom na mitingu v Londonu. Poljakinja Anna Rogowska je prekinila njen šest let dolg niz zmag. Isinbajeva, ki je v Londonu skočila 37 cm manj od svojega rekorda, meni, da ji bo poraz (zaradi manjših poškodb ni bila v polni formi) dvignil tekmovalnost na šampionsko raven ...
Na enajstih svetovnih prvenstvih je doslej padlo 23 svetovnih rekordov. Brez rekorda so ostali Atene 1997, Edmonton 2001 in Osaka 2007. V Berlinu bo kar nekaj dvobojev, ki lahko prinesejo najboljše dosežke doslej. Blanka Vlašić je že ducatkrat naskakovala 209 cm Štefke Kostadinove iz leta 1987, vendar je bila prekratka. Letos se ji obeta velika predstava z domačinko Ariane Friedrich, ki ji je dvakrat močno zagrenila življenje. Splitčanka je prepričana vase, kot je bila v Osaki 2007, ko je postala svetovna prvakinja. O rekordu veliko govorita tudi skakalca v daljino Dwight Phillips in Panamec Irvin Saladino. Devet metrov je »vesoljska znamka«, ki se ji je najbolj približal Mike Powell leta 1991 z 895 cm.
»Če skočiš 873 cm, kolikor sem jaz leta 2008, in 874 cm, kolikor je letos Phillips, se zdi devetmetrska znamka blizu. A je tudi zelo daleč. Vendar pa upam, da bo rekord padel prav v Berlinu, saj sva oba izjemno motivirana,« je napovedal enega izmed velikih dvobojev olimpijski prvak Saladino, ki je za Belin nabiral moč po nogometno - z elektro spodbujevalci.
Seznam odsotnih šampionov zaradi poškodb in dopinških prekrškov je zelo dolg. Brez tistih, ki jih ni, gre življenje naprej. Tako bo šlo tudi v Berlinu. Na olimpijskem štadionu nihče ne bo pogrešal kitajskega tekača čez visoke ovire Liuja Xianga in svetovnega rekorderja v maratonu Haileja Gebrselassieja, olimpijskih prvakov Bryana Claya (deseteroboj) in Rashida Ramzija (1500 m), svetovne rekorderke na 400 m z ovirami, Rusinje Julije Pečonkine, njene velike tekmice iz Avstralije Jane Pittman-Rawlinson, švedskega tria Carolina Kluft-Susanna Kallur-Christian Olsson, nemške maratonke Irine MIkitinke in italijanskega skakalca v daljino Andrewa Howa. Berlin 2009 jim, žal, ni bil usojen, tako kot ni bil Jolandi Čeplak.
Iz tiskane izdaje Dela.