Kar joči, Maradona

Argentina je v kvalifikacijah za SP doživela še en boleč poraz in je dve tekmi pred koncem padla na peto mesto v Južni Ameriki, s čimer je močno ogrozila nastop na SP. Tokrat jo je premagal Paragvaj z 1:0.

10. september 2009 11.03
P. Z.
P. Z.

Asuncion - Paragvaj si je z zmago z 1:0 že zagotovil nastop v Južnoafriški republiki, Argentini pa povzročil še hujše travme, kot jih je bila deležna po sobotnem domačem porazu proti Braziliji. Ta si je že prej zagotovila napredovanje, vendar je kljub temu s 4:2 premagala Čile. Ekvador, Urugvaj in Venezuela so prav tako zmagali in ohranili upanje na nastop na SP. Dve tekmi pred koncem, obe bosta oktobra, ima možnosti še kar osem reprezentanc. Za tri mesta pa jih je v igri šest.

V Asuncionu je Nelson Haedo Valdez edini gol dosegel v 29. minuti in Paragvaju pomagal prek praga SP. Še več, Paragvaj je v prvem polčasu dvakrat zadel vratnico in bil boljši tekmec od začetka do konca. Argentina, dvakratna svetovna prvakinja, je bila v podrejenem položaju tudi pred 53. minuto, v kateri je bil izključen Juan Sebastian Veron. Padec forme je bil še posebej očiten pri superzvezdniku Lionelu Messiju, ki je ponovno razočaral.

"Nismo še zapravili vseh možnosti," je na novinarski konferenci izjavil selektor Diego Maradona: "Dali bomo vse od sebe, da si v zadnjih dveh tekmah priigramo nastop na SP." Vsak drugi selektor bi že zdavnaj dobil nogo po samo šestih zmagah na 16 tekmah, vendar ima eden najboljših nogometašev vseh časov v Argentini status skoraj nedotakljivega, kljub temu pa mu voda že pošteno teče v grlo.

"Ne bom se zlomil. Nisem si sicer mislil, da se bom kdaj znašel v takšnem položaju. Raje bi bil višje, vendar to je realnost, s katero se moram sprijazniti. Še vedno je vse v naših rokah," je dejal Maradona, ki je tekmo spremljal skoraj brez čustev, po porazu pa je bil njegov obraz kot iz kamna. Argentina bo najprej gostila Peru, za konec pa bo gostovala v Urugvaju, ki ji je tik za petami. Argentinci, prvaki s SP 1978 in 1986, od leta 1970 niso izpustili največjega tekmovanja.

Brazilija je tudi z rezervno postavo s 4:2 premagala Čile. Potem ko so gostje izenačili na 2:2, je srečanje v korist petkratnih prvakov odločil Nilmar, ki je dosegel hat-trick.