Kenijci spet zaznamovali Maraton treh src

Sedemintrideseti radenski praznik teka in rekreacije z nekaj boljšo udeležbo kot lani.

20. maj 2017 16.09
Kazimira Lužnik na Maratonu treh src
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Radenci - Joel Mwangi med moškimi in Gladys Biwott med ženskami, oba iz Kenije, sta zmagovalca letošnjega velikega Maratona treh src v Radencih. Kenijci in Kenijke so gospodarili tudi na polmaratonu na 21 kilometrov: Stellah Jepngenich  je zmagala med ženskami, Silas Too Kiprono med moškimi. Pri ženskah se je na 21-kilometrski progi na drugo mesto med dve Kenijki vrinili naša Sonja Roman, med moškimi je bil najboljši Slovenec Domen Hafner na tretjem mestu. Pol krajša razdalja je štela tudi za slovensko državno prvenstvo, tako da sta Romanova in Hafner postala slovenska državna prvaka v polmaratonu.

»Kenijka Matebova mi je ušla že po šestih kilometrih. Vedela sem, da bo proga razgibana, zato sem jo mogoče prehitro spustila naprej, toda z naslovom državne prvakinje sem zelo zadovoljna. Kljub dolgi športni poti mi domači naslov, še vedno zelo veliko pomeni,« je pojasnila Romanova po svojem uvodnem »domačem« maratonu.

Na 42 kilometrov dolgi progi, ki je deloma potekala tudi po avstrijski strani meje skozi avstrijsko Radgono in tamkajšnje obmejne vasi, je bil med slovenci najboljši Aleš Debeljak na tretjem mestu, med ženskami pa Jasmina Jelovšek na četrtek mestu za Hrvatico Marijo Vrajić

Udeležba tekačev na letošnjem, sedemintridesetem Maratonu treh src je bila za spoznanje boljša od lanske: skupno je na vseh štirih progah (42, 21, 10 in 5 kilometrov) letos teklo 4070 tekmovalcev, lani jih bilo 3945. Letošnjemu številu lahko prištejemo še okrog 80 tekmovalcev v nordijski hoji na devet kilometrov, ki je novost v programu radenskega maratona, in približno 2000 pohodnikov, ki so netekmovalno prehodili desetkilometrsko traso med Radenci, Radenskim vrhom, Turjanci in nazaj do Radencev. Najstarejša udeleženka tokratnega tekmovalnega dela maratona je bila stara znanka tako radenskega kot tudi drugih maratonskih prireditev po Sloveniji Kazimira Lužnik, ki letos šteje že 83 let.