Klobučar in Ožbolt že ogreta, Bečirovič še hladen

Košarkarji Uniona Olimpije so v vitrino pospravili še šesto zaporedno lovoriko, potem ko je sinoči v komornem vzdušju zlahka premagali Šoštanjčane (95:62) in osvojili slovenski superpokal. V najboljši formi je Jaka Klobučar.

28. september 2009 13.03
Eduardo Brozovič
Ljubljana – Vdor vode, ki je v noči s petka na soboto dvignil parket v dvorani ŠRC Ježica, je sprožil zamenjavo prizorišča šeste tekme za slovenski košarkarski superpokal, ni pa vplival na končni razplet. Union Olimpija, v prejšnji sezoni dobitnica obeh domačih lovorik, je sinoči v Tivoliju prepričljivo ugnala finalista pokalnega tekmovanja Spar Elektro Esotech in ostaja neporažena v superpokalnih preizkušnjah. Potem ko je v prejšnjih sezonah odpravila Krko ter po dvakrat Pivovarno Laško in Helios, je včeraj osvojila šesto zaporedno lovoriko.

Kot je pred dvobojem dejal trener Šoštanjčanov Borut Cerar, košarkarji »majhnih« domačih klubov čutijo poseben naboj in dodatno motivacijo v merjenjih moči z Unionom Olimpijo. Njegovi igralci so se srčno trudili, da bi nudili dober odpor evroligaškemu tekmecu in ga v uvodnih 12 minutah tekme spravili v precejšnjo zadrego. Ljubljančani so resda po dveh trojkah Matta Walsha prešli v vodstvo s 16:4 v 7. minuti, nato pa zašli v niz začetniških napak, ki nikakor ni na ravni ugleda kluba. Ob odsotnosti Vlada Ilievskega, ki je zaradi nenadne očetove smrti odpotoval v Makedonijo, njihova igra dolgo ni imela repa in glave in že v prvem polčasu so izgubili kar 13 žog; največ (3) Sani Bečirovič.

Ko je Elektra Esotech izkoristila nerazumno paniko v Olimpijinih vrstah ter se s koši Dejana Ćupa in Tadeja Koštomaja v 12. minuti približala na 24:26, pa je že v dobršni meri porabila svoje adute. Tivolska zasedba je namreč odgovorila z nizom 12:0, pred odhodom na glavni premor s 16 točkami naskoka pa se je poleg Walsha (12) in Gašperja Vidmarja (11) tudi Jaka Klobučar (9) približal dvomestnemu strelskemu učinku.

Ker je Union Olimpija v nadaljevanju bistveno zmanjšala število izgubljenih žog (na koncu »le« 19), prevladovala v skoku s 40:25 in vnesla nekaj potrpljenja v svoje napadalne akcije, je bilo drugih 20 minut tekme domala le formalnost. Ljubljančani so na koncu zadeli 12 od 20 metov za tri točke (Walsh 4:5, Klobučar 4:6, Bečirovič in Kikowski po 2:3), Elektra Esotech le štiri od 23 in v 30. minuti je zaostaja za s 46:68, štiri minute pozneje s 55:80 ...

Union Olimpija : Elektra Esotech 95:62 (68:48, 48:32, 26:21)

Dvorana Tivoli, gledalcev 300, sodniki Jovanovič (Lj), U. Kolar (Ig) in Mlakar (Škofja Loka).
Union Olimpija: Šutulović 2 (0:2), Bečirovič 8 (2:2), Klobučar 20 (2:2), Bavčić 7 (3:3), Đorđević 3 (1:2), Kikowski 6, Vidmar 18 (6:10), Slokar 6 (2:4), Golubović 5 (1:3) Ožbolt 3 (1:2), Walsh 17 (1:1).
Elektra Esotech: Horvat 8, Koštomaj 17 (6:8), Podvršnik 5, Bilič 7 (3:4), Sjekloča 8 (2:3), Lelić 2, Lekič 2, Ćup 13 (5:9).

Poraz Uniona Olimpije ob sobotni predstavitvi z Nymburkom

Kdor si je ogledal sobotni pripravljalni dvoboj košarkarjev Uniona Olimpije s češkim prvakom Nymburkom, ni mogel zapustiti dvorane pretirano slabe volje, navzlic porazu gostiteljev in številnim nihanjem navkljub. Tivolsko moštvo se je namreč prvič predstavilo s številnimi novinci, ki niso mogli prikriti neuigranosti ali celo osebne nepripravljenosti. Le manj kot polovica zasedbe je opravilo skupne priprave, Uroš Slokar in Jaka Klobučar sta se ji tako kot trener Jure Zdovc pridružila po koncu EP, svoj delovni ritem pa imata tudi rekonvalescent Vlado Ilievski in povratnik Sani Bečirovič, ki je prvič vadil šele pred tednom.

Na priložnost za premierni javni nastop bo moral počakati le srbski krilni center Nemanja Aleksandrov, ki je v soboto dobil prosto zaradi lažje poškodbe mečne mišice. Drugi so izkoristili svoje minute po trenutnih močeh, najbolje Sašo Ožbolt. Olimpijin kapetan zagotavlja, da že dolgo ni treniral tako trdo in kakovostno. Ker je vzdržal vse napore, si obeta dobro sezono brez večjih pretresov, kar je napovedal tudi proti Nymburku. K vodstvu domačih z 20:13 je že prispeval tri trojke (na koncu za tri 5:8) in deloval zelo samozavestno. Ko se mu je ponudila priložnost za met, ni okleval, kot se mu je znalo zgoditi v prejšnjih letih.

Največ slabosti je Union Olimpija razkrila po vodstvu s 43:35 v 18. minuti. Celih sedem minut namreč ni dosegla niti ene točke. Dodatni dve minuti je potrebovala za izkoriščeni prosti met in v tem času je Nymburku dovolila delni rezultat 20:1, ki je bržkone že odločil zmagovalca. Gostje so pod vodstvom izraelskega trenerja Mulija Katzurina, ki je vodil reprezentanco Poljske na letošnjem EP, ter s koši čvrstega ameriškega krilnega centra Iana Hanavana prišli do vodstva z 58:46 in 78:67, ki ga nista mogla izničiti niti Ožbolt in Matt Walsh z zaporednima trojkama. Uroš Slokar je imel tik pred iztekom igralnega časa priložnost za izenačenje, toda njegov met za tri točke ni zadel cilja.

Union Olimpija : Nymburk 79:82 (58:65, 43:40, 27:16)

Union Olimpija: Šutulović, Ilievski 2, Bečirovič 10 (3:3), Klobučar 6 (2:2), Bavčić 5, Đorđević 3 (1:1), Kikowski 4 (4:4), Vidmar 7 (1:7), Slokar 10 (2:3), Golubović 7 (3:3), Ožbolt 19, Walsh 6; Nymburk: Benda 6, Pumprla 12 (1:2), Benaček, Valc, Kremen 1 (1:2), Nečas 4, Lee 10 (6:6), Slezak 5, Lewis 7 (3:6), Hunter 2, Lenzly 7 (4:4), Hanavan 28 (10:10).