ABA: Cibona izkoristila strelski mrk Tajfuna, Krka zmagala v Zadru

Košarkarji Tajfuna so v 15. kolu lige ABA morali priznati premoč Ciboni, ki je zmagala s 74:52. Krka je s 74:67 ugnala Zadar.

19. december 2015 22.05
Košarka
Š. Ro., STA
Š. Ro., STA

Celje - Košarkarji Tajfuna so na domači tekmi 15. kola lige ABA proti Ciboni lovili četrto zaporedno zmago, a namesto nje doživeli hud poraz z 52:74. Obračun so sicer slovenski prvaki začeli dobro, še sredi tekme držali stik s hrvaško zasedbo, a ko se je v sredini tretje četrtine zgodil strelski mrk, poti nazaj ni bilo več.

Tajfun je tekmo v Celju, kamor sta v goste prišla tudi dva slovenskega košarkarja Žan Mark Šiško in Nebojša Joksimović, odprl s 4:0 in 6:2, nato pa so bili v prednosti gostje in po izenačenju pri 9:9 ušli na 17:9. Sedem točk razlike je bilo po prvih desetih minutah, za dve pa se je zmanjšala ob polčasu. Sandi Čebular je v prvem polčasu devet točk in zelo pripomogel, da so tekmeca obdržali na varni razdalji.

Čebular je po treh minutah nadaljevanja znižal zaostanek Tajfuna zgolj na dve točki (37:39), saj Zagrebčani v tem delu igre niso dosegli niti točke. Usodnejše pa so bile naslednje minute, v katerih se je skoraj povsem ustavil met domačih, saj je do izida 39:55 in 27. minute dve točki dosegel le Čebular, s 17 točkami prvi strelec tekme. Tako da je bilo le vprašanje, s kako veliko razliko bodo Zagrebčani na koncu ugnali domače. Ekipa trenerja Damirja Mulaomerovića, ta je pred kratkim zamenjal Slavena Rimca, je dvoboj dobila s 22 točkami naskoka.

Novomeščani spet uspešni v Zadru

Zadrčani so doživeli še tretji zaporedni poraz v ligi in prekinil niz štirih zmag na domačem igrišču. Krka pa je še enkrat dokazala, da ji igranje v Zadru ustreza, saj so na enajsti tekmi v Zadru še šestič zmagali. Novomeščani imajo zdaj enako razmerje zmag in porazov (7:8) kot današnji tekmec, s katerim so v sredini lestvice. Najboljši strelec pri domačih je bil Ante Delaš z 20 točkami, pri gostih pa je Stefan Sinovec dal 17 točk in zbral 10 skokov.

Novomeščani so bili v prvem polčasu praktično ves čas v prednosti, povedli tudi že za devet točk, a slabše odigrali zaključek druge četrtine, zgrešili nekaj metov in gostiteljem omogočili približanje na 26:28. Na glavni odmor pa je Krka vendarle nesla nekaj večji zalogaj, koš Jureta Lalića je pomenil prednost petih točk.

Ta je hitro skopnela, v 25. minuti je Ante Delaš domače po dolgem času pripeljal do vodstva, ko je zadel za 37:36. Toda Dolenjci so dobro odgovorili, po točkah Luke Lapornika so spet pobegnili za šest točk (43:37), isti igralec pa je malce zatem zadel še trojko za 46:39. Po še eni trojki Mirka Mulalića in košu Lalića je Krka v zadnji minuti tretje četrtine povedla z 51:41, v zadnjih deset minut pa nesla še vedno lepih devet točk naskoka.

Pet minut pred koncem tekme je Novomeščanom kazalo še bolje, ko je Ive Ivanov povišal na 61:49. Zadrčani so se nato sicer začeli približevati, v zadnji minuti prišli le na tri točke zaostanka, nato pa je Lapornik ukradel žogo in zadel prosta meta, s katerima je dokončno odločil tekmo.

Liga ABA, 15. kolo:

Tajfun - Cibona 52:74 (15:22, 34:39, 45:60)

Dvorana Golovec, gledalcev 1000, sodniki: Jovčić (Srbija), Bijedić in Jovanić (oba BiH).
Tajfun: S. Sebić 2, M. Sebić 3, Čebular 17 (6:8), Zimić 4, Bratož 9 (3:6), Ponjavić 8 (1:1), Drobnjak 3, Bolčina 6 (2:2), Parker (0:2).
Cibona: Florence 9 (1:2), Krušlin 6, Hukić 4 (1:2), Šiško 2, Rožić 5 (1:1), Jagodic 12 (3:4), Joksimovič 9 (1:1), Žižić 4, Zubac 16 (2:3), Sirišević 7.
Prosti meti: Tajfun 12:19, Cibona 9:13.
Met za tri točke: Tajfun 6:20 (Bratož 2, S. Sebić, Čebular, Ponjavič, Drobnjak po 1), Cibona 9:30 (Florence, Krušlin, Joksimovič po 2, Hukić, Jagodić, Sirišević po 1).
Osebne napake: Tajfun 21, Cibona 24.
Pet osebnih: Šiško (35.).

Zadar - Krka 67:74 (13:19, 28:33, 45:54)

Dvorana Krešimirja Čosića, gledalcev 3000, sodniki: Koljenšić (Makedonija), Vojinović in Šundić (oba Črna gora).
Zadar: Bašić 8, Cosey 5 (3:4), Kraljević 10, Sango 3, Delaš 20 (6:7), M. Ramljak 2, Marinković 10 (4:4), Barać 2 (2:2), I. Ramljak 4 (0:2), Pašalić 3.
Krka: Tratnik 2 (0:1), Ivanov 16 (6:6), Sinovec 17 (3:5), Rojc 2 (2:2), Lalić 9 (1:3), Mulalić 11 (2:2), Dimec 3 (3:4), Lapornik 14 (5:5).
Prosti meti: Zadar 15:19, Krka 22:28.
Met za tri točke: Zadar 6:21 (Bašić 2, Delaš 2, Sango, Pašalić), Krka 8:22 (Sinovec 4, Mulalić 3, Lapornik).
Osebne napake: Zadar 30, Krka 24.
Pet osebnih: Pašalić (38.), Kraljević (40.).

Metalac - MZT Skopje 68:77 (18:20, 31:40, 43:54)

Partizan - Mega Leks 78:85 (21:18, 42:29, 60:57)