ABA: Olimpija v Stožicah zasenčila tudi bledo Cedevito

Košarkarji Uniona Olimpije so v ligi ABA dosegli še drugo zmago. S 77:67 so premagali Cedevito, lanskega finalista lige.

07. oktober 2014 17.12
KOŠARKA Olimpija - Cedevita

Ljubljana - Po veliki zmagi nad Cibono so košarkarji Uniona Olimpije na začetku nove sezone v ligi ABA dosegli še en pomemben skalp. Na prvi domači tekmi v Stožicah je padla tudi Cedevita, evroligaško moštvo in lanski finalist jadranske lige. Ob njihovi bledi predstavi so zmaji navdušili navijače v domači dvorani in zmagali s 77:67.

Najboljši strelec Olimpije je bil s 17 točkami Blaž Mahkovic, Hristo Nikolov jih je dodal 14, pod košem pa je blestel tudi Mirza Begić z 11 točkami in šestimi skoki. Ljubljančani so bili zlasti boljši v drugem polčasu, edini minus na tekmi pa je bilo izvajanje prostih metov (13:29), ki pa jih k sreči ni stalo zmage.

Zagrebški evroligaš je bil v dvoboju favorit, a tako kot v 1. kolu v Novem mestu razočaral s slabo igro. Izgubil je kar 20 žog in zbral le 10 podaj. V Ljubljano je Cedevita prišla brez poškodovanega zvezdnika Roka Lenija Ukića, se je pa po dolgem premoru zaradi poškodb vrnil Marko Tomas. Pri Olimpiji je manjkal Gregor Horvat, ki si je na tekmi s Cibono zlomil nos.

Zmaji so odlično začeli, Mirza Begić je pod košem pridno polnil koš Cedevite in dosegel uvodnih šest točk. Ljubljančani so tako sredi prve četrtine vodili z 11:4. Vendar je nato prednost hitro začela kopneti, Zagrebčani so se vendarle bolj zbrali in se tik pred iztekom prve četrtine prebili v vodstvo in vodili s 17:16. Na začetku drugega dela Ljubljani niso dovolili pobega gostov in s trojko Sasuja Salina prišli do izenačenja (20:20). A se je nadaljevalo slabo izvajanje prostih metov (3:10), gostje pa so bili natančni z razdalje. Tri minute pred koncem je Cedevita vodila s 30:27, a so nato Ljubljančani v zaključku prvega polčasa spet zaigrali bolje, uspel jim je delni izid 10:0. Že je kazalo, da bodo v garderobo odšli s +7, ko je znižal Fran Pilepić (37:32).

V tretji četrtini je Olimpijo do vse višjega vodstva peljal Hristo Nikolov, ki je bil natančen pri metu in borben v skokih. Cedevita je še naprej nizala napake, igrala nepovezano, Ljubljančani pa so to izkoristili in v zadnjo četrtino vstopili s prednostjo 61:46. Varovanci Aleša Pipana so sicer zadnji del začeli nekoliko slabše, vseeno pa se prednost ni stopila na manj kot devet točk. še naprej je s podajami navduševal Marko Marinović, ki je na koncu za las zgrešil dvojnega dvojčka (9 točk, 10 podaj), Mahkovic pa je v zadnjih 10 minutah dosegel kar 11 od svojih 17 točk.

»To je bila težko prigarana zmaga. Fantje so dali vse od sebe, zlasti pomembna je bila kolektivna obramba, dober je bil tudi skok, tako v napadu kot v obrambi. Nekoliko slabši smo bili pri izvajanju prostih metov, vendar pa v drugih elementih igre toliko boljši, da smo zasluženo zmagali,« je po tekmi povedal trener Aleš Pipan.

V soboto Union Olimpijo v 3. kolu lige ABA čaka še ena težka preizkušnja, v Beogradu bo gostovala pri Crveni zvezdi.

Liga ABA, 2. kolo:

Union Olimpija - Cedevita 77:67 (16:17, 37:32, 61:46)

Dvorana Stožice, gledalcev 1500, sodniki: Vojinović, Maričić, Glišić (vsi Srbija).

Union Olimpija: Rupnik 2 (2:2), Marinelli 1 (1:2), Salin 7 (1:2), Murić 4 (0:4), Begić 11 (1:1), Nikolov 14 (1:2), Mahkovic 17 (4:7), Omić 8 (2:6), Marinović 9 (1:3), Kanacević 4.

Cedevita: Ramljak 9, Pilepić 13 (5:6), A. Delaš 8 (2:2), Bilan 15 (1:2), M. Delaš 8 (1:3), Gordić 11, Arapović 3.

Prosti meti: Union Olimpija 13:29, Cedevita 9:13.
Met za tri točke: Union Olimpija 6:18 (Marinović 2, Salin 2, Nikolov, Mahkovic), Cedevita 6:15 (Pilepić 2, M. Delaš, Gordić, Arapović, Ramljak).
Osebne napake: Union Olimpija 20, Cedevita 27.