ABA: Tajfun z metežem trojk v Laktaših zasul Igokeo, Olimpija s tesnim porazom iz Beograda

Košarkarji šentjurskega Tajfuna so v gosteh premagali Igokeo in dosegli četrto zmago na zadnjih petih tekmah.

05. december 2015 15.02
05. december 2015 18.24
G. L.
G. L.

Laktaši - Šentjurski Tajfun je v 13. kolu lige ABA v gosteh ugnal Igokeo (82:71) in dosegel svojo šesto zmago v jadranski ligi, četrto na zadnjih petih tekmah. Slovenski prvaki so na vselej težkem gostovanju v Bosni in Hercegovini nastopili oslabljeni, saj je manjkal prvi organizator igre Ceola Clark, zato je njihov uspeh še toliko več vreden. Zmaga v Laktaših je sploh prva gostujoča Šentjurčanov odkar nastopajo v ligi ABA. Blizu zmage so bili tudi košarkarji Uniona Olimpije, a je beograjski Partizan po napeti končnici na domačem terenu vendarle slavil s 76:74 in zmajem zadal šesti poraz v zadnjih sedmih tekmah.

Šentjurčani imajo za seboj izjemen strelski večer, saj so zadeli kar 17 trojk, od tega 11 v prvem polčasu. Eno od teh je zadel tudi Sandi Čebular, ki pa je na parketu prebil le trinajst minut, saj je bil predčasno izključen. Gostje so si z delnim izidom 19:2 pot do zmage tlakovali že na začetku druge četrtine, ko so se prebili do dvomestne prednosti (27:16), ki je niso več izpustili iz rok.

Največ zaslug za to ima Domen Bratož, ki je bil s 17 točkami (trojke 4:9) in sedmimi podajami odličen vodja Tajfunove igre na parketu. Še učinkovitejši je bil Ivan Držić (4:9) z 19 točkami, izkazal pa se je tudi Aleksandar Ponjavić (16 točk, trojke 4:10).

Tajfun naslednja preizkušnja čaka že v petek, ko v Nikšiću gostuje pri Sutjeski.

Zmaji blizu uspeha v Beogradu

Ni veliko manjkalo in uspeh slovenskih klubov bi bil nocoj popoln. Košarkarji Uniona Olimpije so v Beogradu proti Partizanu namreč izgubili z zgolj dvema točkama razlike, potem ko je odločilen koš dosegel Jamar Wilson. Zadnji poizkus na tekmi je na drugi strani nato pripadel Saši Zagorcu, a je bil ljubljanski kapetan žal nenatančen.

Beograjčani so tako prišli do svoje pete zmage v jadranski ligi, s katero so se po izkupičku izenačili z zmaji v spodnji polovici lestvice. Domačim jo je prinesel razpoloženi Wilson, ki je dosegel 21 točk, nazadnje pa varovancem Gašperja Potočnika zadal tudi odločilni udarec. Pri gostih je 16 točk (za tri 4:7) dosegel Zagorac, 12 točk pa je dodal mladi Blaž Mesiček.

Zmaga domačih ni nezaslužena, saj so vodili večji del tekme, v končnici pa izkoristili mirno roko prvega strelca tekme, ki je dosegel oba koša Partizana v zadnji minuti tekme. Gostom so v zadnjem napadu ostale štiri sekunde, z metom za zmago pa je neuspešno poizkusil sicer razpoloženi Zagorac.

Union Olimpijo čez teden dni čaka gostovanje v Skopju, naslednja domača tekma pa sledi 20. decembra proti Igokei.

Izidi, 13. kolo:

Igokea - Tajfun 71:82 (16:24, 29:46, 54:66)

Dvorana Laktaši, gledalcev 1300, sodniki: Dragojević, Rutešić, Sundić (vsi Črna gora).

Igokea: Dimić 17 (4:4), Krstić 2, Ćapin 8, Pešaković 10, Kesar 2, Komatina 11 (5:5), Milošević 1 (1:2), Radenović 16 (4:5), Radivojević 2, Todorović 2.

Tajfun: S. Sebič 9, Držić 19 (1:1), Čebular 3, Zimić 5 (1:2), Bratož 17 (3:4), Ponjavić 16 (2:2), Drobnjak 5, Bolčina 6, Parker 2 (2:2).

Prosti meti: Igokea 14:16, Tajfun 9:11.

Met za tri točke: Igokea 5:25 (Ćapin 2, Pešaković 2, Dimić), Tajfun 17:38 (Bratož 4, Držić 4, Ponjavić 4, S. Sebič 3, Čebular, Drobnjak).

Osebne napake: Igokea 20, Tajfun 21.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Partizan - Union Olimpija 76:74 (17:15, 39:32, 56:54)

Dvorana Pionir, gledalcev 4500, sodniki: Dožai, Herceg, Perlić (vsi Hrvaška).

Partizan: Aranitović 7 (1:2), Jones 10 (4:6), Marinković 3, Vitkovac 13 (3:4), Đumić 6 (2:2), Milutinović 9 (2:2), Vrabac 5 (1:2), Wilson 21 (4:4), Anđušić 2.

Union Olimpija: Wright 5 (1:2), Rupnik 2 (2:2), Hrovat 6 (4:4), Mesiček 12 (4:4), Vučetić 1 (1:2), Lapornik 11 (3:4), Lešić 8 (2:2), Zagorac 16, Mahkovic 6, Zakis 7 (1:1).

Prosti meti: Partizan 17:22, Union Olimpija 18:21.

Met za tri točke: Partizan 3:16 (Marinković, Milutinović, Wilson), Union Olimpija 8:19 (Zagorac 4, Mesiček 2, Lapornik 2).

Osebne napake: Partizan 22, Union Olimpija 25.

Pet osebnih: Vitkovac (40.).